11. Pieniny Ultra-Trail® za nami!

Na starcie w Szczawnicy, Jaworkach i Tylmanowej stanęło 3349 biegaczy z 25 krajów świata. A w niedzielnych biegach dla dzieci i młodzieży wystartowało 313 młodych adeptów biegania.
około min czytania

Mimo złych prognoz, pogoda okazała się bardzo łaskawa, a warunki na trasach wręcz wymarzone do biegania i osiągania dobrych rezultatów. Partnerem strategicznym wydarzenia zostało województwo małopolskie, a sponsorami głównymi: PKO Bank Polski i marka On.

Rekordowe Pieniny

To była rekordowa edycja biegów pod względem liczby uczestników, zarówno podczas biegów dorosłych, jak i w wersji dla dzieci i młodzieży. Aż 3662 zawodników rywalizowało od piątku do niedzieli na 7 przygotowanych trasach zawodów od 6,5 do 97 kilometrów, a także w biegu Mini Pieniny Ultra-Trail®.

To była dla nas rekordowa edycja pod wieloma względami mówi Jakub Wolski, organizator biegów. - Była to też dla nas ważna informacja dotycząca możliwości i kierunków rozwoju wydarzenia na najbliższe lata. Chcemy, żeby Pieniny Ultra-Trail® rozwijały się, ale chcemy też, żeby działo się to w sposób zrównoważony, zarówno jeśli chodzi o mieszkańców miasta i gminy, jak i środowisko, w którym mamy zaszczyt żyć.

Centralne Mistrzostwa Polski

Po raz drugi w historii i po raz drugi w Szczawnicy rozegrano centralne PZLA Mistrzostwa Polski w Biegach Górskich na aż 3 dystansach. W piątek zawodnicy rywalizowali w biegu z Tylmanowej na Lubań, na dystansie 6,5 kilometra. W tej edycji był to bieg w randze Mistrzostw Polski w biegu górskim Vertical.  

W sobotę rozegrane zostały Mistrzostwa Polski w Biegu Górskim Mountain Classic na dystansie 20,6 km na Chyżej Durbaszce i Mistrzostwa Polski w Biegu Górskim Short Trail na Wielkiej Prehybie, czyli na trasie liczącej 43,7 kilometra. 

W Szczawnicy zjawili się najlepsi z najlepszych w Polsce, aby rywalizować o nominację do udziału w Mistrzostwach Europy, które obędą się w czerwcu w Annecy, we Francji. 

Mini Pieniny Ultra-Trail®

Niedzielny poranek powitał nas 2 stopniami i deszczem ze śniegiem. Nie przeszkodziło to jednak 313 młodym biegaczom w starcie w Mini Pieniny Ultra-Trail®. Zawody odbyły się w Parku Dolnym w Szczawnicy tuż przy Hotelu Maria, który jest oficjalnym Sponsorem wydarzenia.

Mini Pieniny Ultra-Trail® to wielkie święto dzieci i młodzieży. To jedno z największych, jeśli nie największe tego typu wydarzenia w Polsce. Od samego początku chcieliśmy, żeby biegi odbywały się w niedzielne przedpołudnie. Dzięki temu mogą wziąć w nim udział całe rodziny - wyjaśnia Eliza Czyżewska, organizatorka wydarzenia.  

Z kolei Bartosz Ciesielka - organizator Pieniny Ultra-Trail® tłumaczy:

Zorganizowanie tak dużego wydarzenia międzynarodowej rangi w górach to ogromne i bardzo trudne przedsięwzięcie, w które zaangażowane są setki osób i wiele organizacji. Dlatego raz jeszcze bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, firmom i instytucjom, które wspierały nas w trakcie realizacji. Bez tak wielkiego wsparcia, otwartości i serdeczności ze strony mieszkańców, firm i instytucji z miasta i gminy Szczawnica, ale także wielu miejsc w Polsce, nie byłoby możliwe zorganizowanie tak dużego i ważnego wydarzenia. Dziękujemy bardzo!

 

Do zobaczenia za rok!