16. PKO Poznań Półmaraton dla Michaliny

Zwycięzcą 16. PKO Poznań Półmaratonu z czasem 01:01:38 został Debebe Teka Tereda z Etiopii. Pierwsza wśród pań była także Etiopka Meskerem Moges, która dobiegła na Plac Marka z czasem 01:09:22. Wynik, który jest jej nowym rekordem życiowym, nie pozwolił jednak na poprawienie rekordu poznańskiej imprezy.
około min czytania

W Poznaniu biegacze walczyli nie tylko ze sobą, ale także z wiatrem, który uniemożliwił osiągnięcie wyników zbliżonych do rekordów poznańskiego Półmaratonu.

Gratuluję wszystkim wspaniałej walki – mówi Łukasz Miadziołko, dyrektor 16. PKO Poznań Półmaratonu. – Wyrazy uznania należą się nie tylko zawodniczkom i zawodnikom czołówki, ale także olbrzymiej rzeszy fanatyków biegania. Był to najliczniejszy bieg w ostatnich pięciu latach. Dziękuję im za determinację, a kibicom za piękne wsparcie.

Zawodniczki i zawodnicy wyruszyli na trasę równo o godzinie 10.00. Czołówkę od początku stanowili zawodnicy z Afryki. Prowadząca grupka mężczyzn stopniowo topniała i na ostatnim kilometrze w walce o najwyższy stopień podium liczyli się już tylko Tereda oraz Kenijczyk Vincent Kiprotich Kibet, który wbiegł na metę dwie sekundy za zwycięzcą.

Równie ciekawa była rywalizacja kobiet. Po półmetku czołówka pań składała się tylko z dwóch Etiopek. Zwyciężczyni zaatakowała już na szesnastym kilometrze i przez długi czas biegła do mety wspomagana przez pierwszego w stawce Polaka – Krzysztofa Szymanowskiego (1:08:55). Druga na mecie Rediet Daniel Molla nie dała jednak za wygraną i przed metą zdołała odrobić część strat, ostatecznie wpadając na metę 7 sekund za Moges. Pierwszą Polką na mecie była Sylwia Ślęzak (1:20:00)

Łącznie na starcie 16. PKO Poznań Półmaratonu stanęło 9565 zawodników z 34 państw. Na trasie zagrzewała ich do walki niezawodna poznańska publiczność. Szczególny doping docierał do biegaczy ze stref kibica rozstawionych na całej trasie, jedną z nich była strefa PKO Banku Polskiego.

Imprezie towarzyszyły biegi dla dzieci. Chętni zawodnicy mogli się przyłączyć do akcji charytatywnej Fundacji PKO Banku Polskiego i wspomóc w procesie leczenia 5-letnią Michalinę.

Sport to bardzo ważny segment działalności sponsorskiej PKO Banku Polskiego. Promujemy zdrowy i aktywny tryb życia. Impreza przyciąga liczne rzesze miłośników biegania. Zachęcamy też, by w trakcie biegu przyłączyć się do akcji charytatywnej Fundacji PKO Banku Polskiego i wesprzeć 5-letnią Michalinę. Wspólnie możemy dbać o nasze zdrowie i kondycję fizyczną, a jednocześnie pomóc drugiej osobie w procesie leczenia – mówi Ewa Przybył, dyrektor Regionalnego Oddziału Detalicznego PKO Banku Polskiego w Poznaniu.

W 16. PKO Poznań Półmaratonie wystartowało prawie sześćdziesięcioro bankowych biegaczy. Wśród kobiet najlepszy czas osiągnęła Iwona Żukowska z Oddziału w Środzie Wielkopolskiej, a mężczyzn Mateusz Lewandowicz z Departamentu Rozwoju Aplikacji Sprzedażowych i Wsparcia.

Sponsorem Tytularnym wydarzenia był PKO Bank Polski.