25 państw na dystansie 50 km w Jakuszycach

Wspaniała atmosfera i świetne warunki śniegowe towarzyszyły rywalizacji podczas sobotniego Biegu Piastów na dystansie 50 km w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach. Zwyciężyli – jak przed rokiem – Michał Skowron z Jeleniej Góry i Czeszka Adela Boudikova Rocarkova.
około min czytania

Michał Skowron powtórzył swój sukces po twardej i wyrównanej walce z rywalami, przede wszystkim z czeskim zawodnikiem Petrem Knopem, który niemal do końca dotrzymywał mu kroku. W rywalizacji pań dominacja czeskiej gwiazdy Adeli Boudikovej Rocarkovej była zdecydowana. Za jej plecami pasjonujący pojedynek o drugie miejsce stoczyły Katerina Moravcova i bieszczadzka błyskawica Andżelika Szyszka. Nieznacznie szybsza okazała się pierwsza z nich.

Bieg Piastów na koronnym dystansie był jak zawsze świętem amatorskiego biegania. Na trasie spotkali się znajomi od wielu lat, jak choćby Edward Dudek, który jako jedyny ukończył wszystkie edycje naszych zawodów na najdłuższym dystansie, z debiutantami, dla których pięćdziesiątka była największym wyzwaniem sportowym w życiu.

Nowością była wygodna baza zawodów – Dolnośląskie Centrum Sportu Polana Jakuszycka. Zawodnicy mogli się w niej zapisać na bieg, odebrać numer startowy, przebrać, zostawić rzeczy w depozycie, pójść na start oddalony o zaledwie kilkadziesiąt metrów, a po zakończeniu biegu wziąć prysznic, zjeść coś i odpocząć w jednym z licznych, ogrzewanych i otwartych dla wszystkich pomieszczeń.

Po latach ograniczeń z powodu pandemii wzrosła frekwencja i znacznie więcej zawodników przyjechało z innych krajów. Reprezentowanych było 25 państw, w tym tak odległe, jak Australia, Nowa Zelandia, Kanada, USA. Bardzo wielu było Czechów i Niemców.

WYNIKI
Bieg Piastów 50 km

Mężczyźni
1. Michał Skowron 2:21:36
2. Petr Knop 2:21:44
3. Mateusz Haratyk 2:22:26


Kobiety
1. Adela Boudikova Rocarkova 2:35:46
2. Katerina Moravcova 2:44:46
3. Andżelika Szyszka 2:45:05


Bieg Piastów na 50 km ukończyło 1357 osób, w tym 175 kobiet