45. Bieg Lechitów w Gnieźnie – akcja „biegnę dla…” po raz 500.

18 września odbędzie się 45. Bieg Lechitów w Gnieźnie. Biegacze będą rywalizować w półmaratonie i w biegu na 5 km. Zawody odbędą się w formule tradycyjnej oraz korespondencyjnej. Sponsorem generalnym półmaratonu i wydarzeń towarzyszących jest PKO Bank Polski. Biegom towarzyszyć będzie 500. charytatywna akcja biegnę dla…, dzięki której pomożemy 14–letniej Jagodzie.
około min czytania

Zawodnicy tegorocznego półmaratonu w Gnieźnie wybiegną na trasę o godz. 11:00 z punktu startowego w Ostrowie Lednickim w Dziekanowicach. O godz. 11:20 z ul. Łaskiego wystartuje rywalizacja w Piątce Lechitów. Meta biegów tradycyjnie zaplanowana jest na Placu Św. Wojciecha. Do udziału zgłosiło się już prawie 2 tys. zawodników.

Wszystkich chętnych zapraszamy na wyjątkowy 45. Bieg Lechitów w Gnieźnie, najstarszy półmaraton w Polsce. Jest to bieg wyjątkowy nie tylko ze względu na aspekt historyczny i powiązanie z początkami państwowości Polski. Podczas tegorocznego wydarzenia odbędzie się 500. już akcja charytatywna "biegnę dla…" i pomożemy w leczeniu nastoletniej Jagody – powiedział Robert Smelkowski, Dyrektor oddziału 1. PKO Banku Polskiego w Gnieźnie.

Półmaratonowi oraz innym biegom, które odbędą się 18 września towarzyszyć będzie festyn rodzinny, czyli pełne atrakcji Staropolskie Igrce Małych Lechitów.

Bieg Lechitów to najstarszy polski półmaraton, organizowany nieprzerwanie od 1978 roku. Miejscem startu jest tradycyjnie Ostrów Lednicki, skąd w 1000 roku Otton III udał się do grobu św. Wojciecha w pierwszej stolicy Polski - Gnieźnie. To jedyny taki bieg w Polsce, który łączy bieganie z poznawaniem miejsc, w których narodziło się państwo polskie.

Wszyscy uczestnicy półmaratonu, biegu na 5 km, biegu korespondencyjnego oraz biegów młodzieżowych otrzymają wyjątkowy, pamiątkowy medal. Przedstawia on pomnik poświęcony pierwszemu koronowanemu władcy Polski – Bolesławowi Chrobremu, znajdujący się w Gnieźnie, przy ul. Jana Łaskiego.

Natalia Bąk
ekspert w PKO Banku Polskim