Piekary Śląskie pobiegły dla Miłosza

Sobota 22 lipca należała zdecydowanie do Piekar Śląskich. Punktualnie o godzinie 21.00 linię startu przekroczyli biegacze rywalizujący w 4. PKO Piekarskim Półmaratonie, a kilka minut później ruszyli uczestnicy Nocnej zaDyszki (dystans 10 km).
około min czytania

Trasa sobotnich biegów prowadziła ulicami miasta. Start i meta znajdowały się na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Olimpijskiej 3. Zawodnicy pomknęli ulicami: gen. Maczka, Jana Pawła II, Bytomską, Józefską i ponownie wrócili na stadion MOSiRu ulicą Jana Pawła II. Uczestnicy Półmaratonu musieli pokonać tę trasę dwukrotnie, dodatkowo zaliczając tak zwaną „agrafkę” przy Kopcu Wyzwolenia. Podbieg pod Kopcem Wyzwolenia to już znak firmowy piekarskiego biegu, a wdrapanie się pod tą “ścianę” w dobrym tempie to nie lada wyzwanie.

Wśród uczestników nie mogło zabraknąć Sławy Umińskiej-Duraj – Prezydent Piekar śląskich, która stanęła do biegu na dystansie 10 km, a finalnie ukończyła go z czasem 46 minut i 38 sekund, co dało pierwsze miejsce w kategorii.

Wśród mężczyzn 4. PKO Piekarski Półmaraton wygrał Stanisław Piela z czasem 1:13:04, zaś wśród kobiet najszybsza okazała się Anna Bodnar, która przebiegła trasę w czasie 1:26:49.

Na dystansie dziesięciu kilometrów (Nocna zaDyszka) w klasyfikacji mężczyzn najszybszy okazał się Abderrahim Elasri 32:49, który  wyprzedził Matusza Pawełczaka 33:21. Najlepszą wśród kobiet była Barbara Pawełczak, która zakończyła bieg z czasem 36:31. Tuż za nią na linii mety znalazły się Magda Skorek 42:22 i Dorota Redzik 42:31.

Podczas wydarzenia odbyła się również akcja charytatywna „biegnę dla Miłosza”. Wystarczyło tylko przypiąć do koszulki specjalnie przygotowane kartki akcji. Za zaangażowanie biegaczy, Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę w kwocie 10 000 zł na konto organizacji, w której chłopiec jest podopiecznym - Fundacji Słoneczko. 10-letni Miłosz urodził się jako skrajny wcześniak, co spowodowało wiele komplikacji zdrowotnych (m. in. mózgowe porażenie dziecięce oraz dyzatria - zaburzenia mowy). Środki potrzebne są na ciągłą rehabilitację i terapię.

Wszystkim uczestnikom sobotnich zawodów serdecznie gratulujemy, dziękujemy za udział i już dzisiaj zapraszamy na kolejny piekarski półmaraton w 2024 r.

Natalia Bąk
Ekspert w PKO Banku Polskim