Zwycięstwo 18-latka z Etiopii w Poznaniu!

Haftamu Gebresilase zwyciężył 15. Poznań Półmaraton z czasem 01:00:27. Był to debiutancki start juniora z Etiopii na dystansie 21,097 km. Pierwsza wśród pań Anchialem Haymanot poprawiła rekord poznańskiego biegu o ponad półtorej minuty (01:07:54) ustanawiając również swój rekord życiowy.
około min czytania

Podium w całości należało do zawodników i zawodniczek z Afryki. Najlepszą Polką była Monika Jackiewicz, która na mecie była piąta. Wśród mężczyzn Krystian Zalewski był siódmy.

Zawodniczki i zawodnicy wyruszyli na trasę o godzinie 10.00. Czasy mierzone w trakcie biegu wskazywały, że jest szansa na rekord trasy także wśród mężczyzn. Po bardzo szybkich 15 kilometrach zwarta grupa biegaczy podzieliła się i triumfator pokonywał końcówkę trasy samotnie. Czas ostatnich pięciu kilometrów nie pozwolił ostatecznie na wynik poniżej godziny. Przebieg rywalizacji wśród pań wyglądał nieco inaczej. Niemal od samego początku od reszty stawki oddzieliły się dwie biegaczki, triumfatorka oraz Ugandyjka Juliet Chekwel, która na metę przybiegła jako druga. Na mecie różnica między nimi była już bardzo spora, bowiem Haymanot na ostatnich kilometrach przypuściła samotny, skuteczny atak.

Łącznie na starcie 15. Poznań Półmaratonu stanęło prawie 8000 zawodników z 32 państw. Na trasie zagrzewała ich do walki niezawodna poznańska publiczność. Jednak na wyjątkowy doping mogli liczyć biegacze od ambasadorki PKO Biegajmy Razem Sofii Ennaoui, która towarzyszyła, wspierała i motywowała wszystkich uczestników wydarzenia.

Natalia Bąk
Ekspert w PKO Banku Polskim