Rekordowa odsłona Enea Żnin Triathlon

Aż 1350 zawodników stanęło na linii startu podczas trzeciej odsłony triathlonowych zmagań w sercu Pałuk. Wspierało ich kilka tysięcy kibiców. Sponsorem Głównym wydarzenia był PKO Bank Polski.
około min czytania

Tegoroczne list startowe wypełnili zawodnicy z całej Polski i Europy - nie brakowało nowych życiówek i triathlonowych debiutów. Zawodnicy przyjechali na start całymi rodzinami, a na trasach tłumnie zgromadzili się mieszkańcy Żnina, którzy aktywnie wspierali zawodników.

Zmagania odbyły się na trzech dystansach:

• 1/8 (475m pływania, 22,5 km jazdy rowerem, 5,25 km biegu)
  • 1/4 (950m pływania, 45 km jazdy rowerem,10,55 km biegu)
  • 1/2 (1900m pływania, 90km jazdy rowerem, 21,1km biegu)

Na każdym dystansie można było startować indywidualnie lub w 3-osobowych sztafetach. Wszystkich uczestników dopingowała ambasadorka PKO Biegajmy Razem – Joanna Jóźwik.

W niedzielę, 26 maja zawody rozpoczęła rywalizacja dystansu 1/2

O godz. 7:00 wystartowali zawodnicy “połówki”. To na tym dystansie organizatorzy odnotowali największy, bo aż 100-procentowy wzrost frekwencji w stosunku do ubiegłorocznego wydarzenia. W tej rywalizacji niekwestionowanym liderem okazał się Łukasz Lis (TRICLUB), który jako pierwszy wyszedł z wody i powiększał swoją przewagę z każdym etapem, a na mecie zameldował się z czasem 04:05:49. Podium OPEN uzupełnili Michał Martyka oraz Norbert Szymkowiak.

Wśród kobiet najlepsza okazała się Aleksandra Grochowska z CTS, która finiszowała ze świetnym rezultatem 04:41:16. Drugą na podium była Izabela Żmuda, która w zeszłym roku wygrała rywalizację dystansu 1/2, a trzecie miejsce zajęła Ewa Susmarska.

Rywalizację sztafet wygrał zespół Klub Sportowy Szosa Żnin (Tomasz Spychalski, Marek Kozłowski, Michał Senger).

O 10:00 wystartowali zawodnicy 1/4

Ponad 500 uczestników zmagało się z dystansem 950 m pływania, 40km na rowerze i 10,5km biegu, a także rosnącą temperaturą.

Dwa pierwsze miejsca na podium należały do zespołu Endure Team: zwycięzcą został Tomasz Spaleniak (02:08:50), a tuż za nim na mecie pojawił się Łukasz Sosnowski. Trzecie miejsce zajął reprezentant ALOHA TEAM Maciej Lewandowski.

Na starcie popularnej “Ćwiartki” znalazł się także ambasador zawodów, lekkoatleta, Sebastian Chmara. który swoim występem zapewnił sobie miejsce na podium swojej kategorii wiekowej.

Najszybszą kobietą na tym dystansie była Anna Peterek z TM Iron Team, która poradziła sobie z dystansem 1/4 z czasem 02:27:40. Drugą panią była Małgorzata Rymarkiewicz, tuż za nią na mecie pojawiła się Izabela Sobańska.

Pierwszą sztafetą na mecie była ekipa Solano (Jędrzej Gralik, Robert Majewski, Jakub Szlinger)

Dystans 1/8 wystartował o godzinie 13:00

Pół tysiąca uczestników, wśród nich blisko połowa debiutantów, zmierzyło się z najkrótszym dystansem 1/8. Rywalizowali nie tylko ze swoimi słabościami, ale również ze słońcem, którego tego dnia w Żninie świeciło jak na Hawajach!

Zwycięzca, Marcin Paszkiewicz, potrzebował 01:07:14 by zameldować się na niebieskim dywanie mety. Drugi na metę wbiegł Mateusz Wamka, a podium uzupełnił Łukasz Kałdowski.

Zaciętą rywalizację wśród Pań wygrała Martyna Witecka (01:12:27). Za nią na mecie pojawiły się Monika Jadczak i Ewa Urbańska.

Trzeci Enea Żnin Triathlon przechodzi do historii, ale organizatorzy już teraz zapraszają na czwartą edycję wydarzenia w sezonie 2025.