Biegajmy mądrze #10: Jak znaleźć motywację do biegania? Poznaj dziesięć sposobów

Zacząłeś przygodę z bieganiem, ale po pewnym czasie straciłeś zapał? Odnosisz wrażenie, że twoje treningi stały się nudne? Brakuje ci motywacji? Wystarczy trochę kreatywności i odrobina dobrej woli, żeby to zmienić. Oto 10 sposobów, które pomogą ci wyjść z kryzysu, znaleźć motywację i na nowo cieszyć się smakiem biegania.
około min czytania

1. Zmieniaj trasy i odkrywaj świat

Treningi mogą być znakomitą okazją, żeby poznawać nowe miejsca. Odkrywaj swoje otoczenie. Poznawaj nowe parki, lasy czy podmiejskie ścieżki, na które nie da się wjechać samochodem. Jeżeli nie możesz codziennie wybierać nowej trasy, to chociaż w weekendy pozwól sobie na odkrywanie świata. Będziesz zaskoczony, jak wiele pięknych miejsc znajduje się w twojej okolicy.

2. Wyznaczaj sobie cele

Najlepszą motywacją do biegania może być wyznaczenie sobie konkretnych celów i systematyczne dążenie do ich realizacji. Przede wszystkim, warto mieć cele długoterminowe np. schudnąć 10 kg, złamać 2 godz. w półmaratonie lub przebiec maraton. Oprócz nich, warto jednak stawiać sobie cel na każdy kolejny trening – np. przebiec 10 km w określonym czasie, zrobić 10 podbiegów lub zaliczyć 5 serii interwałów.

3. Urozmaicaj treningi

Wspomniane wyżej podbiegi czy interwały to znakomity sposób na urozmaicenie treningów. Żeby każdy wyglądał inaczej możesz też zmienić formę treningu – raz biegać w plenerze, innym razem po bieżni na stadionie lekkoatletycznym, a jeszcze innym razem na bieżni elektrycznej na siłowni. Zmieniać możesz również porę treningu i jednym razem biegać rano, a innym wieczorem.

4. Korzystaj z aplikacji

Jest sporo aplikacji, które pozwolą ci rejestrować kolejne treningi – zapisywać dystans i czas kolejnych biegów, a także aktualną wagę. Najpopularniejszą z nich jest Endomondo. Widząc na wykresach, że twoje treningi przynoszą pożądane efekty, że chudniesz lub uzyskujesz coraz lepsze czasy, znajdziesz fantastyczny sposób na motywację do kolejnych treningów. Badania naukowe dowodzą, że osoby, które regularnie sprawdzają swoje postępy, osiągają w sporcie więcej sukcesów.

5. Startuj w zawodach

Biegi masowe w Polsce z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością, wiele z nich bije rekordy frekwencji, a organizatorzy prześcigają się w wymyślaniu atrakcji. Warto pobiec, poczuć niesamowitą atmosferę i dobiec do mety z nowym rekordem życiowym.  Jeżeli podejmiesz decyzję o starcie w zawodach, to kilka tygodni, a nawet miesięcy treningów nabierze nowego wymiaru - stanie się okresem przygotowania startowego.

6. Wieszaj medale na ścianie

Każdy, kto w zawodach sportowych dobiega do mety, w nagrodę otrzymuje medal. Zamiast trzymać je w zamkniętym pudełku, warto kupić wieszak na medale i zamieścić go na ścianie. Kiedy wszystkie krążki znajdują się na widoku, będzie to wspaniałą motywacją do kolejnych startów. Za nowy cel można postawić sobie zapełnienie wieszaka w ciągu roku albo dwóch.

7. Pochwal się startami w portalach społecznościowych

Wystartowałeś w zawodach? Przebiegłeś wymarzony dystans? Za metą zrobiłeś efektowne zdjęcie z medalem wywieszonym na szyi? Pochwal się swoim sukcesem i zamieść fotografię w portalach społecznościowych. Setki „lajków” i wyrazów uznania od znajomych mogą być dla ciebie dodatkowym „kopem motywacyjnym”. Chwal się osiągnięciami, inspiruj innych i czerp motywację od innych biegaczy z całego świata.

8. Słuchaj muzyki lub audiobooków

Słuchanie ulubionej muzyki podczas treningów to znakomity sposób, żeby zyskać dodatkowe źródło energii. Muzyka może nas nakręcić, nadać szybszy rytm naszemu biegowi i sprawić, że bieganie stanie się bardziej przyjemne. Treningi mogą być też świetną okazją, żeby posłuchać audiobooków i nadrobić zaległości w lekturze. W takiej sytuacji zyskujemy podwójnie.

9. Poznawaj nowych biegaczy

Warto poszerzać krąg swoich znajomości o biegaczy, którzy na ogół są ludźmi otwartymi, uśmiechniętymi i pełnymi pozytywnej energii. Jak ich poznać? To proste! Istnieje wiele klubów biegowych czy grup pasjonatów biegania, którzy organizują wspólne treningi. Świetnym pomysłem wydaje się dołączenie do akcji „BiegamBoLubię” - cyklicznych zajęć treningowych, prowadzonych na bieżniach stadionów lekkoatletycznych w ponad 100 lokalizacjach i pod okiem ponad 200 trenerów w całym kraju.

10. Pomagaj innym

Chyba każdy biegacz w Polsce słyszał o akcji „Biegnę dla…”, która odbywa się podczas wszystkich imprez biegowych, sponsorowanych przez PKO Bank Polski. Wystarczy przypiąć do koszulki kartkę z napisem „Biegnę dla…” oraz imieniem osoby, dla której w danym biegu prowadzona jest zbiórka. Fundacja PKO Banku Polskiego przelicza zaangażowanie biegaczy i określoną kwotę przekazuje na konto beneficjenta. Akcja cieszy się coraz większą popularnością i spotyka się z coraz większym odzewem społecznym. Pomagając sobie, pomagamy innym. Z całą pewnością może to być wielką i szlachetną motywacją do biegania.

Marek Wiśniewski