Biegli w bieganiu #10: Plusy i minusy biegania na bieżni mechanicznej

Bieganie na bieżni mechanicznej znajduje wielu zwolenników, ale ma też sporo zdecydowanych przeciwników. Jakie są największe zalety i wady takiej formy treningu? Zebraliśmy argumenty obu stron i omówiliśmy je z trenerką „BiegamBoLubię” Dominiką Augustyn.
około min czytania
 

„Biegli w bieganiu” to cykl tekstów poradnikowych. Wraz z trenerami zaangażowanymi w akcję „BiegamBoLubię” omawiamy tematy związane ze sprzętem do biegania, nowinkami technologicznymi, treningami, dietą, suplementacją, bezpieczeństwem oraz startami w zawodach? Nasi eksperci przybliżą Wam wszystkie wymienione kwestie.

Trenerka „BiegamBoLubię” Dominika Augustyn

W dziesiątym odcinku cyklu poruszamy temat biegania na bieżni mechanicznej. Naszym ekspertem jest Dominika Augustyn – trenerka „BiegamBoLubię” prowadząca zajęcia na Stadionie AWF w Katowicach przy ulicy Kościuszki w środy o godzinie 18:00.

Przygodę z lekkoatletyką Dominika Augustyn zaczęła w dzieciństwie. Studiowała w tym kierunku, zrobiła kurs na trenera lekkoatletyki, a przygodę z programem „BiegamBoLubię” zaczęła trzy lata temu.

Zaczynamy od zalet treningów biegowych na bieżni mechanicznej.

 • Zaleta 1: Możliwość swobodnego kontrolowania czasu podczas specjalistycznych treningów
  Podczas treningów na bieżni mamy większą kontrolę treningu, bo możemy ustawiać sobie tempo biegu lub łatwo zmieniać je według określonego planu. Doskonale sprawdza się to choćby podczas trenowania interwałów. Ważny jest też fakt, że możemy ustalić poziom nachylenia bieżni, dzięki czemu możemy trenować podbiegi.
 • Zaleta 2: Mniejsze ryzyko kontuzji
  Równa nawierzchnia sprawia, że podczas treningu zmniejsza się szansa potknięcia, a co za tym idzie – maleje ryzyko odniesienia kontuzji. Nie mamy takich nierówności jak podczas treningu w plenerze. Poza tym na bieżni stopy układamy tak samo, a w terenie nasz krok bywa wydłużony lub skrócony.

  Pamiętajmy, że na twardych nawierzchniach stopa uderza o podłoże z większą siłą, co ma wpływ na stawy. Jeżeli ktoś ma problemy ze stawami, to bieżnia będzie stanowiła dodatkowy atut. Pas bieżni ugina się lekko pod nami, amortyzując część obciążeń, które trafiają na biodra i kolana.
 • Zaleta 3: Niezależność od pogody
  Na bieżni można biegać komfortowo w czasie, gdy za oknem pada deszcz, sypie śnieg albo panuje siarczysty mróz. Jeżeli ktoś lubi ciepło, to w jesienno-zimowym okresie bieżnia będzie właśnie dla niego. A jeśli mamy ją w domu, to nie tracimy czasu na to, żeby się odpowiednio ubrać i specjalnie przygotować do treningu.
 • Zaleta 4: Komfortowe nawadnianie
  Kiedy biega się na bieżni, można postawić sobie dużą butelkę wody albo izotonika i systematycznie nawadniać się bez konieczności trzymania bidonu z wodą przy ciele. To bardzo komfortowe i szczególnie ważne przy dłuższych dystansach.
 • Zaleta 5: Oglądanie filmów, seriali albo transmisji sportowych
  Jeżeli ustawimy bieżnię przed telewizorem, to podczas treningu możemy oglądać seriale, filmy, transmisje sportowe albo programy kulinarne – w zależności od tego kto, co lubi.
 • Zaleta 6: Bezpieczeństwo
  Zimą ciemno robi się już przed godziną 16:00, kierowcy mają ograniczoną widoczność i – jeśli biegamy w terenie, gdzie panuje ruch uliczny – pojawia się ryzyko potrącenia. Jeżeli biegamy samotnie w ciemności, to rośnie też ryzyko, że ktoś może nas zaczepić lub napaść. Na bieżni jesteśmy bezpieczniejsi.
 • Zaleta 7: Ochrona przed smogiem
  Wiadomo, że zimą w dużych miastach powietrze nie sprzyja głębokiemu oddychaniu podczas treningów ulicznych. Zdarzają się nawet okresy, w których pojawiają się alerty i apele o to, żeby ze względu na zanieczyszczenie powietrza nie uprawiać sportu w mieście.

  Przy bieganiu w domu lub w klubie fitness brak konieczności wdychania zanieczyszczonego powietrza staje się dodatkowym atutem.
 • Zaleta 8: Możliwość szybkiego przerwania i zakończenia biegu
  Bieżnia daje możliwość szybkiego przerwania i zakończenia biegu. Jeżeli poczujemy się źle albo mamy słabszy dzień, to bez większych problemów możemy przerwać trening w dowolnym momencie. Po prostu schodzimy z bieżni. Kiedy trenujemy na zewnątrz i coś się stanie, musimy do domu wrócić.

Tyle zalet. Czas sprawdzić, czy są wady treningów na bieżni mechanicznej.

 • Wada 1: Nuda i monotonia
  Dużo osób narzeka, że bieganie na bieżni jest nudne. Z jednej strony możemy oglądać coś w telewizji, ale z drugiej strony ciągle pozostajemy w czterech ścianach, co na pewno jest mniej ciekawe niż pokonywanie jakiejś malowniczej trasy w terenie.

  To już kwestia indywidualnego podejścia. Niektórym wystarczy włączenie czegoś w telewizji. Inni chcą czerpać dodatkowe korzyści z biegania po różnych terenach albo turystyki biegowej.
 • Wada 2: Drogi sprzęt o dużych gabarytach
  Bieżnie mechaniczne to drogi sprzęt, który w dodatku zajmuje dużo miejsca. Jeśli ktoś ma małe mieszkanie, to na bieżnię zwykle nie może sobie pozwolić. Taki sprzęt ma sens tylko, kiedy dysponujemy dużymi pomieszczeniami. Oczywiście możemy korzystać z bieżni w klubach fitness czy siłowniach, jednak to wiąże się z koniecznością wykupienia biletu lub karnetu. 
 • Wada 3: Suche powietrze w pomieszczeniu
  Z jednej strony zanieczyszczone powietrze i smog w dużych miastach są dużym problemem, a z drugiej strony suche powietrze w domu albo w klubie fitness również może nie być optymalne do treningu biegowego.

  Jeżeli ktoś ma bieżnię w małym pomieszczeniu, gdzie znajduje się pokój bez okien, to problem robi się poważny. Przepływ świeżego powietrza podczas treningu jest bardzo ważny. Jeśli go nie ma, to po prostu będzie nam się źle oddychało.
 • Wada 4: Utrudnione chłodzenie organizmu
  Wskutek braku przepływu powietrza w trakcie biegania na bieżni nasze ciało może się bardziej przegrzewać. Jedynym ratunkiem jest systematyczne nawadnianie się, ale brak przewietrzenia pomieszczenia i tak może sprawić, że nasz organizm będzie bardziej przegrzany. Może być tak, że nasz trening będzie mniej efektywny, bo zbyt szybko będziemy się pocić. Istnieje nawet ryzyko zasłabnięcia.
 • Wada 5: Inna praca mięśni nóg na taśmie
  Jeżeli ktoś planuje start w tradycyjnych zawodach w terenie, a przygotowuje się przez kilka miesięcy zimą tylko na bieżni, to musi sobie zdawać sprawę, że praca mięśni nóg będzie zupełnie inna. Bieżnia nie jest w stanie odwzorowywać tego, co działoby się w biegu terenowym. Tu nie ma odpowiedniego przygotowania pod nierówności terenu, przez co stopa nie będzie przyzwyczajona do określonych ruchów.

  Osoby dbające o prawidłową technikę biegu powinny też pamiętać, że przesuwająca się pod stopami taśma nie stanowi wyzwania dla mięśni nóg. Ma to szczególne znaczenie w fazie tak zwanego tylnego odbicia.
 • Wada 6: Brak możliwości biegania grupowego
  Dla osób otwartych i towarzyskich bieganie w terenie często jest okazją do spotkań z innymi. Takie osoby chętnie zapisują się do rozmaitych grup biegowych i zawierają nowe znajomości. Podczas treningu chętnie rozmawiają z innymi na rozmaite tematy, żartują i rozwijają przyjaźnie.

W przypadku biegania na bieżni możliwości w zakresie rozmów towarzyskich są ograniczone co najwyżej do dwóch bieżni stojących obok.

Marek Wiśniewski