106. Wielka Warszawska gonitwa konna już 29 września.

Już 29 września 2019 r. na warszawskim torze Służewiec odbędzie się wielkie święto miłośników wyścigów konnych. Prestiżowe nagrody i niepowtarzalna atmosfera sprawiają, że od wielu lat na Wielką Warszawską przybywają nie tylko warszawiacy, ale też turyści z kraju i zagranicy. Partnerem wydarzenia jest PKO Bank Polski.
około min czytania

W sezonie na torze Służewiec odbywa się ponad 400 gonitw, ale największym wydarzeniem jest Wielka Warszawska. Pierwszy raz odbyła się w 1895 r. z inicjatywy hrabiego Augusta Potockiego, prezesa Towarzystwa Wyścigów Konnych w Królestwie Polskim, który zainspirował się paryską gonitwą Grand Prix de Paris. Zorganizowano ją na hipodromie na Polu Mokotowskim. Wówczas najszybszym okazał się ogier Aschabad, potomek legendarnego Rulera, który jako pierwszy polski koń wygrał w 1887 r. Wszechrosyjskie Derby w Moskwie. W ponad stuletniej historii, gonitwa była trzy razy zawieszana, nawet na okres kilku lat. Po zakończeniu II wojny światowej Wielka Warszawska odbyła się w Lublinie, jako Wielka Nagroda Lubelska na dystansie 2800 m. Na warszawskim Służewcu rozegrała się na dystansie 2400 m w 1946 r.

Tegoroczna Wielka Warszawska odbędzie się już po raz 106.! To międzynarodowa gonitwa dla 3-letnich i starszych koni na dystansie 2600 m. Niezmiennie od lat gromadzi entuzjastów pięknych koni i sportowych emocji na najwyższym poziomie. Jak co roku nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych. Z myślą o nich przygotowana zostanie strefa dla dzieci pełna zabaw i konkursów, także na strój z epoki. Gonitwa rozpocznie się o godz. 12:00. Zaprasza PKO Bank Polski, partner wydarzenia.

Aleksandra Pietruczuk