Cavaliada Tour 2021/22 dobiega końca. Czas na finałowe zawody w Krakowie!

Po jeździeckiej rywalizacji w Warszawie, Poznaniu i Sopocie czas na finałową odsłonę cyklu Cavaliada Tour 2021/22, którego sponsorem głównym jest PKO Bank Polski. 17-20 lutego zawody odbędą się w hali Tauron Arena w Krakowie, która areną imprezy będzie po raz trzeci. Pierwszy raz w historii – zmagań finałowych. Setki zawodników i koni z całej Europy będą rywalizować w czterech konkurencjach: skokach przez przeszkody, ujeżdżaniu, powożeniu oraz WKKW.
około min czytania

Cavaliada to cykl halowych zawodów jeździeckich autoryzowany przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI). Są one jednym z ważniejszych wydarzeń hippicznych w tej części świata. To jedyne wydarzenie w Polsce, podczas którego można zobaczyć cztery konkurencje jeździeckie w jednym miejscu i w jednym czasie.

W programie każdego wydarzenia z cyklu Cavaliady znajdują się konkursy w ramach Halowego Pucharu Polski we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego, skoki przez przeszkody, Halowego Pucharu Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi, Cavaliada Dressage Cup (ujeżdżenie), a także Cavaliada Future (konkursy dla dzieci na kucach). Nie inaczej będzie Krakowie. 

Ten sezon przejdzie do historii Cavaliady Tour! Pierwszy raz wielki finał tych wspaniałych zawodów rozegra się w Krakowie. To wyjątkowe widowisko gwarantuje mnóstwo zabawy całym rodzinom i zapewnia pełną zwrotów akcji rywalizację sportową na najwyższym poziomie. Zapraszam do kibicowania wszystkim zawodnikom – mówi Iwona Kubańska, dyrektor Regionalnego Oddziału Detalicznego w Krakowie PKO Banku Polskiego.

Wielki finał Cavaliady Tour po raz pierwszy w Krakowie

W tym sezonie zawody odbywają się w czterech miastach: Warszawie, Poznaniu, Sopocie i Krakowie. Finałową Cavaliadę pod Wawelem zaplanowano na 17-20 lutego. Zawody w Krakowie stanowią ostatni i najważniejszy przystanek w walce o punkty oraz awans do kwietniowego finału w Lipsku. Poznamy trzech najlepszych zawodników naszej ligi, którzy zakwalifikują się do finału.

Po raz pierwszy w 11-letniej historii uroczysty finał cyklu Cavaliada oraz finał LEC Pucharu Świata odbędzie się w Tauron Arenie Kraków. Jako organizatorzy uważamy, że jest to idealne miejsce do tego typu imprez, dlatego cieszymy się, że mamy w tym pełne wsparcie Miasta Kraków – mówi Radosław Kulupa, dyrektor Cavaliada Tour.

Dużo wrażeń dostarczą też sam finał cyklu Cavaliada 2021/2022 oraz – jak zwykle – konkursy specjalne Venus vs Mars (czwartek), Potęga Skoku (piątek) oraz Speed & Music (sobota).

Po raz trzeci w Tauron Arenie Kraków rywalizować będą najlepsi zawodnicy tej części Europy, a także młodzi adepci jeździectwa. Cieszymy się, że ranga sportowa krakowskiej odsłony imprezy z edycji na edycję wzrasta, tak samo jak z roku na rok zwiększa się zainteresowanie mieszkańców naszego miasta tą dyscypliną sportu – dodaje Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Puchar Świata rywalizacja na najwyższym światowym poziomie

Wszystkie konkursy dużej rundy są zaliczane do Pucharu Świata. Zgodnie z regulaminem, rywalizacja rozpocznie się w czwartek od konkursu szybkości, a następnie w piątek zawodnicy powalczą w konkursie 150 cm z rozgrywką. Po dniu odpoczynku zmierzą się w Grand Prix 155 cm o nagrodę PKO Banku Polskiego.

O ostatecznych wynikach rankingu Cavaliada Tour będą decydowały dwa konkursy pucharowe, które odbędą się w piątek (ostatnia eliminacja) i niedzielę (finał). Dwa wspomniane konkursy pucharowe oraz sobotni finał średniej rundy (145 cm z rozgrywką) zaliczane będą do światowego rankingu.

Dodatkiem do programu sportowego jest CSI1*, gdzie zawodnicy mogą wystartować na poziomie małej rundy (wszystkie konkursy na poziomie 125 cm).

Cavaliada Tour – fenomenalny Touloupis na prowadzeniu

W najważniejszej rywalizacji w ramach Cavaliada Tour prowadzi reprezentant Grecji Angelos Touloupis (61 punktów), który fenomenalnie spisuje się w sezonie 2021/2022. Miejsce drugie, po zwycięstwie w Grand Prix Cavaliada Sopot należy aktualnie do Jarosława Skrzyczyńskiego (50 pkt).

O miejsce trzecie w finale powalczą Tomasz Miśkiewicz (42 pkt), Kamil Grzelczyk (40 pkt) i Zoltan Cekus (38 pkt). Wiele wskazuje, że ta rywalizacja potrwa do samego końca.

Halowy Puchar Polski w WKKW – Paweł Warszawski liderem

Pierwszy finał odbędzie się w ramach Halowego Pucharu Polski. Na piątek 18 lutego zaplanowano czwartą, finałową eliminację. Na pozycji lidera w tej konkurencji znajduje się Paweł Warszawski z 29 punktami.

Każdy start w obecnym cyklu Cavaliady był dla mnie bardzo udany. Razem z Fuertą plasowaliśmy się w czołówce. Sytuacja przed ostateczną rozgrywką jest bardzo wyrównana i kilkoro zawodników ma szansę na ostateczny triumf. Do startu podchodzę z dużą pokorą – podkreśla Paweł Warszawski.

Tuż za nim, ze stratą dwóch punktów, plasuje się debiutująca w HPP WKKW Julia Gillmaier. O trzecie miejsce powalczą: Daria Kobiernik (24 pkt) i Joanna Pawlak (22 pkt).

Halowy Puchar Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi – duża przewaga Mazurka

W sobotę zostanie rozegrana ósma eliminacja w ramach HPP w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi. Pozycję lidera z dużą przewagą zajmuje Piotr Mazurek, który aż czterokrotnie sięgał po zwycięstwo (36 pkt).

Cieszę się, że zbliżamy się do finału, szczególnie, że ten cykl był dla nas bardzo udany. Do Krakowa zabieram ten sam zestaw koni, które rywalizowały w poprzednich lokalizacjach. Liczę na to, że suma doświadczeń się opłaci i będziemy coraz pewniej pokonywali finałowe konkursy – mówi Piotr Mazurek.

Na miejscu drugim aktualnie jest Bartłomiej Kwiatek (30 pkt), a na trzecim debiutująca w rozgrywkach Aleksander Fularczyk.

Immergas Dressage Tour – Sysojeva na prowadzeniu

W rankingu Immergas Dressage Tour z 54 punktami prowadzi Sandra Sysojeva. Miejsce drugie należy aktualnie do Aleksandry Szulc (44 pkt), a trzecie do Anny Mierzwińskiej (40 pkt).

Tu sprawa finalnych wyników jest otwarta, a dwie ostatnie eliminacje mogą jeszcze dużo zmienić w rywalizacji.

Cavaliada Future – Zawadzka i Peszek na pozycjach liderek

Jak zawsze na Cavaliadzie, wiele pozytywnych emocji wzbudzą konkursy z udziałem najmłodszych – Cavaliada Future. Po trzech lokalizacjach na pozycji lidera w kategorii Mini jest Katarzyna Zawadzka (45 pkt). W kategorii Midi prowadzi Julia Peszek (40,5 pkt.).

Marek Wiśniewski