Cavaliada w tym roku w nowej formule

Za tydzień rozpocznie się Cavaliada Winter Tour. Międzynarodowe zawody w skokach przez przeszkody wraz z konkursami Cavaliada Future odbędą się w nowej formule. To pierwszy dwutygodniowy Tour w 11-letniej historii rywalizacji w Poznaniu.
około min czytania

Cavaliada Winter Tour to najlepsi Polscy zawodnicy rywalizujący na arenie międzynarodowej. Walka toczy się nie tylko o ponad pół miliona złotych, ale przede wszystkim o cenne punkty do światowego rankingu i Pucharu Świata Ligi Europy Centralnej. Rywalizacja odbędzie się w dniach 11–14 lutego i 18-21 lutego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. 

Nowa formuła na nowe czasy

W tym roku, ze względu na ograniczenia związane z pandemią, zawody będą rozgrywane bez udziału publiczności. To nie znaczy jednak, że nie będzie okazji, by obejrzeć zmagania najlepszych zawodników. Odbędzie się bowiem transmisja online, na którą bilety można kupić już dziś. Oprócz transmisji zawodów dla kibiców przygotowano również studio Cavaliada TV, gdzie zaproszone zostaną gwiazdy świata jeździectwa, a reporterzy z kamerami zawędrują za kulisy, by pokazać, jak najwięcej „kuchni” zawodów. 

Stawka jest wysoka

W ciągu dwóch weekendów zmagań zawodnicy podzielą między siebie ponad 500tys. zł. Pierwszy tydzień to zawody rangi: CSI2*, CSI1* i CSIYH. To konkursy średniej (130-135 cm) i dużej rundy (140-145 cm), a także znany wszystkim kibicom i zawodnikom konkurs szybkości Speed&Music (130 cm). Najważniejszym sportowym punktem programu będzie niedzielne Grand Prix zaliczane do grupy D światowego rankingu z pulą nagród przekraczającą 100 tys. zł. Za pierwsze miejsce zwycięzca otrzyma 50 punktów do rankingu FEI. 

W ramach CSI1* zawodnicy będą rywalizować w konkursie Małej Rundy (120 cm) z finałem 125 cm, a także w Special Round (110 cm) z finałem 115 cm. Dla młodych koni: 6 i 7-letnich przygotowane są konkursy 120/125 cm z finałami odpowiednio o 5 cm wyższymi. 

W drugim tygodniu skoczkowie będą mogli się zmierzyć w aż dwóch konkursach zaliczanych do grupy D światowego rankingu (po 50 punktów dla zwycięzcy) – w piątkowej Dużej Rundzie (145 cm) i w niedzielnym Grand Prix (140-160 cm), który jednocześnie będzie kwalifikacją do Pucharu Świata Ligi Europy Centralnej. O 5 cm wyższe będą wówczas również parkury piątkowej Średniej Rundy, sobotniego finału Średniej Rundy i Speed&Music. Konkursy w ramach CSI1* i CSIYH pozostają bez zmian.  

Jak co roku Cavaliada odbywa się przy wsparciu sponsora zawodów – PKO Banku Polskiego.

Poniżej pobież program imprezy.