Czy wiesz, że…? 10 ciekawostek na temat jeździectwa

Jak wyglądały początki jeździectwa? Od kiedy ta dyscyplina jest obecna na igrzyskach olimpijskich? Ile wynosi rekord długości życia konia? Ile mierzył najwyższy koń na świecie? Którego roku sięga tradycja Cavaliady – międzynarodowych zawodów jeździeckich, organizowanych w Polsce? Przedstawiamy 10 ciekawostek na temat jeździectwa.
około min czytania
 

1. Kiedy na Ziemi pojawił się przodek współczesnych koni Pliohippus?

przodkowie konia (1).jpg

Pliohippus pojawił się około 15 mln lat temu. Kształtem, wielkością i uzębieniem był zbliżony do współczesnych koni, choć był nieco niższy. Żył na sawannie i stepach porośniętych trawami. W pierwszej kolejności pojawił się w Ameryce Północnej i stamtąd przedostał się do Ameryki Południowej.

Warto jednak zwrócić uwagę, że rozwój rodziny koniowatych rozpoczął się już około 60 mln lat temu, kiedy w wilgotnych i ciepłych lasach pierwotnych pojawiło się zwierzę wielkości lisa, które nazwano Eohippus. Miało zaledwie 35 cm wysokości, wypukły grzbiet i cętkowatą sierść. Występowało zarówno w Ameryce jak i Europie.

2. Jak wyglądały początki jeździectwa?

początki jeździectwa.jpg

Za początki jeździectwa należy uznać odległe czasy, w których ludzie udomowili konie. Miało to miejsce około 4,5 tys. lat przed naszą erą.

W starożytnym Rzymie funkcjonował zawód nauczyciela jazdy konnej (łac. equisones). Mocno rozwijało się też powożenie – wyścigi powozów, które były organizowane na hipodromach, czyli placach o zarysie wydłużonego prostokąta, zakończonych półokrągło. Pierwsza akademia jeździecka powstała w 1134 r. w Neapolu.

3. Od kiedy jeździectwo jest dyscypliną olimpijską?

Po raz pierwszy jeździectwo w programie igrzysk olimpijskich znalazło się w Paryżu w 1900 r. Kolejny raz pojawiło się 12 lat później na igrzyskach w Sztokholmie. Od tego czasu obecne było na każdej kolejnej olimpiadzie.

4. Kto był pierwszym polskim medalistą olimpijskim w konkurencji indywidualnej?

Adam Królikiewicz1.jpg

Pierwszym polskim medalistą był Adam Królikiewicz, żyjący w latach 1894-1966. To wybitny jeździec, a zarazem major kawalerii Wojska Polskiego.

Brązowy krążek zdobył na igrzyskach w Paryżu, gdzie startował w skokach przez przeszkody. Był to pierwszy polski medal olimpijski w konkurencji indywidualnej, a zarazem jeden z dwóch polskich medali na wspomnianych igrzyskach w stolicy Francji. Po drugi sięgnęła drużyna kolarzy w wyścigu torowym. 

5. Jak wyglądają konkurencje jeździeckie na igrzyskach olimpijskich?

olimpiada. Fot. PAP.jpg
Fot. PAP

Aktualnie w programie igrzysk olimpijskich znajdują się trzy konkurencje: ujeżdżanie, wszechstronny konkurs konia wierzchowego (WKKW) oraz skoki przez przeszkody. Medale w każdej z tych konkurencji przyznawane są indywidualnie i drużynowo, więc łącznie jest ich sześć.

6. Jaki sprzęt i ubiór powinien mieć jeździec?

strój.jpg

Na głowę jeździec zakłada toczek wykonany ze sztywnego plastiku i pokryty ciemnym aksamitem. Na dłonie wkłada się rękawiczki.

Potrzebne są też odpowiednie i wysokie buty. Skuteczną ochronę przed otarciami stanowią z kolei bryczesy – spodnie pozbawione szwów po wewnętrznych stronach nogawek ze specjalnymi wzmocnieniami na wysokości kolan.

W takich konkurencjach jak ujeżdżenie czy skoki zawodnicy zakładają białe koszule, jasne bryczesy, a także frak (rajtrok) w kolorze czarnym lub czerwonym.

7. Ile mierzył najwyższy koń na świecie?

Do księgi Rekordów Guinessa jako najwyższego konia świata wpisano Big Jake'a – konia rasy belgijskiej, który do lipca 2021 r. żył na farmie Smokey Hollow Farm w miejscowości Poynette w amerykańskim stanie Wisconsin.

Big Jake mierzył 210,19 cm i ważył 1136 kg. Ze względu na swoje gabaryty mieszkał w boksie o wymiarach 6 x 6 m – dwa razy większym od standardowych. Na co dzień pracował w zaprzęgu.

Według źródeł historycznych najwyższym odnotowanym koniem na świecie był jednak wałach rasy shire o imieniu Samson. Urodził się w 1846 r., a cztery lata później mierzył 215 cm i ważył 1524 kg.

8. Z jakimi prędkościami poruszają się konie?

biegnący koń.jpg

Konie poruszają się czterema chodami: stępem, kłusem, galopem oraz cwałem. W stępie prędkość przypomina prędkość spokojnego chodu człowieka, czyli ok. 5 km/h. Kłus to już odpowiednik spokojnej jazdy na rowerze – ok. 20 km/h, galop to ok. 30 km/h, a cwał ok. 40 km/h.

Największa prędkość konia, jaka została odnotowana w Księdze Rekordów Guinessa, należy to zwierzęcia o imieniu Big Racket. W gonitwie na ćwierć mili w Meksyku koń ten popędził z prędkością 69,6 km/h. Miało to miejsce 5 lutego 1945 r.

9. Jak się nazywał słynny biały ogier Napoleona Bonaparte?

Napoleon Bonaparte jeździł na białym koniu, przywiezionym z wyprawy do Egiptu w 1799 r. Nadał mu imię Marengo, nawiązując do zwycięskiej bitwy pod Marengo w 1800 r. Ogier towarzyszył francuskiemu przywódcy we wszystkich bitwach aż do Waterloo i był ranny aż osiem razy. Zmarł w 1831 r., a po śmierci został upamiętniony na wielu obrazach z epoki. Jego szkielet znajduje się w National Army Museum w Londynie.

10. Kiedy po raz pierwszy w nazwie międzynarodowych zawodów jeździeckich, organizowanych w Polsce pojawiła się nazwa Cavaliada?

Cavaliada to cykl halowych zawodów jeździeckich autoryzowany przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI). Zawody stanowią jedno z ważniejszych wydarzeń hippicznych w tej części świata. To jedyne wydarzenie w Polsce, podczas którego można zobaczyć cztery konkurencje jeździeckie w jednym miejscu i czasie.

Tradycja wydarzenia sięga 1995 r., kiedy impreza odbyła się w Poznaniu podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich, choć wówczas nie funkcjonowała jeszcze pod obecną nazwą. Nazwy „Cavaliada” po raz pierwszy użyto dopiero w 2010 r.

Momentem przełomowym była organizacja międzynarodowego turnieju w jeździectwie, połączonego z konkursem kwalifikacyjnym do Pucharu Świata. Dziś Cavaliada jest podzielona na obszar targowy, sportowy i pokazowy. Stanowi markę, która cieszy się dużym szacunkiem w międzynarodowym środowisku jeździeckim. Sponsorem głównym imprezy jest PKO Bank Polski.

Marek Wiśniewski