Cavaliada Tour 2021/22: Jeździeckie święto po raz pierwszy w Sopocie!

Po rywalizacji w Warszawie i Poznaniu czas na trzecią odsłonę cyklu Cavaliada Tour 2021/22, którego sponsorem jest PKO Bank Polski. 20-23 stycznia zawody odbędą się w hali Ergo Arena w Sopocie, który pierwszy raz będzie gospodarzem imprezy. Kilkuset zawodników z całej Europy będzie rywalizować w czterech konkurencjach: skokach przez przeszkody, ujeżdżaniu, powożeniu oraz WKKW.
około min czytania

Cavaliada to cykl halowych zawodów jeździeckich autoryzowany przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI). Są one jednym z ważniejszych wydarzeń hippicznych w tej części świata.

To jedyne wydarzenie w Polsce, podczas którego można zobaczyć cztery konkurencje jeździeckie w jednym miejscu i w jednym czasie. Zawodnicy walczą w konkursach w skokach przez przeszkody, dresażu, Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego i powożeniu. To święto miłośników koni, które łączy nie tylko elementy sportowej rywalizacji, ale też prawdziwe show oraz targi sprzętu jeździeckiego.

20 stycznia 2022 r. w Sopocie rozpocznie się Cavaliada Tour! Zapamiętamy tę datę, ponieważ pierwszy raz Trójmiasto będzie gospodarzem tego wielkiego święta jeździectwa. Przed nami cztery dni sportowych emocji oraz doskonałej zabawy. Zapraszam – mówi Beata Bogdan-Pierzchała dyrektor Biura Bankowości Przedsiębiorstw PKO Banku Polskiego w Gdyni.

Cavaliada zawita do Sopotu

Pierwszy raz w historii Cavaliady Tour zawody odbędą się w Sopocie. – Dla nas Cavaliada to wyjątkowe widowisko sportowe łączące środowisko jeździeckie, kibiców, zawodników, sponsorów i partnerów, a także przedstawicieli branży i mediów oraz targowych wystawców. Wszystko to składa się na wyjątkową atmosferę i niezapomniane emocje. Bardzo się cieszymy, że ten potencjał został zauważony przez przedstawicieli Miasta Sopot. Dzięki ich wsparciu możemy dalej rozwijać nasz projekt – mówi dyrektor Cavaliady Radosław Kulupa.

W programie znajdują się konkursy w ramach Halowego Pucharu Polski we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego, Halowego Pucharu Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi, Cavaliada Dressage Cup (ujeżdżenie), a także Cavaliada Future (konkursy dla dzieci na kucach). Nie inaczej będzie w Sopocie.

Najlepsi zawodnicy z krajów nadbałtyckich

Do zawodów CSI2* zostało przyjętych 230 par z 11 krajów: Austrii, Danii, Estonii, Finlandii, Niemiec, Grecji, Łotwy, Litwy, Polski, Rosji i Szwecji. Stawkę uzupełnia dziewięciu uczestników CSI Amatorów.

Wśród gości zagranicznych przeważają zawodnicy z krajów nadbałtyckich. Do najlepszych, reprezentujących europejski poziom, można zaliczyć Litwinów Andriusa Petrovasa i Matasa Petraitisa oraz Estończyków Gunnara Klettenberga i Paula-Richarda Argusa. Nie zabraknie też Władimira Bieleckiego z Rosji.

Halowy Puchar Polski w Powożeniu: 21-latek spełni marzenie

Konkursy powożenia odbędą się w czwartek o godzinie 19.15 oraz w sobotę o 17.00. Ranking konkurencji jak na razie zdominował zawodnik LKS Sokół Kunowo Piotr Mazurek. Na swoim koncie ma aż trzy zwycięstwa i 33 punkty. Drugie miejsce zajmuje Bartłomiej Kwiatek, a trzecie debiutujący na Cavaliadzie Aleksander Fularczyk.

Cavaliada to dla mnie niesamowita przygoda. Rywalizacja na tej samej arenie z takimi osobistościami jak Piotr Mazurek i Bartłomiej Kwiatek to wielka radość i okazja, żeby zdobyć doświadczenie – mówi 21-letni Aleksander Fularczyk, który od wielu lat pojawiał się na Cavaliadzie jako kibic.

Moim marzeniem było wystartować zaprzęgiem w tym cyklu, jednak nie sądziłem, że nastąpi to tak szybko. Z marzeniami trzeba jednak uważać, bo one czasami naprawdę się spełniają. Z niecierpliwością czekam na Sopot, szczególnie dlatego, że Ergo Arena leży nieopodal mojej rodzinnej miejscowości, gdzie trenuję i mieszkam. Jestem przekonany, że będę miał tutaj wyjątkowy doping i rzeszę kibiców z Kaszub, którzy zadeklarowali swoją obecność – dodaje.

Cavaliada Dressage Tour – Sysojeva chce powtórzyć triumf w cyklu

Konkursy ujeżdżenia zaplanowano na piątek na godzinę 7.00 oraz na niedzielę na 12.00. Pozycji liderki w tej konkurencji ma Litwinka Sandra Sysojeva, która wygrała poprzedni cykl Cavaliady – w sezonie 2019/20. Teraz z pewnością będzie chciała powtórzyć ten sukces.

Nad morze zazwyczaj przyjeżdża się latem, ale dla jeźdźców każda pora jest dobra, aby odwiedzić Sopot. Razem z wyjątkowym koniem Jackiem Danielsem zapraszamy na ujeżdżenie w Ergo Arenie – mówi Sandra Sysojeva.

Drugie miejsce w rankingu zajmuje Aleksandra Szulc z KJ Golden Dream. Na trzeciej pozycji znajduje się Anna Mierzwińska z klubu Stajnia Sportowa Skrzyczyńscy.

Halowy Puchar Polski WKKW – Gillmaier nie może się doczekać

Konkurs WKKW odbędzie się w piątek o godzinie 18.15. Po zwycięstwie w Poznaniu na pozycję liderki awansowała Julia Gillmaier, która ma łącznie 27 punktów.

Razem z Ding Dongiem nie możemy się doczekać startu podczas Cavaliady w Sopocie. Nie spodziewałam się, że klimat tej imprezy tak mu się spodoba. Lubię Sopot i jestem bardzo ciekawa infrastruktury oraz dużej areny nad morzem. Mam nadzieję, że kibice będą nas wspierać tak mocno jak w Poznaniu i wszyscy będziemy się dobrze bawić – mówi Julia Gillmaier, złota medalistka Mistrzostw Polski Młodych Jeźdźców.

Tylko trzy punkty straty ma do niej Paweł Warszawski, reprezentujący Stowarzyszenie Jeździeckie Baborówko. Zarówno w Warszawie jak i Poznaniu prezentował bardzo dobrą i równą formę, zajmując drugie oraz trzecie miejsce. Na trzeciej pozycji w rankingu plasuje się Joanna Pawlak.

Cavaliada Tour – Touloupis przywiezie najlepsze konie

Konkursy zaliczane do rankingu Cavaliada Tour to piątkowa Duża Runda o godzinie 13.50 i niedzielne Grand Prix o nagrodę PKO Banku Polskiego (pod patronatem Prezydenta Miasta Sopotu) o 14.20.

Na ranking Cavaliada Tour składa się osiem konkursów w skokach przez przeszkody (po dwa na każde z zawodów). W ramach tego rankingu zostaną przyznane nagrody w dwóch klasyfikacjach: najlepszy zawodnik Cavaliada Tour oraz najlepszy zawodnik Cavaliada Tour do lat 21.

W rankingu Cavaliady Tour prowadzi Węgier Zoltàn Czèkus – zwycięzca Grand Prix Warszawy. Drugi jest Grek Angelos Touloupis, a trzecie miejsce ex aequo zajmują Jarosław Skrzyczyński, Wojciech Wojcianiec i Annelies Vorsselmans.

Cavaliada to jeden z najlepszych cyklów jeździeckich, na jakich kiedykolwiek byłem! Świetna organizacja zarówno dla zawodników jak i kibiców. Do Sopotu przywiozę dwa najlepsze konie Blue Balou i Lorda Mexxa oraz Jardy'ego, na konkursy szybkości. Nie mogę się doczekać – mówi reprezentant Grecji Angelos Touloupis.

Emocjonujące konkursy specjalne

Podczas Cavaliady niezwykłe emocje będą towarzyszyć konkursom specjalnym. W „Potędze Skoku” wystąpią zawodnicy, którzy mają doświadczenie w pokonywaniu murów o wysokości ponad 2 m.

Do tego grona należą m.in. Marek Lewicki, Łukasz Brzóska i Mateusz Kiempa, ale i wspomniani wcześniej goście Andrius Petrovas oraz Władimir Bielecki.

W sobotnim konkursie „Speed and Music” mocną faworytką będzie amazonka z Austrii Jennifer Jaritz, która w grudniu w pięknym stylu wygrała tę konkurencję w Poznaniu.

Cavaliada Future – zwycięska ścieżka Zawadzkiej i Peszek

Konkursy dla dzieci Cavaliada Future o nagrodę PKO Banku Polskiego w Sopocie odbędą się w sobotę o godzinie 11.15 i w niedzielę o 10.00. Tradycyjnie będą podzielone na kategorię Mini oraz Midi.

Liderką w kategorii Mini jest Katarzyna Zawadzka, która na swoim koncie ma dwie wygrane i 38 punktów. W kategorii Midi najlepsza jest Julia Peszek, która również wygrywała już dwa razy – w Warszawie i Poznaniu.

Kolejna, ostatnia odsłona Cavaliady Tour w tym sezonie odbędzie się w Krakowie 17-20 lutego 2022 r.

Marek Wiśniewski