Zaskakujący finał poznańskiej Cavaliady!

Janika Sprunger ze Szwajcarii na koniu King Edward triumfowała na Cavaliadzie w stolicy Wielkopolski. Zawodniczka wygrała konkurs Grand Prix Poznania o nagrodę Prezesa PKO Banku Polskiego.
około min czytania

Po raz pierwszy jestem w Poznaniu. Nie spodziewałam się, że atmosfera zawodów będzie tak świetna. To była bardzo udana impreza, szczególnie dla mnie. Parkur dzisiaj był zdecydowanie najtrudniejszy, a kolejne przeszkody pojawiały się bardzo szybko. Konie musiały być bardzo skoncentrowane, a jeźdźcy musieli szybko podejmować decyzje. Ostatecznie, do rozgrywki dostało się tylko pięciu zawodników, dzięki czemu moje szanse na wygraną były większe i to wykorzystaliśmy – powiedziała po zawodach Janika Sprunger. 

Janika Sprunger w akcji. Fot. Łukasz Kowalski.jpg
Janika Sprunger w akcji. Fot. Łukasz Kowalski

Przez Poznań do Tokio

Drugie miejsce zajął Polak Wojciech Wojcianiec na Chintablue z klubu Melloni Horses.  – Jestem bardzo zadowolony! Szczególnie, że przez ostatnie dwa dni nie miałem szczęścia. Dziś Chintablue skakał fenomenalnie i wszystko ułożyło się po naszej myśli. Ułamek sekundy i byłbym dziś na miejscu Janiki – powiedział Wojciech Wojcianiec. 

Tym samym Wojcianiec zdobył aż 80 cennych punktów do światowego rankingu i zajął trzecie miejsce ex aequo z Michaelem Kolzem w rankingu Cavaliada Tour. Jest nadzieja, że dzięki temu Polak zachowa szansę na przyszłoroczny wyjazd na letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Nieoficjalnie wiadomo, że po doliczeniu punktów z Poznania, będzie zajmował drugą lokatę w olimpijskim rankingu grupy C. Niebawem FEI opublikuje aktualizację tabeli.

Trzeci w rywalizacji o Grand Prix był Włoch Emanuele Camilli na Jakko.

W głównym konkursie międzynarodowych zawodów jeździeckich w skokach przez przeszkody CSI4*W (FEI Longines Ranking, FEI World Cup Ranking, Ranking Cavaliada Tour), w puli nagród były aż 374 tys. zł.

Fenomenalne widowiska

W finale Małej Rundy CSI4* najlepszy okazał się Jeroen De Winter na koniu Gretel S. Na drugiej pozycji znaleźli się Robinson Maupiler z Idee-Fixe D’exaerde, a na trzeciej Barbara Schnieper z Axelle M Z.

W drugim konkursie Cavaliada Future młodzi zawodnicy rywalizowali o nagrodę PKO Banku Polskiego, pod patronatem firmy Torpol, w dwóch kategoriach: MINI oraz MIDI. W każdej z nich wzięło udział 8 jeźdźców. W kategorii MINI zwyciężyła Natalia Głowacz na koniu o imieniu Szaman. Na drugim miejscu znalazła się Nel Skotarczak i jej Frankenhoeh`S Mylord, a na trzecim Nell Sówka oraz S-Piorun. 

W kategorii MIDI najlepsza okazała się Luna Kowalonek na Borsalino. Za nią uplasowały się amazonki Hanna Kuczkowiak i Wrangler Forest oraz Lena Czeszejko-Sochacka i Miłek Ponysport. 

Konkurs Dressage Tour wygrała natomiast Sandra Sysojeva i koń o imieniu Furst. Druga była Magdalena Zalewska na Quintessenz Sas, a trzecia Agnieszka Wiśniewska i jej Tara.

W konkursie Cavaliada Youngster Tour CSIYH1 najlepszy okazał się Jarosław Skrzyczyński na koniu o imieniu Quick Step. Na drugim miejscu znalazła się Barbara Schnieper i Baileys Vom Ilum, a na trzecim Andrius Petrovas na Sherlock’u.

#zkopyta minęła dekada

Poznańska Cavaliada odbyła się już po raz 10. W pawilonach MTP rywalizowało w sumie 350 jeźdźców z 34 krajów. W targowych stajniach stanęło blisko 650 koni! Przez cztery dni trybuny Międzynarodowych Targów Poznańskich były wypełnione po brzegi. Oprócz skoków przez przeszkody kibice mogli podziwiać rywalizację także w ujeżdżeniu, powożeniu, WKKW, woltyżerce i parajeździectwie.

Marianna Zdyb