1. Cykl Longines EEF Series
W 2009 r. założona została Europejska Federacja Jeździecka (EEF). Jej celem było rozwiązywanie problemów w jeździectwie na terenie Europy. W 2010 r. formalnie przystąpiło do niej 27 narodowych federacji. Obecnie jest ich już 38. EEF od początku istnienia współpracuje z Międzynarodową Federacją Jeździecką (FEI), a od 2015 r. nawiązała partnerską współpracę z firmą Longines.
Oba podmioty stworzyły wspólnie Longines EEF Series, czyli cykl Pucharu Narodów w skokach przez przeszkody, który zastąpił FEI Nations Cup Europe Division 2. Regionalnie jest podzielony na cztery europejskie obszary: Północ, Południe, Środek i Zachód.
Seria Longines EEF składa się z kwalifikacji CSIO3*, półfinału i finału, który zaplanowano na warszawskim CSIO4*. Zwycięzca zostanie dopuszczony do rywalizacji w Longines FEI Jumping Nations Cup (czyli Dywizji 1) w 2022 r.
2. Wyjątkowa sytuacja Polski w kalendarzu zawodów
Zawody jeździeckiego Pucharu Narodów mają ponad stuletnią tradycję. Każde państwo może zorganizować w danym roku tylko jedne zawody w randze CSIO. Polska jest w tym roku wyjątkiem, bo FEI przyznała nam możliwość zorganizowania dwóch prestiżowych zawodów cyklu Puchary Narodów.
Pierwsze odbyły się w czerwcu w Sopocie w ramach Longines FEI Jumping Nations Cup. Drugie odbędą się właśnie podczas Warsaw Jumping jako finał nowopowstałych rozgrywek EEF Series – cyklu przeznaczonego wyłącznie dla krajów Europy.
3. Start gwiazd z Włoch, Hiszpanii i Szwajcarii
Jednym z najlepszych zawodników, który weźmie udział w zawodach, jest drużynowy wicemistrz Europy z 2009 r. Piergiorgi Bucci, reprezentujący Włochy. 45-letni zawodnik na swoim koncie wiele zwycięstw w konkursach Grand Prix oraz liczne sukcesy w Pucharach Narodów. W ostatnich latach Bucci swoimi zerowymi przejazdami przyczyniał się do wygranych Włochów w Rzymie, Dublinie i Falsterbo. Z Polski ma dobre wspomnienia. W 2013 r. został zwycięzcą IV Memoriału Macieja Frankiewcza na Hipodromie Wola w Poznaniu.
Inną z gwiazd warszawskich zawodów będzie 53-letni reprezentant Szwajcarii Niklaus Schurtenberger, brązowy medalista olimpijski na igrzyskach w Pekinie w 2008 r. Niedawno odniósł zwycięstwo w Grand Prix CSI w Lier.
W kadrze Hiszpanii wystartuje m.in. uczestnik ostatnich Igrzysk Olimpijskich i Mistrzostw Świata 46-letni Manuel Fernandez Saro. Kilka tygodni temu zajął drugie miejsce w czterogwiazdkowym Grand Prix zawodów w St Tropez.
4. Belgijski trener polskiej kadry
Trenerem Kadry Narodowej w skokach przez przeszkody pod koniec maja został belgijski zawodnik i szkoleniowiec Jan Vinckier, który zastąpił na stanowisku Krzysztofa Ludwiczaka.
Na liście sukcesów Belga znajdują się m.in. zwycięstwa w zawodach w Moorsele (CSI2*), Neumunster (CSI3*) i Lummen (CSI04*). Polskiej publiczności jest znany od lat – już w 2013 roku zajął piąte miejsce w Grand Prix na CSI4* w Poznnaiu, a następnie był drugi w Grand Prix podczas poznańskiej Cavaliady.
W ostatnich latach wiele czasu poświęcał na treningi jeźdźców, udzielając konsultacji w Stadninie Koni Kunowo. Większość sukcesów odnosił na klaczy Emilie de Diamans AS, która kilka lat temu został sprzedana... córce Billa Gatesa.
5. Najważniejsze liczby zawodów Warsaw Jumping
Podczas czterodniowej rywalizacji w Warsaw Jumping weźmie udział 92 zawodników na 170 koniach. Będą to reprezentanci 11 krajów: Austrii, Czech, Danii, Hiszpanii, Irlandii, Niemiec, Norwegii, Włoch, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii oraz Polski.
6. Skład reprezentacji Polski
W składzie polskiej kadry narodowej w skokach przez przeszkody znajdują się Jarosław Skrzyczyński i koń Chacco Amicor, Wojciech Wojcianiec i Chintablue, Natalia Czernik i Everdi, Przemysław Konopacki i Vasco, Aleksandra Kierznowska i Denver (zawodniczka U-25).
Polska – w związku z tym, że jest gospodarzem zawodów – może wystawić większą grupę zawodników indywidualnych. O prawo startu w drugim co do ważności konkursie zawodów – Grand Prix – walczyć będą m.in. Kamil Grzelczyk, Michał Kaźmierczak, Dawid Kubiak i Maksymilian Wechta.
7. Najważniejsze zawody Warsaw Jumping
Najważniejszym konkursem zawodów Warsaw Jumping będzie niedzielny Puchar Narodów – finał rozgrywek EEF Series, które rozpoczęły się w kwietniu.
W piątkowe popołudnie odbędzie się najistotniejsza rywalizacja indywidualna, gdzie przeszkody sięgać będą wysokości 160 cm. To właśnie w tym konkursie pary będą mogły walczyć o minima uprawniające do startu w mistrzostwach Europy 2021 i Mistrzostwach Świata 2022.
Z kolei w sobotę, 24 lipca zawodnicy będą rywalizować o nagrodę PKO Banku Polskiego.
Marek Wiśniewski