BAHK 2019 – zebraliśmy już ponad 427 litrów krwi!

Trwa Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa 2019. Podczas zbiórek w 11 miastach dołączyło do nas blisko 1000 dawców. Od początku akcji zainicjowanej przez pracowników PKO Banku Polskiego w 2009 roku krew ofiarowało prawie 16 tys. osób. Dziękujemy!
około min czytania

W maju czerwcu tego roku podczas I etapu Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa zebraliśmy 427,2 litry tego bezcennego leku. Odwiedziliśmy 11 miast: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kraków, Lublin, Poznań, Rzeszów (akcja „Trasa Czerwonej Nitki”), Warszawę i Wrocław, gdzie odbyło się w sumie (razem z akcjami specjalnymi dla chorej córki pracownika banku) 15 zbiórek krwi. Uczestniczyło w nich 946 osób. BAHK organizowana jest przez Fundację PKO Banku Polskiego we współpracy z Narodowym Centrum Krwi oraz lokalnie z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Wydarzenia takie jak Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa są ważne z dwóch powodów. Po pierwsze dzięki nim uzupełniane są zasoby krwi, której szczególnie latem brakuje. Po drugie odgrywają cenną rolę informacyjną. Wiele osób, które rozważają podzielenie się krwią robi to pierwszy raz właśnie przy okazji takich akcji – mówi lek. Anna Dróżdż, z RCKiK w Warszawie. Jej zdaniem nawet, jeśli pierwszym razem komuś się nie uda oddać krwi ze względu na np. przejściowe ograniczenia zdrowotne, to taka osoba zwykle decyduje się na ponowne podzielenie się nią, kiedy już te ograniczenia miną. – Poza zadowoleniem z pomagania innym dla samego krwiodawcy udział w takich akcjach oznacza każdorazowo wykonanie podstawowych badań, a zatem monitorowanie swojego stanu zdrowia – podkreśla. 

Michał Burchart, pracownik PKO Banku Polskiego krew oddaje już od kilku lat. Za każdym razem z tego samego powodu. – W ten bardzo prosty sposób mogę komuś pomóc. Mnie to nic nie kosztuje – najwyżej trochę czasu, a dla kogoś moja krew może się okazać bezcenna – wyjaśnia. Dodaje, że zachęca znajomych i zaprasza, żeby wybrali się wspólnie. - Nie zawsze przynosi to efekty, ale pozyskanie nawet jednego krwiodawcy uważam za sukces – przekonuje.  Wojciech Fijałkowski, uczestnik zbiórki w Warszawie oddał w sumie 22 litry krwi. Pierwszy raz tuż przed narodzinami córki, ale krwiodawcą został wiele lat później. Dlaczego? Z wielu powodów. – Najważniejszy – poczucie, że pomagam. Trochę też jest to swego rodzaju spłata długu, gdyż kiedyś moja żona potrzebowała dużo krwi otrzymała ją dzięki ofiarności wielu krwiodawców – mówi pan Wojciech. Przyznaje, że pokusą bywał kiedyś dodatkowy dzień wolny. – Według żony oddaję krew z względu na czekoladę, bo jestem łakomczuchem – żartuje. Uczestnik naszej akcji we Wrocławiu - Henryk Zubel jest krwiodawcą od 40 lat, oddał już około 50 l krwi. Zaczął w wojsku – dla dwóch dni urlopu – ale z czasem pomaganie innym tą drogą wciągnęło go. Zachęca też znajomych.

Przypomnijmy, że Bankową Akcję Honorowego Krwiodawstwa zainicjowali pracownicy PKO Banku Polskiego w 2009 r. Jej celem jest nie tylko zbiórka krwi, ale także propagowanie idei krwiodawstwa i uświadamianie, że krew to wielu sytuacjach jedyny lek, który może uratować życie.

W dotychczasowych edycjach BAHK wzięło udział blisko 16 tys. osób – pracowników banku oraz mieszkańców miast, w których odbywały się nasze akcje. Łącznie przekazaliśmy potrzebującym ponad 7,1 tys. l tego bezcennego leku.

Latem BAHK odwiedzi kolejne miasta m.in. Mońki.

Dawcą krwi może być każdy, kto ukończył 18 rok życia, ma nie więcej niż 65 lat i waży przynajmniej 50 kilogramów. Jednorazowo można oddać 450 ml krwi. Odstęp pomiędzy kolejnymi zabiegami powinien trwać w przypadku mężczyzn minimum 8 tygodni, a 12 – w przypadku kobiet. W jaki sposób przygotować się do oddawania krwi dowiecie się na portalu Bankomania.

Bieżące informacje na temat naszych akcji oraz aktywności społecznej PKO Banku Polskiego znajdziecie na profilu https://www.facebook.com/Krwiodawstwo (ma ponad 95 tys. fanów).

Zachęcamy też do śledzenia strony Fundacji PKO Banku Polskiego.

Lidia Sosnowska ekspert w PKO Banku Polskim