Czy rynek pracy jest gotowy na pokolenie Z?

Bez wiedzy o tym, jak będzie wyglądał w przyszłości rynek pracodawcy i pracownika nie ma szans na zbudowanie świadomej ścieżki kariery. Bycie na bieżąco, nie tylko z trendami, ale przede wszystkim ze zmianami pokoleniowymi staje się obowiązkiem – szczególnie w kontekście wchodzącego właśnie na rynek pokolenia Z.
około min czytania

Metamorfoza tendencji obserwowanych na rynku pracy w ostatnich latach wymaga zmiany sposobu myślenia i działania pracodawców. – Zależy mi na tym, żeby firma, do której aplikuję, była nastawiona na rozwój pracowników i oferowała szkolenia czy wyjazdy, na których można zdobyć dodatkowe umiejętności – mówi Justyna, absolwentka prawa Uczelni Łazarskiego.

Pokolenie Z to określane też jako postmilenialsi, pokolenie internetowe, generacja multitasking – to ludzie, którzy wykorzystują technologię jako narzędzie do poszerzania wiedzy. Podobnie jak w przypadku pokolenia Y oczekiwania kandydatów generacji Z wobec przyszłego pracodawcy koncentrują się wokół samorozwoju i elastycznych warunków zatrudnienia.

– Na starcie kariery od pracodawcy oczekuję szybkiego i treściwego feedbacku oraz zapewnienia, że w razie potrzeby mogę liczyć na pomoc zespołu. Równie ważna jest dla mnie możliwość wewnętrznej rekrutacji między działami firmy. Pozwala ona uniknąć zaszufladkowania, daje dostęp do różnorodnej wiedzy i możliwość rozwoju w różnych obszarach, a to dla mnie priorytet – mówi Maciej, student Uniwersytetu Warszawskiego.

Elastyczne formy zatrudnienia stają się bardzo popularne i praktyka pokazuje, że są korzystne dla obu stron. Dzięki nim pracodawcy mają dostęp do ekspertów, a pracownicy mogą współpracować z firmami na luźniejszych zasadach. Taki rodzaj współpracy generuje niższe koszty dla pracodawcy, a student czy absolwent ma zdecydowanie większą swobodę w realizacji swoich zadań i kierowaniu rozwojem kariery, w tym podjęciu studiów podyplomowych.

Praca metodą projektową – bardziej efektywna

Wykorzystanie metod projektowych staje się coraz popularniejsze, zarówno na uczelniach wyższych, jak i na gruncie zawodowym w wielu firmach. Pozwalają one na korzystanie ze zróżnicowanych zasobów wiedzy, przez co można pracować zwinniej i znacznie szybciej dostarczać najlepsze jakościowo rozwiązania. W zwinnym modelu można tez pracować w PKO Banku Polskim, który dopasował program stażowy tak, aby studenci mogli poznawać metodyki Agile już na początku swojej kariery.

Osoby odwiedzające nasze stanowisko podczas targów Talent Absolvent Days w Warszawie interesowali się przede wszystkim zakresem obowiązków i projektami realizowanymi obecnie przez nasz bank. Pojawiały się również pytania o kulturę organizacyjną i atmosferę pracy – mówi Marta Gadowska-Wilk, specjalistka ds. rekrutacji PKO Banku Polskiego.

Staże w PKO Banku Polskim kierowane są jednak do kandydatów nie tylko z obszaru IT:

Poszukujemy osób otwartych na zmianę i ciekawych świata, mocno zmotywowanych i ambitnych. Z myślą o nich stworzyliśmy ofertę staży, podczas których pod opieką mentora realizowane są zadania o charakterze zadaniowym, koncepcyjnym. Staż trwa zazwyczaj 3 miesiące, a jego przedłużeniem jest często umowa o pracę. Zapraszamy osoby ze wszystkich działów – od ryzyka, analizy danych, IT, sprzedaży do wsparcia biznesu. Pełna oferta staży znajduje się na stronie Banku w zakładce „Kariera”. Czekamy na osoby, które podzielają nasze wartości, lubią pracę zespołową, chcą rozwijać się przy realizacji ambitnych projektów oraz współtworzyć nowoczesny polski bank, który jest otwarty na Klientów – dodaje.

Pokolenie Z chce być zwinne

Nastawienie młodych kandydatów wskazuje, że zwinność i skuteczność to cechy, które powinny charakteryzować odnoszących sukces pracodawców XXI wieku. Równie ważne są w odczuciu młodych atmosfera pracy, kultura organizacyjna i wartości promowane przez firmę. Nie bez znaczenia będzie też rozwój nowych technologii i związane z nim dwa równoległe trendy – potrzeba specjalistów z dziedziny IT, jak również osób o wysokim poziomie umiejętności miękkich i kreatywnych. W PKO Banku Polskim takie podejście jest już wspierane:

– Współpracujemy ze start-upami z wielu obszarów, testujemy pilotażowo nowe rozwiązania w naszych oddziałach, mamy też swój zespół blockchain. Ponadto rozwijamy nowe technologie z udziałem różnych uczelni, w tym Politechniki Warszawskiej. Kandydaci interesujący się nowymi technologiami mogą więc liczyć na bogatą i ciekawą ofertę banku, również w ramach stażu. Do naszego zespołu szukamy kandydatów po kierunkach ścisłych lub ekonomicznych, bezpośrednich i ceniących pracę zespołową – mówi Anna Wróblewska, starszy analityk w Zespole Innowacji Technologicznych PKO Banku Polskiego.

Rynek pracy i oczekiwania kandydatów dynamicznie się zmieniają – pośród przyszłych tendencji można się spodziewać wzrostu wykorzystania inteligentnej technologii rekrutacyjnej, zapotrzebowania na kreatywne budowanie marki pracodawcy, dalszej automatyzacji pracy powtarzalnej.

 

Magdalena Chałupka