Eksperci CERT PKO Banku Polskiego na ćwiczeniach NATO Locked Shields

Polski narodowy zespół z udziałem ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa PKO Banku Polskiego zajął 4. miejsce w największych ćwiczeniach cyberbezpieczeństwa Locked Shields organizowanych przez NATO. Odbyły się już po raz 11.
około min czytania

W trakcie trzech dni ponad 70 specjalistów podzielonych na podzespoły ćwiczyło obronę i współpracę państw sojuszu, instytucji odpowiedzialnych za infrastrukturę krytyczną. Eksperci CERT PKO BP kierowali pracami podzespołu centralnego monitoringu odpowiedzialnego za wykrywanie ataków na chronioną infrastrukturę. W polskiej drużynie uczestniczyło aż siedmiu przedstawicieli Departamentu Cyberbezpieczeństwa PKO Banku Polskiego. 

W tym roku ćwiczenia osiągnęły najwyższy poziom złożoności w historii, a proces przygotowania ćwiczenia trwał ponad sześć miesięcy. Uczestnicy musieli zapewnić bezpieczeństwo fikcyjnej wyspie Berylia i przeciwdziałać w czasie rzeczywistym cyberatakom prowadzonym przez zespół Red Team NATO. Sprawdzane były struktury dowodzenia i współpraca na międzynarodowym poziomie, w tym łańcuch dowodzenia podczas poważnego incydentu cybernetycznego. 

Jestem bardzo dumny, że przedstawiciele zespołu CERT PKO Banku Polskiego uczestniczyli w Locked Shields 2021. Ćwiczenia są wspaniałą okazją do sprawdzenia kompetencji technicznych i organizacyjnych. Ponadto umożliwiają integrację i współdziałanie struktur Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa, co w efekcie optymalizuje proces współpracy w przypadkach rzeczywistych zagrożeń – mówi Igor Tatzky, szef zespołu CERT PKO Banku Polskiego. 

Łącznie w Locked Shields wzięły udział 22 zespoły z państw sojuszu. Polski zespół pod przewodnictwem Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni tworzyli żołnierze i funkcjonariusze Wojska Polskiego oraz eksperci krajowych zespołów reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego CSIRT.  Na ćwiczeniu obecni byli również m.in. przedstawiciele z sektora energetycznego, finansowego, telekomunikacyjnego. To kolejne międzynarodowe ćwiczenia z udziałem ekspertów banku. 

Działający w ramach Departamentu Cyberbezpieczeństwa CERT realizuje strategię w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa informatycznego usług świadczonych przez PKO Bank Polski. CERT PKO BP jest członkiem międzynarodowego forum zrzeszającego zespoły reagujące – FIRST oraz należy do grupy roboczej europejskich zespołów reagujących – TERENA TF-CSIRT i działającej przy niej organizacji Trusted Introducer. Jest też wiodącym uczestnikiem Bankowego Centrum Cyberbezpieczeństwa działającego pod patronatem Związku Banków Polskich.