Energooszczędne hipoteki – ogólnoeuropejski projekt z udziałem PKO Banku Polskiego i PKO Banku Hipotecznego
PKO Banki Polski i PKO Bank Hipoteczny, jako pierwsze banki z Polski, przystąpiły do pilotażowego projektu Energy Efficient Mortgages (EEM). Projekt ma na celu stworzenie wystandaryzowanych, ogólnoeuropejskich rozwiązań dla kredytów hipotecznych udzielanych na finansowanie mieszkań i domów uwzględniających energooszczędne rozwiązania. 2019-04-16– Przystępując do projektu EEM mamy możliwość współuczestniczenia w kształtowaniu europejskich standardów, w tym przyszłych unijnych rozwiązań regulacyjnych. Chcemy następnie wykorzystywać te doświadczenia w budowaniu podstaw dla funkcjonowania energooszczędnych hipotek na rynku polskim – mówi Szymon Wałach, dyrektor Pionu Klienta Detalicznego PKO Banku Polskiego.
Celem projektu EEM jest m.in. zbudowanie pakietu preferencji dla kredytobiorców, które zachęcą ich do kupowania nieruchomości efektywnych energetycznie albo do poprawy efektywności energetycznej istniejących budynków. W dalszej perspektywie działania prowadzone w ramach programu mogą przełożyć się na obniżenie wag ryzyka dla banków. Ma to stanowić zachętę dla banków do odegrania kluczowej roli w stymulowaniu działań związanych ze zmianami klimatycznymi w europejskim sektorze budowlanym. Aktualnie w inicjatywie biorą udział 45 banki z różnych krajów europejskich.
– Nasz udział w tej inicjatywie pozwoli nam aktywnie uczestniczyć w wypracowaniu wystandaryzowanych, ogólnoeuropejskich rozwiązań dla energooszczędnych hipotek, dając nam jednocześnie możliwość dzielenia się doświadczeniami oraz korzystania z szerokiej wiedzy ekspertów z dziedziny finansów, budownictwa i wyceny nieruchomości w całej Europie, co w przyszłości może w istotny sposób przełożyć się na rozwój rynku energooszczędnych hipotek w Polsce – podsumowuje Paulina Strugała, prezes Zarządu PKO Banku Hipotecznego.
Grupa Kapitałowa PKO Banku Polskiego jest niekwestionowanym liderem polskiego rynku kredytów hipotecznych z portfelem o wartości blisko 108,5 mld zł na koniec 2018 r. oraz największym i najaktywniejszym emitentem hipotecznych listów zastawnych w Polsce.
– Z radością witamy PKO Bank Polski i PKO Bank Hipoteczny w pilotażowym programie EEM. Cieszę się, że do naszego projektu przystąpili pierwsi reprezentanci polskiego rynku. To silne wsparcie dla naszej inicjatywy. Jestem przekonany, że banki te odegrają kluczową rolę w kształtowaniu ram efektywnie energetycznych hipotek na polskim rynku. Mam także nadzieję, że w ślad za liderami rynku kolejne banki z Polski dołączą do naszej inicjatywy – mówi Luca Bertalot, koordynator Energy Efficient Mortgages Initiative.
Iwona Radomska
Ekspert w PKO Banku Polskim