Filmowy cykl: Jak powstawało IKO?

Drugi film z cykl „Bank śmiałych decyzji”, który przygotowano na 100-lecie Banku, prezentuje najciekawsze wydarzenia z jego historii. Tym razem bohaterami są: Maciej Musiał i najlepsza na świecie aplikacja bankowa IKO.
około min czytania

Aktor wraz z prowadzącym Patrickiem Neyem, ukryci w magazynie filmowym, wyruszają w podróż do świata bankowości i cyfrowych technologii. Opowiadają o trudnej pracy ekspertów Banku, dzięki którym powstała aplikacja IKO i jej kluczowe funkcje.

O aplikacji IKO eksperci Banku myśleli już ponad sto lat temu, tuż po założeniu Banku – żartuje Maciej Musiał, który od ponad roku bierze udział w projektach reklamowych PKO Banku Polskiego.  

IKO to wielki sukces. Po raz kolejny zdobyła 1. miejsce w rankingu brytyjskiego magazynu Retail International Banker w kategorii bankowych aplikacji mobilnych, pokonując rozwiązania takich konkurentów jak JP Morgan, Chase, Barclays czy Bank of America.

 

Obecnie aktywnych jest ponad trzy miliony aplikacji, a od początku funkcjonowania na rynku IKO klienci Banku wykonali z poziomu telefonu ponad 200 mln transakcji. Najczęściej zlecają za pomocą IKO przelewy, płacą za zakupy w sklepach internetowych, a także stacjonarnie zbliżeniowo.

Z IKO może korzystać każdy, kto ukończył 14 lat, a jej funkcjonalności pozwalają na posługiwanie się z mobilną bankowością także osobom niewidomym. O możliwościach aplikacji opowiadają przechodnie, czyli sami użytkownicy (sonda to stały element każdego odcinka).

Mówiąc o IKO nie można też zapomnieć o BLIKU. Mechanizm sześciocyfrowego kodu powstał specjalnie na potrzeby PKO Banku Polskiego. Dopiero potem stał się standardem w innych bankach.  

Z filmu dowiemy się, dlaczego IKO jest tak dobre, jakie ma funkcje i w czym może nam pomóc. Jak się okazuje, to wielozadaniowe narzędzie. Bohaterowie filmu bez problemu przyznają się, że dzięki niemu nie noszą już portfela.

Rozrywkowa konwencja jest niewątpliwie siłą tej produkcji. Bez zadęcia i na luzie Patrick Ney rzuca przechodniom „challange” – zadanie, aby zainstalowali IKO. Świetnie wypada w roli popularyzatora nowych technologii.  

Doskonałą puentą odcinka jest odpowiedź na pytanie „O czym teraz myśli Bank?”. Bez wahania podaje ją Maciej Musiał: „O płatnościach w kosmosie!”.

Piotr Dunaj