Infoshare 2021. Jak w technologii nie zgubić człowieka?

Żyjemy w świecie zdominowanym przez technologię. Sztuczna inteligencja, kamery, automatyzacja biznesu i cyfryzacja niemalże każdej branży – to dzieje się na naszych oczach. A gdzie w tym wszystkim jest…człowiek? Na ubiegłorocznej konferencji Infoshare PKO Bank Polski przeprowadził na ten temat szereg rozmów z ekspertami.
około min czytania

Ponad 4500 tys. uczestników, 300 technologicznych start-upów, 150 prelegentów, a to wszystko na jednym, wyjątkowym wydarzeniu – Infoshare 2021. Za nami największa konferencja technologii i biznesu, podczas której eksperci z całego świata omawiali zagadnienia dotyczące innowacji, start-upów, sztucznej inteligencji oraz przyszłości światowego rynku technologicznego.

Na potrzeby wydarzenia PKO Bank Polski wraz portalem MamStartup stworzył specjalną strefę, w której przeprowadzane były wywiady z innowatorami, founderami, ekspertami i autorami. Dowiedzieliśmy się m.in. jak w przyszłości może wyglądać ludzka praca, jakie technologie mogą pomóc rozwiązać realne światowe problemy dziś i jutro, dlaczego cyberbezpieczeństwo powinno interesować nas wszystkich oraz jak uczynić świat biznesu bardziej otwartym.

Infoshare

To największa konferencja technologiczna w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest organizowana od 2007 r. w Gdańsku przy współpracy z Miastem Gdańsk. Misją organizatorów jest tworzenie miejsca, w którym można dzielić się własnym doświadczeniem i poszerzyć wiedzę, a głównymi wartościami Infoshare jest technologia, rozwój i budowanie społeczności.

– Infoshare to arena spotkań dla międzynarodowych korporacji i banków, które szukają dostępu do najnowszych technologicznych rozwiązań, projektowanych przez start-upy. – mówi Grzegorz Borowski, CEO Infoshare, organizator konferencji.

Człowiek w świecie technologii

PKO Bank Polski wraz MamStartup wystartował z nowym cyklem wywiadów wideo. Zamiast poszukiwać kolejnych przełomowych technologii, postawiono na pierwiastek ludzki w świecie zdominowanym przez technologie, kwestie etyki oraz ich wpływ na całe środowisko, społeczeństwo i jednostki. Rozmówcami byli niezwykle inspirujący eksperci.

1. Wojciech Mróz – przedsiębiorca i inwestor związany ze stowarzyszeniem Ashoka, opowiedział, dlaczego potrzebujemy impact investingu i odpowiedzialnych społecznie liderów. Tłumaczy, że inwestorzy działający zgodnie z podejściem impact często skupiają się na projektach związanych np. z pozytywnym oddziaływaniem na środowisko lub społeczeństwo.

– Tradycyjne inwestowanie polega na poszukiwaniu jak najwyższej stopy zwrotu, filantropia z kolei poszukuje jak największego wpływu. A gdy połączymy ze sobą te dwa podejścia, to jesteśmy w stanie i uzyskać stopę zwrotu, i rozwiązać różnego rodzaju problemy – mówi Wojciech Mróz.

Ekspert zwrócił także uwagę, że działacze społeczni i przedsiębiorcy mogą się wzajemnie uzupełniać. Wynika to stąd, że jednym najczęściej brakuje zasobów, które posiadają drudzy.

2. Monika Żochowska – Co-Founderka i CEO marki kosmetycznej GLOV,  która produkuje między innymi szeroko nagradzaną rękawiczkę do demakijażu, opowiedziała o tym jak stworzyć produkt innowacyjny, ekologiczny i kultowy zarazem.

Ekologia jest bardzo ważna dla GLOV. Jedną z misji marki jest zwrócenie uwagi na ochronę zasobów wód słodkich. Kiedy kończy się optymalny czas użytkowania rękawiczki, właścicielki firmy rekomendują, by jej nie wyrzucać tylko wykorzystać np. do czyszczenia butów. 

– Naszym celem jest nie pozostawiać po sobie negatywnego śladu. Jeśli produkt jest już bardzo zużyty, można go wrzucić do któregoś z kubików znajdującego się w drogeriach Sephora. Potem przerabiamy taką rękawiczkę na granulat, z którego robimy ławki. Powinniśmy o każdym przedmiocie pomyśleć, czy nadaje się już do wyrzucenia, czy może możemy jeszcze go do czegoś wykorzystać – dodaje współtwórczyni brandu – mówi Monika Żochowska.

3. Z kolei o cyberbezpieczeństwie opowiedział Piotr Konieczny, ekspert ds. bezpieczeństwa, założyciel Niebezpiecznik.pl. Od 15 lat doradza największym polskim i zagranicznym firmom w zabezpieczaniu ich sieci oraz serwisów internetowych.– Cyberbezpieczeństwo kosztuje, jest procesem, na który trzeba łożyć, doglądać, analizować, ulepszać i poprawiać cały czas – mówi Piotr Konieczny. Jak twierdzi ekspert, cyberbezpieczeństwo to niezwykle istotna kompetencja XXI wieku. Firmy są po to, żeby tworzyć biznes, natomiast bezpieczeństwo jest po to, aby ten biznes jak najlepiej zabezpieczyć. Zanim będzie za późno…

4. Artur Kurcweil, Chief Technology Officer w PKO Banku Polskim posiada ponad 20-letnie doświadczenie menadżerskie w obszarze IT. W pracy koncentruje się na innowacyjności, wzroście digitalizacji i efektywności procesów oraz dynamicznym rozwoju multikanałowego biznesu. Podczas rozmowy opowiedział, jaką rolę pełni cyberbezpieczeństwo i nowe technologie w bankowości jutra.   

Według eksperta to właśnie człowiek jest najsłabszym elementem systemów zabezpieczających, bowiem jest podatny na socjotechniki. Aby uchronić się między innymi przed kradzieżą danych przez hakerów należy więc nieustannie się edukować.

Z kolei kluczowymi elementami technologii, które w najbliższych latach będą wpływać na rozwój bankowości, są: BIG DATA i sztuczna inteligencja.

–  Zgromadzone dane mogą przydać się do analizy behawioralnej klientów, dzięki czemu my możemy zastanowić się, jaki kolejny produkt będzie dla nich najlepszy – tłumaczy Artur Kurweil.

Ponadto PKO Bank Polski miał przyjemność rozmawiać z Tano Lopez – założycielką startupu Caira Education, która pomaga młodym ludziom znaleźć właściwą dla nich uczelnię wyższą, Vitaly Friedman – specjalistą w zakresie web design, Fionnem Ferreira – założycielem platformy Glic, który wspiera naukowców i wynalazców, Amelią Kallman, która przewiduje globalne trendy, doradza instytucjom i firmom w sferze innowacji, Jarkiem Jarzębowskim – trenerem i konsultantem promującym dobre praktyki organizacyjne oraz Martą Zucker, która z kolei koncentruje się na kobietach w świecie biznesu i technologii, Dolinie Krzemowej i start-upach.

Partnerem wszystkich rozmów jest PKO Bank Polski, bo dziś potrzebna jest dyskusja o człowieku w nowym świecie, by walczyć o lepsze jutro.