PKO Bank Polski wspiera zieloną energię

PKO Bank Polski podpisał z firmą z grupy VSB umowę na finansowanie projektu Parku Wiatrowego Baranów-Rychtal, realizując tym samym założenie swojej polityki ESG i wspierania rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii.
około min czytania

W ramach projektu zainstalowanych zostanie 11 turbin wiatrowych o łącznej mocy 42,6 megawatów. Uruchomienie farmy jest planowane na 2023 rok.

 – PKO Bank Polski konsekwentnie realizuje politykę finansowania Odnawialnych Źródeł Energii i zwiększa swoje zaangażowanie w zieloną transformację polskiego systemu energetycznego. Projekt Parku Wiatrowego Baranów-Rychtal doskonale wpisuję się w naszą politykę wspierania ochrony środowiska naturalnego, zapobiegania globalnym zmianom klimatu oraz transformacji gospodarki Polski w stronę zero emisyjności. Jesteśmy przekonani, że ta inwestycja poprawi jakość życia w naszym kraju i sprawi, że wszyscy jeszcze bardziej zdecydowanie staniemy po zielonej stronie mocy – podkreśla Marcin Majewski, Dyrektor Pionu Relacji z Klientami Korporacyjnymi. 

Pozwolenie na budowę Parku Wiatrowego Baranów-Rychtal w powiecie kępińskim zostało wydane pod koniec 2019 r., a następnie oferta farmy została zaakceptowana na aukcji OZE w 2020 r. Farma wiatrowa będzie mogła dostarczać wytwarzaną w sposób przyjazny dla środowiska i niedrogą energię elektryczną wystarczającą do zaspokojenia średniego zużycia energii około 36 tys. gospodarstw domowych.

Jesteśmy naprawdę dumni i szczęśliwi, że możemy sfinalizować tę kluczową umowę o finansowanie z PKO Bankiem Polskim, który jest naszym wieloletnim partnerem finansowym w Polsce. Współpracę rozpoczęliśmy w 2011 r. z parkiem wiatrowym Lipniki, kontynuowaliśmy z parkiem wiatrowym Taczalin, a teraz realizujemy Baranów–Rychtal. Jesteśmy wdzięczni za szybkie i sprawne negocjacje tej umowy w zmieniającym się otoczeniu finansowym (stopy procentowe, ceny energii elektrycznej, wskaźniki CPI) – powiedział Hubert Kowalski, Dyrektor Zarządzający VSB Energie Odnawialne Polska sp. z o.o. oraz prezes spółki WSB Park Wiatrowy Kępno sp. z o.o.

Grupa Kapitałowa PKO Banku Polskiego wspiera transformację energetyczną Polski i ogranicza negatywny wpływ swojej działalności operacyjnej na środowisko. Bank w 2020 r. rozpoczął uwzględnianie ryzyk ESG w procesie kredytowym dla klientów korporacyjnych oraz zaktualizował politykę kredytową dla sektorów wysokoemisyjnych. Wdrożył także Politykę Odnawialnych Źródeł Energii, w ramach której zawiera nowe transakcje finansujące OZE. Bank m.in. zobowiązał się do wyeliminowania ekspozycji na sektor wydobywczy węgla do 2030 r. oraz do wzrostu zielonego finansowania na poziomie co najmniej 5 proc. r/r. Wśród wskaźników znajduje się również zobowiązanie do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych banku do 40 tys. ton w 2025 r., czyli o 60 proc. w stosunku do 2019 r.

Także spółki grupy swoją ofertą wspierają ochronę środowiska. PKO Bank Polski wspólnie z PKO Bankiem Hipotecznym oferują „zieloną hipotekę”, gdzie na podstawie świadectwa charakterystyki energetycznej dla nieruchomości klienci mogą otrzymać niższą marżę kredytu hipotecznego „Własny Kąt”. PKO Leasing oferuje przedsiębiorcom leasing lub pożyczkę na finansowanie urządzeń fotowoltaicznych, a PKO TFI posiada w swojej ofercie fundusz inwestycyjny „PKO Ekologii i Odpowiedzialności Społecznej Globalny”. Z kolei PKO Bank Hipoteczny w 2019 r. jako pierwszy bank hipoteczny w Polsce wyemitował zielone listy zastawne.