Jak łączyć pracę i pasję w Contact Center?

Tomasz Białek od ponad 30 lat kolekcjonuje monety. Nic więc dziwnego, że doskonale odnalazł się w PKO Banku Polskim. Zobacz nagranie wideo, w którym opowiada o swojej pracy i pasji.
około min czytania

Chociaż praca w Contact Center nie była jego pierwszą, to Tomasz Białek, przekonuje, że takich możliwości na pogodzenie życia zawodowego z rodzinnym, zainteresowaniami i hobby nie miał nigdzie indziej.

Pamiętasz, jak znalazłeś się w Contact Center PKO Banku Polskiego?

To było prawie 6 lat temu. Pracowałem w firmie handlowej i często podróżowałem służbowo. W związku z tym, że mieliśmy małe dziecko, a żona wracała do pracy po urlopie macierzyńskim, potrzebowaliśmy elastycznych grafików i zatrudnienia w miejscu zamieszkania. Natrafiłem na ogłoszeniu pracy w Contact Center PKO Banku Polskiego. Oferta wydała się bardzo interesująca, gdyż dawała tak oczekiwaną elastyczność i stabilność zatrudnienia, na czym mi zależało.

Dodatkowo oznaczała zatrudnienie w banku, o czym zawsze marzyłem. Pamiętam, jak wiele lat temu wujek zabrał mnie do pierwszego bankomatu w Lublinie i wypłacał tam pieniądze… To było niesamowite. Niesamowite jest też to, jak dużo się w bankowości zmieniło od tamtego czasu. Moje młodzieńcze marzenie pracy w banku było też bezpośrednio związane z hobby, jakim jest zbieraniem monet.

Niedługo po złożeniu dokumentów aplikacyjnych dostałem telefon z zaproszeniem na rozmowę rekrutacyjną. Odbyła się w miłej i przyjaznej atmosferze. Osoby prowadzące rekrutację wszystko objaśniły w jasny i zrozumiały sposób. Chętnie też odpowiadały na pytania. Po mniej więcej tygodniu dostałem informację zwrotną, że zostałem przyjęty.

Wspomniałeś o hobby związanym poniekąd z bankowością. Możesz powiedzieć coś więcej na temat swojej pasji?

Miałem 9 lat, kiedy zacząłem od zbierania monet w rodzinnym domu. Potem oglądałem je pod lupą, segregowałem i czyściłem. Wypytywałem rodzinę, znajomych czy jakichś nie mają i czy mi ich nie dadzą. W międzyczasie dostałem w prezencie pierwszy katalog monet polskich i zacząłem poznawać tajniki numizmatyki. Za pieniądze zarobione podczas wakacyjnych prac, pochodzące z prezentów i nagród kupowałem, a potem sprzedawałem i wymieniałem monety. W roku 1995, kiedy nastąpiła denominacja, moje kolekcjonerstwo nabrało rozpędu.

Jakie monety zbierasz?

Pochodzące z obiegu, ale też kolekcjonerskie, za które „nigdy nic nie kupiono”. Wydawałoby się, że nie mają one swojej historii. Otóż nie, bo część z nich zdobywałem po wielogodzinnym wyczekiwaniu w kolejce przy oddziale NBP w dniu emisji. Nawet podczas codziennych zakupów, kiedy płacę gotówką i sprzedawca wydaje mi resztę, mam zwyczaj oglądać każdą monetę.

Kolekcjonuję monety polskie. Najstarsze, które posiadam, pochodzą z okresu Rzeczpospolitej Obojga Narodów, z XVII w. Nie liczyłem moich monet, ale myślę, że w tej chwili mam ich około 20 tys. sztuk – to jakieś 100 kg.

Wracając do pracy Contact Center PKO Banku Polskiego – od czego się zaczęła?

Od szkolenia. Mimo moich zainteresowań i wykształcenia, przez około trzy tygodnie poznawałem procedury, zdobywałem nową wiedzę i umiejętności przydatne w obsługiwaniu klientów banku. Szkolenie było w stałych godzinach od poniedziałku do piątku i – co najważniejsze – było prowadzone od podstaw. Nie trzeba było mieć nie wiadomo jakiej wiedzy o bankowości czy wykształcenia kierunkowego. Grupa pod opieką trenerów świetnie sobie radziła i wszyscy doskonale przeszli ten etap wdrożenia.

Tomasz Białek i jego hobby

Co dziś najbardziej cenisz w swojej pracy?

Największą zaletą jest praca z ludźmi w superatmosferze – zarówno z klientami jak współpracownikami. Ważne jest także wzajemne zaufanie. Bardzo cenię w ludziach otwartość i zaangażowanie. Dodatkowo istotna jest dla mnie możliwość ciągłego rozwoju i zdobywania nowych umiejętności – tutaj zawsze mogę liczyć na wsparcie współpracowników i przełożonych.

Gdybyś miał wskazać, co w Twojej pracy szczególnie motywuje Cię do działania, to co by to było?

Do pracy szczególnie motywują mnie moje koleżanki i moi koledzy. Ich siła, wsparcie, uśmiech i zaangażowanie nakręcają mnie do działania. Dodatkowo motywują mnie zadowolenie i satysfakcja klientów. Miło usłyszeć, że doceniają nie tylko nasz profesjonalizm, ale też chęć niesienia pomocy. Dodatkowymi benefitami są premie, nagrody w konkursach, program My benefit, prywatna opieka medyczna (tak ważna przy małych dzieciach) oraz branżowa oferta specjalna dla pracowników.

Jakie było najtrudniejsze wyzwanie związane z pracą w Contact Center?

Wcześniej pracowałem z klientami jako handlowiec B2B. Był to kontakt bezpośredni, polegający na sprzedaży towarów, zupełnie niezwiązany z sektorem bankowym ani finansowym. Takim wyzwaniem dla mnie było to, jak sobie poradzę w obsłudze klientów przez telefon. Jak się okazało – nie jest to takie trudne. Przy okazji dużo się nauczyłem dla samego siebie – teraz znacznie łatwiej jest mi załatwiać różne sprawy telefonicznie.

Jakie było najzabawniejsze wydarzenie związane z pracą w Contact Center?

Bardzo zabawnym dniem był dzień dziecka. Dzieci pracowników przychodziły do biura i obserwowały pracę swoich rodziców oraz innych osób. Podczas takiej wizyty miały dosyć ciekawe spostrzeżenia szczególnie dotyczące stosowanego w Contact Center żargonu.

Zabawne były momenty związane z pracą zdalną i różnymi nieprzewidzianymi sytuacjami: szczekającym psem za oknem, sąsiadem, który postanowił robić remont czy listonoszem dobijającym się do drzwi z listem poleconym etc. Klienci często na takie sytuacje reagowali radośnie i z wyrozumiałością.

Tomasz Białek

Który dzień w pracy pamiętasz szczególnie i dlaczego?

Doskonale pamiętam pierwszy dzień w pracy. Nie był jakimś szczególny – wszystko po prostu było nowe, inne. Poza tym są takie dni, które są uwieńczone niesamowitym sukcesem: kiedy sytuacja jest trudna, wymagająca zaangażowania i współpracy kilku działów oraz kilkunastu albo i kilkudziesięciu osób, ale udaje się znaleźć pozytywne rozwiązanie dla klienta. To pokazuje naszą siłę.

Co byś powiedział osobie, która rozważa zatrudnienie się w Contact Center?

Warto dołączyć do zespołu i zacząć przygodę w Contact Center PKO Banku Polskiego przede wszystkim ze względu na świetna atmosferę i wspaniałych ludzi, ale także z uwagi na możliwości, które tutaj dostaniesz. To zarówno rozwój zawodowy, jak i szansa na pogodzenie pracy z życiem rodzinnym, zainteresowaniami i hobby. PKO Bank Polski jest liderem i największym bankiem w kraju, który szybko i aktywnie reaguje na potrzeby klientów, jednocześnie rozwijając ich kompetencje cyfrowe w zakresie e-bankowości. Najlepsi trzymają się razem – kiedy do nas dołączysz?

Alicja Pietruczuk

#ZajmijStanowisko w Contact Center

  • Jeżeli lubisz rozmawiać i potrafisz słuchać, cenisz współpracę i dobrą atmosferę #ZajmijStanowisko w zespole Contact Center PKO Banku Polskiego. Sprawdź dostępne oferty pracy w Lublinie, Rzeszowie lub Łodzi, znajdziesz je na stronie Kariera tutaj.
  • O pracy w Contact Center czytaj także na Bankomanii: „Bądźmy w kontakcie!”.
  • Posłuchaj podcastu Blisko klienta, czyli Contact Center.