Naucz się ich doceniać!

Praca z dziećmi i młodzieżą jest fascynująca, ale i trudna. Dlatego wybór zawodu nauczyciela powinien być przemyślaną decyzją. Warto o tym pamiętać w dniu ich święta i szczególnie docenić ich pracę.
około min czytania

Fundacja Orange przeprowadziła w 2021 r. badania, które pokazują, że nauczyciele nie są jedynie od przekazania wiedzy. Pełnią obecnie wiele różnych ról, w tym, oczywiście, te związane z nauczaniem, ale także byciem liderem, kształtowaniem postaw, wychwytywaniem talentów i problemów uczniów, a także wspieraniem rodziców w ich rozwiązywaniu.

Ponad 40 proc. rodziców oraz prawie 60 proc. uczniów uważa, że nauczyciele zarabiają za mało. Mimo tego oni sami, swój zawód oceniają jako stosunkowo prestiżowy, a 78 proc. badanych czuje satysfakcję z wykonywanej pracy. Wśród zalet wymieniają to, że widzą efekty pracy, a szczególnie cieszą ich postępy uczniów.

SKO, to ogromny zaszczyt

Aby zostać nauczycielem, trzeba ukończyć studia wyższe. Kierunek? Najlepiej taki, który pokryje się ze szkolnymi przedmiotami nauczania. Ucząc zarówno w szkole podstawowej jak i w ponadpodstawowej trzeba mieć ukończony nie tylko odpowiedni kierunek studiów, ale również specjalizację pedagogiczną, czyli przygotowanie do pracy z dziećmi.

– To jest ciężki zawód. Jeśli ktoś chce pracować tylko dla pieniędzy, to szybko się spali – mówi Teresa Kaczmarek, opiekun SKO w Publicznej Szkole Podstawowej w Żukowie. – Zadowolenie z pracy ma tu inne źródło. Moja klasa skończyła ze znakomitym wynikami, więc jestem bardzo dumna. Uczę również trochę informatyki, dzieci brały udział w konkursach, też zdobyły wyróżnienie. Otrzymaliśmy brązową odznakę SKO, to też jest dla nas ogromny zaszczyt. Teraz będę robić, być może już ostatni rok, kronikę SKO, więc naprawdę dużo się działo i dużo się dzieje! 40 lat już przepracowałam, pracuję oczywiście dalej, i jak sobie pomyślę, że miałabym odchodzić, to aż mi się chcę płakać – dodaje Teresa Kaczmarek.

Podobne zdanie ma Mirona Szulc, opiekun SKO w Szkole Podstawowej w Wilkowie. – Na pewno pieniądze nie zachęcają. Natomiast jeśli ktoś lubi kontakt z młodzieżą, z dziećmi to jak najbardziej. Ja uważam, że w ogóle w współpraca z młodzieżą, jest znacznie łatwiejsza niż z dorosłymi. Młode osoby są jeszcze nieukształtowane, elastyczne, mamy na nie wpływ i to jest piękne. W skali 1-10 dałabym oceniłabym swoją pensję na 6. Staram się również dodatkowo działać, pracować również na mediach społecznościowych. Oczywiście te zarobki mogłyby być większe, no ale na tę chwilę jest jak jest.

Nauczyciele, którzy opiekują się Szkolnymi Kasami Oszczędności, czerpią wiedzę i satysfakcję także ze współpracy z bankiem. SKO to bowiem centrum wiedzy i wymiany doświadczeń. Kasy, działające pod patronatem PKO Banku Polskiego, mają za zadanie w łatwy i prosty sposób przygotować najmłodszych na spotkanie ze światem pieniędzy. Robią to od 86 lat i wychowały już prawie cztery pokolenia Polaków. Dziś uczniowie odkładają pieniądze na elektronicznych kontach bankowych, korzystają z serwisu internetowego i komunikują się poprzez platformę społecznościową SzkolneBlogi.pl.

Program jest systematycznie rozwijany i uzupełniany o nowe elementy. Dodawane są materiały edukacyjne dotyczące m.in.: ekologii, niemarnowania żywności i cyberbezpieczeństwa. SKO to również serwis internetowy dostosowany do wieku użytkowników, wspierający proces edukacji ekonomicznej najmłodszych. Znajdują się w nim narzędzia, takie jak wirtualne skarbonki czy plan oszczędzania, dzięki którym użytkownicy uczą się, jak zarządzać własnym minibudżetem.

Na istniejącej od 10 lat platformie SzkolneBlogi.pl znajduje się obecnie ponad 820 blogów szkół podstawowych z całej Polski. To doskonałe miejsce wymiany informacji, edukacji i zabawy. Tu nauczyciele i uczniowie mogą dzielić się tym wszystkim, co robią w ramach SKO.

Czego, oprócz zarządzania pieniędzmi, uczy SKO?

  • na co uważać w internecie i czego unikać, czyli jak zachować ostrożność wchodząc do sieci i jak reagować w sytuacji, kiedy coś jest nie tak. Czym jest złośliwe oprogramowanie, a przede wszystkim jak utworzyć bezpieczne hasło internetowe.
  • na czym polega zdrowe odżywianie i aktywny styl życia. Cennym materiałem edukacyjnym jest publikacja „Ruszaj po zdrowie, czyli dlaczego warto prowadzić aktywny tryb życia”. Dzięki zabawnym i pouczającym historyjkom, których bohaterami jest rodzeństwo – Kuba i Kasia – młodzi czytelnicy dowiadują się, dlaczego warto uczestniczyć w lekcjach wychowania fizycznego, kto może uprawiać sport, jak być kulturalnym kibicem, w jaki sposób zachęcać innych do aktywności oraz czy systematyczność jest ważna.
  • czym jest ekologia – spotkania i lekcje online, konkursy i testy podnoszą świadomość wśród uczniów na ten temat. Widać także, jak zmieniają się potrzeby edukacyjne. To co było kiedyś jedynie epizodem związanym z Dniami Ziemi czy sprzątaniem w swojej okolicy, nabrało globalnego rozgłosu. Teraz od świadomości najmłodszych zależy dalszy los planety.

W ramach SKO prowadzonych jest wiele innych działań edukacyjnych. Szkoły uczestniczące w programie otrzymują gotowe, bezpłatne scenariusze lekcji objęte honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz liczne publikacje dla uczniów, ich rodziców i nauczycieli. Dzięki SKO beneficjenci programu zyskują wiedzę i kompetencje niezbędne w dorosłym życiu. Co roku wydawany jest nowy materiał edukacyjny, mający wspierać postawy finansowe beneficjentów SKO w kolejnych obszarach ich życia. Publikacje dydaktyczne i edukacyjne przygotowane przez PKO Bank Polski zostały również udostępnione na stronie www.pkobp.pl/sko

Aleksandra Pietruczuk