#Pomagamy. Pomoc dla szpitali tuż przed trzecią falą pandemii

Tysiące maseczek i rękawic oraz setki kombinezonów i osłon na buty przekazały regionalne oddziały PKO Banku Polskiego do szpitali w całym kraju. Akcję wsparcia medyków w przededniu trzeciej fali pandemii zainicjowała Fundacja PKO Banku Polskiego, zapewniając niezbędne środki ochronne.
około min czytania

Środków ochrony o wartości ponad 16 tys. zł trafiły m.in. do Szpitala Powiatowego w Sławnie. – W imieniu własnym i całego personelu, dziękuję Fundacji i PKO Bankowi Polskiemu za wsparcie i przekazanie nam środków ochrony niezbędnych do walki z SARS CoV-2 – mówił Tomasz Walasek, dyrektor szpitala. Takich podziękowań kierowanych do oddziałów PKO Banku Polskiego oraz jego Fundacji w kraju było więcej. 

Środki ochrony dla szpitali

To efekt akcji Fundacji PKO Banku Polskiego prowadzonej we współpracy z regionalnymi oddziałami PKO Banku Polskiego. Fundacja zapewniła pokaźny zapas środków ochrony, dedykując je szpitalom. Pracownicy poszczególnych regionów banku wskazali najbardziej potrzebujące placówki i w porozumieniu z nimi dostarczyli niezbędne produkty ochronne. Dzięki zaangażowaniu banku, pomoc otrzymało 20 szpitali w całym kraju, m.in. w Białymstoku, Łomży, Świdniku, Lublinie, Szczecinie, Wałczu, Toruniu, Chorzowie, Sławnie, Piekarach Śląskich, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu i Łodzi. 

To wspaniała inicjatywa, bo wszyscy jesteśmy mieszkańcami swoich regionów i mamy świadomość, w jak trudnej sytuacji pandemicznej znajdują się nasze szpitale. Większość z nich może nieprzerwanie działać dzięki wsparciu instytucji takich jak nasza. Przekazywane im środki dezynfekcyjne i ochronne pozwalają zapewnić bezpieczeństwo personelowi, który jest na pierwszej linii walki z COVID-19 – przyznaje Jacek Rzepczyński, dyrektor Oddziału 1 w Sławnie z Regionu Gdańskiego. 

Dyrektor Oddziału 2 w Toruniu – Agnieszka Jaciubek dodaje: – Wspierając medyków, pomagamy sobie i naszym klientom, którzy zapewne korzystali lub będą korzystać z porad lekarskich. Cieszymy się, że możemy pomóc naszej społeczności

To nie pierwsza inicjatywa antycovidowa w regionie. Pracownicy tutejszych oddziałów banku prowadzili wiele akcji pomocy, m.in. pod hasłami Maska dla Medyka czy Maska dla Bohatera.

Więcej niż ochrona

Nie po raz pierwszy w pomoc medykom włączył się też Region Szczeciński. Od początku pandemii na wsparcie banku może liczyć np. Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie. Bankowcy odpowiadają na bieżące potrzeby placówki, m.in. przekazując samochód osobowy. Auto do dziś jest wykorzystywane do transportu chociażby testów do badania pacjentów z podejrzeniem koronawirusa. Służy też lekarzom i pielęgniarkom w codziennej pracy. 

Samochód otrzymała także inna placówka w regionie – 107 Szpital Wojskowy w Wałczu. Do obu trafiły tysiące produktów ochronnych w ramach akcji Fundacji PKO Banku Polskiego. Co istotne, przekazywane środki zostały uzupełnione o indywidualne darowizny pracowników banku. Dlaczego Region stale wspiera medyków? – Traktujemy to jako swoją powinność i wyraz społecznej odpowiedzialność – komentuje krótko Tomasz Cemel, p.o. dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej w Szczecinie. 

W trosce o medyków

W Małopolsce tysiące maseczek i rękawic ochronnych, setki kombinezonów i osłon na buty otrzymał Szpital im. Józefa Dietla. Dlaczego tam trafiło bankowe wsparcie? To jeden ze szpitali, w którym oprócz leczenia pacjentów z koronawirusem, wciąż funkcjonują inne oddziały ratujące zdrowie i życie. To rozległy szpital i zapotrzebowanie na środki ochronne jest tu stałe. Poza tym zauważamy i podziwiamy nadludzkie zaangażowanie medyków – podkreśla Iwona Kubańska, dyrektor Regionu Krakowskiego.

Medycy z innych regionów także mogli liczyć na wsparcie oddziałów banku, m.in. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie, Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia w Poznaniu, Szpital Solec w Warszawie, dwa szpitale w Regionie Katowickim oraz trzy – w Łódzkim. 

Również Region Białostocki włączył się w akcję Fundacji PKO Banku Polskiego, przekazując środki ochronne na potrzeby Białostockiego Centrum Onkologii oraz Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. 

Region aktywnie wspiera szpitale w walce z COVIS-19. – Jesteśmy związani z mieszkańcami regionu nie tylko instytucjonalnie, ale też emocjonalnie. Dlatego wiele inicjatyw pomocowych, m.in. dla medyków, organizowali sami pracownicy naszych oddziałów – podkreśla Zbigniew Bohdziewicz, p.o. dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej w Białymstoku.

Pocovidowe wsparcie

Walka z COVID-19 to wielkie wyzwanie społeczne dla nas wszystkich, a PKO Bank Polski jako instytucja zaufania publicznego, stara się aktywnie włączać w działania, które pozwolą nam jak najszybciej wrócić do normalności – mówi Małgorzata Czerwińska, dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej PKO Banku Polskiego we Wrocławiu.

Tylko w pierwszym kwartale tego roku Region Wrocławski banku przekazał środki ochronne dla szpitali o wartości ponad 45 tys. zł. Wsparcie otrzymały m.in.: Ośrodek Alzheimerowski w Ścinawie, Ośrodek św. Jerzego ZOL we Wrocławiu, ZOL w Wierzbicach, ZOL w Jaszkotlu, DPS we Wrocławiu, SDS im Jabłonki we Wrocławiu oraz Ośrodek Niezwykła Kraina w Wołowie. Dodatkowo Zakłady Opiekuńczo Lecznicze mające pod opieką dzieci otrzymały maskotki i zdrowe słodycze. 

Ponadto Fundacja PKO Banku Polskiego we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego dofinansowała oddziały rehabilitacyjne dla pacjentów pocovidowych czterech dolnośląskich placówek medycznych. Wsparcie otrzymały: Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu na zestaw komputerowy z monitorem medycznym i drukarką, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy – na aparat do gazometrii, Centrum Medyczne „Dobrzyńska” – Wojewódzki Zespół Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej we Wrocławiu na bieżnię rehabilitacyjną oraz Szpital Powiatowy w Oleśnicy – na przygotowanie miejsca do hospitalizacji i porodu pacjentek covidowych i pocovidowych. 

Na ten cel bankowa Fundacja przekazała 105 tys. zł. Blisko połowa tej kwoty pochodzi z organizowanej przez Fundację zbiórki prowadzonej wśród użytkowników aplikacji mobilnej banku IKO z funkcją „Pomagaj z nami”. 

Medyków i szpitale wspieramy od początki pandemii. Dzięki pracownikom oddziałów banku w całej Polsce, nasza pomoc może docierać tam, gdzie jest potrzebna. Naszą siłą są bankowi wolontariusze, a wsparciem nowoczesne narzędzia, jak aplikacja IKO, dzięki której ciągle prowadzimy zbiórkę środków na walkę z COVID-19 i skutkami tej choroby – podkreśla Małgorzata Głębicka, prezes Fundacji PO Banku Polskiego. 

Dotąd na walkę z Covid-19 spółki Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego przekazały ponad 23 mln zł, z czego Fundacja przeznaczyła ponad 11,3 mln zł. 

Lista szpitali, które otrzymały pomoc

Dzięki akcji wsparcia medyków Fundacji PKO Banku Polskiego i oddziałów regionalnych PKO Banku Polskiego 20 placówek medyczno-opiekuńczych w całym kraju otrzymało potrzebne środki ochrony. Są to:

  • Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie,
  • Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży,
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Świdniku,
  • Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie,
  • Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie,
  • 107 Szpital Wojskowy z Przychodnią SPZOZ w Wałczu,
  • Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia w Poznaniu,
  • Szpital Powiatowy w Sławnie,
  • Specjalistyczny Szpital Miejski w Toruniu im. Mikołaja Kopernika,
  • Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie,
  • Szpital Miejski w Piekarach Śląskich,
  • Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla w Krakowie,
  • Szpital Solec Warszawa,
  • Ośrodek Alzheimerowski w Ścinawie,
  • Ośrodek św. Jerzego ZOL we Wrocławiu,
  • Zakład Opiekuńczo-Lecznicy dla Dzieci w Wierzbicach,
  • Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla Dzieci im. Jana Pawła II w Jaszkotlu,
  • DPS we Wrocławiu,
  • Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłonki we Wrocławiu,
  • Ośrodek Niezwykła Kraina w Wołowie.

Ewa Maciejewska,
specjalista w PKO Banku Polskim