#PomocDlaUkrainy! Bankowi wolontariusze działają w całej Polsce
Pomagamy! Nie zostawimy uchodźców z Ukrainy bez wsparcia. Pomagamy! W całej Polsce, z całych sił, na każdy możliwy sposób. W działania ofiarnie włączyli się wolontariusze z PKO Banku Polskiego. 2022-03-04W Warszawie – do Pałacu Kultury i Nauki, gdzie znajduje się punkt informacji dla uchodźców – bankowi wolontariusze dostarczają kanapki i napoje. Społeczność PKO Banku Polskiego opiekuje się grupą 120 osób, którym zapewniono nocleg, opiekę medyczną i niezbędne rzeczy. Wspiera także organizację transportów wysyłanych do Ukrainy.
We regionie wrocławskim, w porozumieniu z samorządem, stale prowadzone są zbiórki aktualnie potrzebnych produktów, m.in.: odzieży termicznej, koców, latarek, środków higieny, artykułów spożywczych. Potrzeby zmieniają się co kilka godzin.
Dobra współpraca
W regionie poznańskim bankowcy włączyli się w zakup karetki na potrzeby Kamieńca Podolskiego. Trwają zbiórki rzeczowe i uzgodnienia dotyczące utworzenia Centralnego Magazynu Pomocy w województwie wielkopolskim. Wolontariusze współpracują m.in. ze Stowarzyszeniem Warto Razem, wspierając zakwaterowanych tam uchodźców z Ukrainy.
W Szczecińskiem nasi wolontariusze współpracują ze Związkiem Ukraińców w Polsce. Tam również potrzeby zmieniają się z godziny na godzinę. Aby odpowiadać na nie skutecznie, warto sprawdzać informacje o aktualnym zapotrzebowaniu. Włączają się także w zbiórki na rzecz ukraińskich dzieci, gdzie oprócz środków czystości i odzieży, zbierają także zabawki, kredki, kolorowanki oraz bloki rysunkowe.
W regionie krakowskim angażują się w transport uchodźców z granicy w głąb kraju i pomagają w akcji lokowania tych osób w tymczasowych kwaterach. Organizują także zbiórki potrzebnych rzeczy, m.in. w ramach projektu Otwarty Kraków.
Wspólne działania
W regionie katowickim bankowcy pomagają 80 uchodźcom wojennym, którzy dotarli do Tarnowskich Gór, znajdując tymczasowe schronienie w Zespole Szkół Salezjańskich. Współpracują również ze studentami Uniwersytetu Śląskiego i razem organizują transport z granicy. Stale prowadzą też zbiórki rzeczowe i finansowe na artykuły medyczne, tak bardzo potrzebne na granicy.
W regionie białostockim na bieżąco zbierane są informacje o możliwości zakwaterowania uchodźców. Na schronienie może liczyć coraz więcej osób. We współpracy z organizacjami pomocowymi, pracownicy PKO Banku Polskiego prowadzą także zbiórki rzeczowe.
W Łódzkiem komfortowe zakwaterowanie znalazło ponad 200 osób uciekających przed wojną. Wszystkim zapewniono potrzebne artykuły oraz opiekę medyczną i psychologiczną.
Partnerska pomoc
W regionie lubelskim bankowi wolontariusze działają niemal w każdym mieście regionu. Organizują zbiórki rzeczowe oraz pomoc w transporcie z granicy do Lublina czy Rzeszowa. Pomagają m.in. matkom z dziećmi ulokowanym w Kazimierzu Dolnym oraz współpracują z samorządami, np. w Biłgoraju i Zamościu – przewożą dary do ich miast partnerskich w Ukrainie.
Wolontariusze w Lublinie wspierają ponadto cztery ośrodki przygraniczne, m.in.: przygotowując posiłki dla przybywających uchodźców, organizując zbiórki potrzebnych rzeczy.
To tylko przykłady zaangażowania bankowych wolontariuszy w #PomocDlaUkrainy w całym kraju. Pamiętajmy, że może być ona potrzebna przez długi czas.
Ewa Maciejewska
Specjalista w PKO Banku Polskim