#PomocDlaUkrainy – rozwiązania PKO Banku Polskiego dla obywateli Ukrainy

Bezpłatne Konto bez Granic, przelew zagraniczny do każdego banku w Ukrainie za darmo – to tylko niektóre z ułatwień, jakie przygotował w odpowiedzi na sytuację za naszą wschodnią granicą PKO Bank Polski.
około min czytania

PKO Bank Polski wprowadził pakiet rozwiązań dla tych, którzy już korzystają lub chcą skorzystać z oferty banku.

Obywatele Ukrainy mogą uruchomić i korzystać bez opłat z PKO Konta bez Granic przez 12 miesięcy od dnia otwarcia rachunku. Ponadto tymczasowa karta do konta w wybranych oddziałach banku wydawana jest od ręki. Bank zniósł również opłaty za szybki przelew do KredoBanku i za zlecenie przelewu zagranicznego do każdego banku w Ukrainie.

Przy otwarciu Konta bez Granic przez obywateli Ukrainy bank nie wymaga:
– adresu zamieszkania w Polsce,
– numeru telefonu polskiego operatora sieci komórkowej.  

Oferta PKO Banku Polskiego obowiązuje przez 3 miesiące.

Klienci ukraińskojęzyczni mogą zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi obecnie wprowadzanych rozwiązań, jak również podstawową ofertą banku w języku ukraińskim na stronie  https://www.pkobp.pl/ua/ , a w oddziałach w całej Polsce są dostępne materiały informacyjne w tym języku. Aplikacja IKO również dostępna jest w języku ukraińskim (szczegóły: https://iko.pkobp.pl/iko_ua/), a na infolinii banku pracują osoby udzielające informacji w języku ukraińskim.

Nie zabraknie gotówki!

  • PKO Bank Polski zapewnia, że dysponuje odpowiednimi zasobami gotówki i w większości oddziałów oraz bankomatów w Polsce jest ona dostępna na bieżąco. W niektórych lokalizacjach, gdzie popyt na gotówkę jest szczególnie wysoki, przejściowo, do momentu dostarczenia jej kolejnego transportu, wypłata gotówki może być utrudniona. Są to jednak sytuacje, które mają charakter lokalny i krótkotrwały, a ich jedynym powodem są ograniczenia logistyczne.

    Większe wypłaty gotówki w oddziałach należy awizować, czyli uprzedzić placówkę o zamiarze takiej wypłaty i umówić się na dogodny termin dokonania operacji. Konieczność awizacji stosowana jest od wielu lat i wynika z konieczności zaplanowania z wyprzedzeniem odpowiednich dostaw gotówki. Wysokość wypłat, które trzeba wcześniej awizować może być różna w zależności od oddziału.

    PKO Bank Polski zachęca wszystkich klientów do korzystania z rozwiązań bezgotówkowych – przelewów, płatności kartowych i transferów BLIK.

Co musisz wiedzieć!

  • Aby obcokrajowiec mógł otworzyć konto w PKO Banku Polskim wystarczy przyjść do oddziału z ważnym dokumentem tożsamości lub kartą pobytu. Przy otwarciu konta dla obcokrajowców nie jest wymagane posiadanie adresu zamieszkania w Polsce ani telefon polskiego operatora sieci komórkowej.
  • Decyzją Narodowego Banku Ukrainy wszystkie transfery zagraniczne z Ukrainy są zablokowane. Przelewy są realizowane tylko w jedną stronę, tzn. można przesłać środki na konto w Ukrainie. Nie ma możliwości jakiegokolwiek transferu walut poza granice Ukrainy. Ograniczenia mają na celu zminimalizowanie presji na rezerwy walutowe kraju i dotyczą wszystkich podmiotów finansowych na terenie Ukrainy.
  • W Polsce działają karty wydane w ramach organizacji płatniczych i posiadają funkcję zapewniającą możliwość dokonywania transakcji za granicą – nie użyjemy karty, którą można posługiwać się tylko na terenie danego kraju.

Fundacja PKO Banku Polskiego uruchomiła specjalne konto do wpłat, na rzecz pomocy dla Ukrainy. Pomóc można wpłacając dowolną, najmniejszą nawet kwotę.

Dane do przelewu:
Fundacja PKO Banku Polskiego
Tytuł: Wpłata na pomoc dla Ukrainy
Nr konta: 47 1020 1068 0000 1002 0172 3014

Wpłaty można również dokonać w aplikacji mobilnej IKO.