Sprzedajesz na portalu z ogłoszeniami? Uważaj na nowe oszustwa!

Jedno kliknięcie może sprawić, że stracimy wszystkie pieniądze z naszego konta. Okres przedświąteczny to wzmożony czas zakupów, trzeba zatem zachować szczególną ostrożność, żeby nie wpaść w pułapki zastawiane przez cyberprzestępców. Ci bowiem wykorzystują nasz pośpiech i brak ostrożności. Jak działają przestępcy oraz co zrobić, żeby kupować bezpiecznie?
około min czytania

Oszuści wzięli na celownik już nie tylko kupujących. Wysyłają fałszywe linki i wiadomości na komunikatorach również do osób, które sprzedają na portalach ogłoszeniowych.  Cel jest jeden – przejęcie numeru karty lub danych logowania do konta.

Sprzedajesz przedmiot? Nie podawaj numeru swojej karty!

Jeśli to zrobisz, możesz stracić pieniądze. To jeden ze sposobów oszustwa na portalach z ogłoszeniami. Cyberprzestępcy podszywają się pod kupujących, wysyłają fałszywe wiadomości na komunikatorze i nakłaniają do podania danych karty, kliknięcia w link lub przeprowadzenia sprzedaży poza portalem.  Z reguły zależy nam, żeby jak najszybciej sprzedać przedmiot – dokładnie na to liczą oszuści. Wiele osób, które straciło swoje pieniądze już po fakcie mówi, że coś im nie pasowało, że może faktycznie wiadomość była podejrzana, ale w pośpiechu realizowali transakcję, bo zależało im, żeby sprzedać wystawiony przedmiot. Warto zatem pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • Transakcja powinna odbyć się na portalu sprzedażowym, a nie poza nim.
  • Jeśli kupujący prosi Cię o podanie danych karty przez telefon lub na wskazanej przez siebie stronie internetowej, aby przelać na nią należne Ci pieniądze - nie rób tego!
  • Jeśli ktoś nalega na jak najszybszą realizację transakcji to powinniśmy być ostrożni.
  • Zawsze trzeba sprawdzić adres strony internetowej, na której podajemy swoje dane.

Ostatnia rada dotyczy wszystkich innych transakcji, które realizujemy online. Warto wiedzieć, że w sieci nie ma dwóch stron o takim samym adresie. Oznacza to, że strona fałszywa zawsze różni się od prawdziwej. Potrafisz wskazać, która z poniższych stron jest prawdziwa?

  • ipko.bank.pl
  • i_pko.pl
  • ipko.pl
  • ipko.bp.pl

Odpowiedź to adres ipko.pl. Ale wszystkie pozostałe również kojarzą się z bankiem. Taki mechanizm stosują także przestępcy. Niech nas nie zwiedzie identyczna jak na prawdziwej stronie szata graficzna. Podobnie jak zamkniętą kłódkę – ona wcale nie gwarantuje nam bezpieczeństwa, jeśli nie zgadza się adres strony. Podanie danych np. loginu i hasła do bankowości elektronicznej na podstawionej stronie sprawi, że trafią one w ręce cyberprzestępców. Warto zatem zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza w szale przedświątecznych zakupów. Pamiętaj, że cyberprzestępcy tylko czekają na nasz błąd i chwilę nieuwagi.