Stukot damskich obcasów w świecie IT

Przyspieszenie transformacji cyfrowej wywołało większe zapotrzebowanie rynku na specjalistów z obszaru IT. To otwiera nowe możliwości zawodowe dla kobiet. Coraz więcej z nich szuka zatrudnienia w branży technologicznej, decydując się na przebranżowienie. Podczas drugiej edycji „Dnia Kariery Kobiety w IT” odbywającego się w ramach kampanii społecznej #WomenUpdate, uczestniczki wyjaśniały, dlaczego IT to perspektywiczny kierunek dla kobiet. Uczestnikiem i partnerem wydarzenia był PKO Bank Polski.
około min czytania

Kryzys pandemiczny dotknął wiele sfeminizowanych sektorów gospodarki, m.in. handel hurtowy i detaliczny, przetwórstwo przemysłowe, usługi hotelarskie czy gastronomiczne, wymuszając znaczne ograniczenie miejsc pracy. Jednocześnie, dynamiczny rozwój technologii użytkowej w innych branżach, np. w finansach, bankowości, ubezpieczeniach, czy e-commerce, wywołał zapotrzebowanie na specjalistów IT.

Na tę sytuację reaguje coraz więcej kobiet, które szukając zatrudnienia zaczynają od przebranżowienia się i zdobywania nowych umiejętności. Uczestnicy „Dnia Kariery Kobiety w IT” rozmawiali o perspektywach pracy kobiet w tym sektorze i szansach na rozwój zawodowy. Przedstawiciele PKO Banku Polskiego podkreślali, że bank oferuje pracę specjalistom z obszaru IT i zachęca kobiety do aplikowania na takie stanowiska.

Aktualizacja kariery

Kobiety częściej, ale jeszcze nieśmiało, przebranżawiają się, chcąc pracować w IT. To niełatwa sprawa, bowiem wciąż silnie oddziałują stereotypy mówiące, że to branża zarezerwowana dla mężczyzn. Statystyki pokazują, że w tym sektorze pracuje jedynie 15 proc. kobiet.

Według tegorocznego raportu Future Collars „Cyfrowy klucz do przyszłości zawodowej. Kobiety na rynku pracy w kontekście kryzysu gospodarczego” sytuacji nie poprawia niska aktywność zawodowa kobiet w Polsce, szczególnie młodych i tych powyżej 55 lat, jak również niski poziom kompetencji cyfrowych – zarówno Polaków, jak i Polek (odpowiednio 30 proc. oraz 27 proc.).

Kampania edukacyjna #WomenUpdate miała na celu zachęcenie kobiet do „zaktualizowania swojej kariery”, czyli do zmiany branży i doskonalenia się w obszarze IT, gdzie kobiety mogą się realizować i osiągać sukcesy. Wiele z nich mogliśmy poznać podczas „Dnia Kariery Kobiety w IT”.

Warto wejść do tej branży

Ponad 50 uczestniczek prelekcji, debat, warsztatów, sesji speed mentoringu przekonywało kobiety, że warto wejść do branży IT, bo nowe technologie to pewna i bezpieczna przyszłość zawodowa. W trakcie panelu „Jak odnaleźć szansę w zmieniającej się cyfrowej rzeczywistości?” o swoich doświadczeniach mówiła m.in. Katarzyna Tańska, dyrektor Departamentu Wsparcia Użytkownika w PKO Banku Polskim.

Kiedy dwie dekady temu zaczynałam swoją karierę zawodową, świat IT wyglądał zupełnie inaczej i faktycznie niewiele można było w nim spotkać kobiet. Dziś na szczęście to się zmienia – w naszym banku pracuje wiele programistek, testerek oprogramowania, analityczek i specjalistek od BigData czy sztucznej inteligencji. Znam kobiety z sukcesem zarządzające twardą infrastrukturą, utrzymaniem aplikacji, jak i te specjalizujące się we wsparciu czy zarządzaniu projektami. Obecnie świat IT nie jest już zarezerwowany wyłącznie dla mężczyzn i coraz częściej słychać tu stukot damskich obcasów – mówi Katarzyna Tańska.

Jak wejść do branży IT? Trzeba przede wszystkim odnaleźć w sobie odwagę na ten krok. – Takie wydarzenia jak „Dzień Kariery Kobiety w IT” pozwalają przyjrzeć się najnowszym trendom, porzucić stereotypy i podjąć decyzję o zmianie, której efektem będzie zdobycie nowych kompetencji i rozwój osobisty – dodaje Katarzyna Tańska.

W PKO Banku Polskim rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu DevOps, administratorów systemów Microsoft oraz Linux. Bank poszukuje również programistów m.in. języków java, net, python oraz android i iOS. Stale prowadzony jest nabór na ekspertów z obszaru cyberbezpieczeństwa.

Kompetencje przyszłości

Podczas „Dnia Kariery Kobiety w IT” dyskutowano również o kompetencjach przyszłości – był to panel prowadzony przez dr Justynę Pokojską z Wydziału Socjologii UW. Warto postawić na rozwój umiejętności informatycznych, programistycznych (według raportu Future Collars do 2030 r. zapotrzebowanie na te kompetencje wzrośnie do 92 proc.) i technicznych (przewidywany wzrost do 65 proc.).

Obecnie, podstawowe kwalifikacje programistyczne posiada 1,8 proc. kobiet i 5 proc. mężczyzn w Polsce. Liderem w Europie jest Dania, gdzie aż 14 proc. osób ma takie umiejętności. Podstawowe kompetencje cyfrowe posiada w Polsce 21 proc. obywateli, podczas gdy w Europie jest to 33 proc.

„Kluczem do sukcesu w gospodarce cyfrowej są inwestycje w podno­szenie, aktualizowanie i nabywanie takich umiejętności. Dotyczy to szczególnie kobiet na rynku pracy, które wyjściowo dysponują niższymi kompetencjami cyfrowymi i tech­nicznymi, również z powodu wielo­aspektowych barier strukturalnych, społecznych i kulturowych” – czytamy w raporcie Future Collars.

Jak nabyć kompetencje cyfrowe?

Nie tylko o wynikach badań, statystykach czy ogólnych tendencjach mogliśmy usłyszeć podczas „Dnia Kariery Kobiety w IT”. Padały też konkretne przykłady i wskazówki, np. jak zacząć w branży IT.

Przede wszystkim musimy określić konkretny obszar IT, który nas interesuje, jakie zadania chciałybyśmy wykonywać i jakie są w związku z tym wymagania. Wtedy łatwiej będzie nam wybrać odpowiedni kurs, szkolenie czy studia – mówi Magdalena Benbenek, kierownik Zespołu Modeli i Analiz Klienta MŚP w PKO Banku Polskim, uczestniczka sesji speed mentoringu „Data Science”.

Na sesji, którą prowadziłam, dziewczyny pytały m.in. o to, jakie umiejętności powinna posiadać osoba kandydująca na stanowisko junior data scientist w banku, jak wygląda rozmowa rekrutacyjna oraz jakie elementy warsztatu matematycznego są niezbędne do pracy w tym obszarze. Organizatorom wydarzenia udało się stworzyć przestrzeń, gdzie można było dowiedzieć się zarówno, jak wygląda praca w różnych obszarach IT, jak i co trzeba zrobić, aby móc taką pracę podjąć – dodaje Magdalena Benbenek.

Podczas sesji speed mentoringu najwięcej osób było zainteresowanych kompetencjami wymaganymi na stanowisko UX Designera, menedżera infrastruktury informatycznej, testera oprogramowania, scrum mastera, ale także na stanowiska z obszaru cyberbezpieczeństwa. Uczestniczki debat mówiły również, dlaczego warto poznać tajniki sztucznej inteligencji oraz jak karierę w IT mogą zacząć juniorzy – okazuje się, że nie jest to takie trudne, bo aż 48 proc. juniorów znajduje pracę w branży IT w ciągu trzech miesięcy.

Zaktualizowana formuła

Pandemia spowodowała, że w tym roku „Dzień Kariery Kobiety w IT” odbył się online. W wydarzeniu wzięło udział ponad 1200 osób zarówno z Polski, jak i zagranicy m.in. z Niemiec czy Anglii.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z frekwencji. W ubiegłym roku udało nam się zebrać ok. 300 osób. Tym razem było ich aż cztery razy więcej. Dzięki formule online mogły do nas dołączyć osoby z innych krajów, różnych miast i które w innych okolicznościach nie mogłyby być z nami, np. mamy na urlopach macierzyńskich. Myślę, że w przyszłym roku pójdziemy podobną drogą – mówi Jolanta Grabowska-Pantoł, PR Manager Future Collars.

W czasie jednego z panelów padły piękne słowa, cytat Coco Chanel „Może się zdarzyć, że urodziłaś się bez skrzydeł, ale najważniejsze, żebyś nie przeszkadzała im wyrosnąć”. Jesteśmy przekonani, że to wydarzenie doda skrzydeł kobietom i otworzy im drzwi do lepszej przyszłości poprzez rozwój zawodowy i karierę w świecie IT – podsumowuje Jolanta Grabowska-Pantoł.

Wśród uczestniczek tegorocznego „Dnia Kariery Kobiety w IT” najwięcej było kobiet w wieku 30-39 lat oraz 40-49 lat. Panie reprezentowały takie branże jak: finanse, marketing, analityka, psychologia i IT. PKO Bank Polski był jednym z partnerów wydarzenia.

Joanna Kornaga
ekspert w PKO Banku Polskim