Data Science Summit: uczenie maszynowe

Specjalna czerwcowa edycja Data Science Summit poświęcona była machine learning. Podczas wydarzenia online występowali prelegenci z różnych środowisk i branż – od praktyków z biznesu, poprzez dostawców technologii i rozwiązań, aż po naukowców.
około min czytania

Data Science Summit to największa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej niezależna konferencja poświęcona tematyce data science. Wydarzeniu dodatkowo towarzyszy Data Science Expo – targi pracy z udziałem aktualnie rekrutujących pracodawców. Sponsorem Data Science Summit ML Edition 18 czerwca był PKO Bank Polski.

Uczestnicy konferencji mieli do wyboru kilkanaście ścieżek tematycznych obejmujących zagadnienia takie jak: analizy predykcyjne, komputerowe rozpoznawanie obrazów, zagadnienia chmurowe czy przetwarzanie języka naturalnego.

„XGBoost w praktyce – modelowanie procesów windykacyjnych” to temat przedstawiony przez Wojciecha Skwirza, kierownika w Departamencie Ryzyka Kredytowego Klientów Indywidualnych w PKO Banku Polskim.

Wojciech Skwirz

W trakcie mojej prezentacji mówiłem o wykorzystaniu modeli XGBoost w optymalizacji procesów windykacyjnych. Dzięki zastosowaniu modeli machine learning jesteśmy w stanie zoptymalizować działanie Call Center bankowego Centrum Restrukturyzacji i Windykacji przyczyniając się tym samym do obniżenia kosztów ryzyka – mówi Wojciech Skwirz. – Nasz obszar intensywnie się rozwija, planujemy przejście na Chmurę Krajową. Dlatego poszukujemy do pracy osób, które posiadają kompetencje narzędziowe: programowanie w językach takich jak np. Python, obsługa narzędzi chmurowych lub umiejętność modelowania. Najcenniejsi są jednak kandydaci dla których data science to pasja. Świat data science jest pełen wyzwań – szukamy ludzi, którzy nie boją się ich podjęcia – dodaje.

Na wirtualnym stoisku można było zapoznać się z ofertami pracy i staży w PKO Banku Polskim, porozmawiać indywidualnie z rekruterami albo zadać szybko pytanie na czacie.

Zgłaszały się do nas zarówno osoby z dużym doświadczeniem w analizie danych, jak i studenci oraz absolwenci. Uczestnicy pytali przede wszystkim o to, na jakie stanowiska o tematyce data science obecnie szukamy kandydatów, jak przebiega proces rekrutacji, a także w jakim modelu pracujemy – zdalnym, stacjonarnym czy hybrydowym – mówi Małgorzata Maliszewska, specjalista w Zespole Rekrutacji PKO Banku Polskiego.

Bank stale rozszerza zespół pracowników w obszarze data science i big data. Osób zainteresowanych tematyką przetwarzania, analizy i wizualizacji danych, sztucznej inteligencji czy uczenia maszynowego poszukuje na stanowiska w takich obszarach jak transformacja cyfrowa czy ryzyko.

PKO Bank Polski był też obecny na czerwcowej Ya!vaConf, jednej z niewielu w Polsce konferencji w pełni poświęconej ekosystemowi Java. Zarówno Ya!vaConf, jak i Data Science Summit są organizowane przez Fundację Academic Partners.

Oferty pracy i staży w PKO Banku Polskim publikowane są na stronie banku w zakładce Kariera.