Zagrożenia w cyberprzestrzeni

Cyberatak może spotkać każdego. PKO Bank Polski od lat stawia na edukację i nieustannie ostrzega klientów przed przestępcami w cyberprzestrzeni.
około min czytania

Organizuje również spotkania z ekspertami, zapraszając na nie swoich klientów. Jednym z nich było spotkanie w Rotundzie poświęcone m.in. unikaniu cyberataków.

Wydarzenie, w którym uczestniczyło kilkudziesięciu klientów wybranych warszawskich oddziałów otworzyło cykl działań edukacyjnych, których celem jest zwiększanie świadomości zagrożeń występujących w cyberprzestrzeni. Uczestnicy mieli okazję zasięgnąć rad Piotra Tofiluka z Biura do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji, który omówił metody i sposoby działania cyberprzestępców oraz zaprezentował możliwości uniknięcia tego typu ataków.

Jak unikać cyberataków?

  • Regularnie zmieniaj swoje hasła i zadbaj, aby każde z nich było inne. Hasła powinny być trudne.
  • Nie zapisuj swoich haseł w telefonie czy w notesie, który może zostać skradziony.
  • Nie udostępniaj innym użytkownikom prywatnej sieci internetowej i nie korzystaj z sieci ogólnodostępnych, np. w kawiarni czy na lotnisku.
  • Uważaj na fałszywe linki! Nie klikaj w link jeśli nie masz pewności od kogo pochodzi.
  • Nigdy nie udostępniaj nikomu swoich danych, takich jak loginy, hasła, numery dokumentów. Nie dokonuj żadnych dodatkowych płatności.

Wydarzenie oczami uczestniczki

Klientka Wanda Pacholczyk otrzymała zaproszenie na spotkanie od doradcy oddziału PKO Banku Polskiego, który od lat wspiera ją w prowadzeniu finansów wspólnoty mieszkaniowej. Jako członkini zarządu, bardzo ceni sobie tę relację – ekspert banku doskonale zna potrzeby i zainteresowania wspólnoty i pomaga jej w podjęciu najkorzystniejszych decyzji.

Na początku rozmowy jasno podkreśliła, że spotkania tego typu nie są kierowane tylko do seniorów.

W dzisiejszych czasach każdy z nas może dać się oszukać. Warto być czujnym i uczyć się od ekspertów - radzi. Doskonale wiem, jak wiele niebezpieczeństw czyha teraz za wirtualnym rogiem, nie tylko na starsze osoby. Dlatego właśnie nie zachowam zdobytej wiedzy tylko dla siebie i chętnie podzielę się nią nie tylko na zebraniu wspólnoty, ale także z koleżankami i kolegami z klubu seniora - dodaje.

Zaangażowana społecznie, z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, cały czas szuka nowych form aktywności. Tym, co stanowi dla niej przeszkodę w codziennym życiu, jest chaos informacyjny. W trakcie spotkania tylko utwierdziła się w tym, że dobrze postępuje, nie reagując na uciążliwe SMS-y, np. dotyczące wygranych w konkursach.

Zagrożenia w cyberprzestrzeni

Byłam w szoku, jak duża jest skala działań przestępczych w cyberprzestrzeni! Dlatego też zawsze tłumaczę bliskim, by nigdy nie odpowiadali na przypadkowe wiadomości dotyczące np. dopłat do rachunków. Takie informacje zawsze dostaje się na fakturze - opowiada.

Zapytana, jak zachęciłaby niezdecydowanych do wzięcia udziału w kolejnym spotkaniu, pani Wanda stawia sprawę jasno.

Warto słuchać mądrzejszych od siebie - może dzięki temu unikniemy poważnych błędów - mówi. Na kolejnym spotkaniu poprosi o szybkie omówienie najpopularniejszych zwrotów związanych z bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni.

Czasami zrozumiałe dla wszystkich wyrazy mogą być zagadką dla tych z nas, którzy nie znają fachowych zwrotów/określeń. Dlatego też przydatnym będzie, jeśli przed dyskusją wyrównamy wiedzę uczestników – wyjaśnia.

PKO Bank Polski planuje przeprowadzić cykl spotkań i warsztatów edukacyjnych we wszystkich regionach w Polsce. Kolejne w Poznaniu.

Aleksandra Przybylska