#ZajmijStanowisko – PKO Bank Polski zachęca do pracy w IT
Podczas dwudniowych Targów Pracy IT, w wirtualnej hali wystawienniczej studenci i profesjonaliści zainteresowani karierą w IT i Data Science mogli poznać oferty największych pracodawców, w tym PKO Banku Polskiego. Oprócz spotkań z rekruterami mieli również możliwość udziału w interesujących webinarach. 2020-11-24Targi Pracy IT to wydarzenie dla studentów i absolwentów kierunków informatycznych lub osób, które chcą się przebranżowić w tym kierunku. Od kilku lat były organizowane na takich uczelniach jak Politechnika Warszawska, Wojskowa Akademia Techniczna czy Uniwersytet Warszawski. Tym razem, ze względu na pandemię, ich jesienna edycja odbyła się 18-19 listopada w formule online. PKO Bank Polski, który stale poszukuje specjalistów IT, był jednym z uczestników wydarzenia. Kandydaci mogli się umówić na 15-minutowe spotkanie z rekruterem banku.
@ dla studentów
Pierwszy dzień targów był dedykowany studentom. – Rozmawiałam głównie z osobami, które studiują informatykę, matematykę i data science. Chcieli poznać naszą ofertę praktyk i staży, a także dowiedzieć się, jak rozpocząć ścieżkę zawodową w obszarze IT. Nowa formuła wydarzenia umożliwiała spokojną rozmowę, niezakłócaną żadnymi hałasami tak, jak to się dzieje podczas targów stacjonarnych – mówi Małgorzata Maliszewska, specjalista z Zespołu Rekrutacji PKO Banku Polskiego.
– W Targach Pracy IT brałem udział po raz pierwszy. Szukam stażu, najchętniej w obszarze bankowości lub telekomunikacji. Dlatego umówiłem się na spotkanie z rekruterem PKO Banku Polskiego. Pracownik banku powiedział mi, jakich osób poszukuje obecnie firma i co trzeba zrobić, żeby aplikować na staż – mówi Hubert Firek, student IV roku informatyki na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. – Odbyłem już jeden staż, w Gminnym Ośrodku Kultury w Siedlcach, w ramach unijnego projektu uczelnianego. Zależy mi, żeby zdobyć inne doświadczenia, jeszcze zanim skończę studia. W przyszłości chciałbym zostać analitykiem – dodaje.
Studenci mogli również wziąć udział w webinarach, np. „Informatyka dużej skali, czyli jak się rozwijać w roli programisty w sektorze finansów”. Swoje prezentacje mieli przedstawiciele Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, firmy DataWalk czy Goldman Sachs.
@ dla profesjonalistów
Drugi dzień targów był poświęcony profesjonalistom, czyli osobom, które już pracują w IT lub chcą się przebranżowić w tym kierunku. Tak, jak Katarzyna Madalińska, z wykształcenia i z zawodu księgowa. Od 1,5 roku pracuje w branży IT. Wzięła udział w Targach Pracy IT, ponieważ szuka nowych możliwości rozwoju.
– Uczestniczę w takich wydarzeniach, bo chciałabym znaleźć pracę testera oprogramowania, na początek manualnego, a docelowo automatycznego. Zaczęłam studia informatyczne w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Samodzielne się dokształcam, zrobiłam kurs z Selenium Java. Myślę, że w takiej firmie jak PKO Bank Polski miałabym szansę na rozwój. Po spotkaniu z rekruterem banku zaaplikowałam na jedno stanowisko – zdradza Katarzyna Madalińska.
Kandydaci bardzo często pytali, czy mamy oferty dla osób przebranżawiających się, tylko po kursach. Byli zainteresowani głównie obszarem data science, prosili również o porady, jak napisać CV pod konkretne stanowisko programistyczne – stwierdza Joanna Nowosielecka z Zespołu Rekrutacji PKO Banku Polskiego.
Drugiego dnia targów odbywały się też ciekawe webinary dotyczące pracy zdalnej, np. „Praca zdalna – tips & tricks” oraz „Zdrowie i sprawność przy Home Office”.
Targi Pracy IT są organizowane przez Fundację Academic Partners we współpracy z lokalnymi samorządami wybranych uczelni, największymi kołami naukowymi oraz biurami karier.
Joanna Kornaga
ekspert w PKO Banku Polskim