Zebraliśmy rekordową ilość krwi dla potrzebujących

W ciągu jednego dnia blisko 2200 osób oddało ponad 900 litrów krwi i jej składników w ramach Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa. Dziękujemy!
około min czytania

Tegoroczna odsłona Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa (BAHK) odbyła się 17 listopada w 11 miastach w całym kraju: w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. Potwierdziła, że chcemy i pomagamy potrzebującym. W efekcie, w ciągu jednego dnia blisko 2200 osób oddało ponad 900 litrów krwi i jej składników, w tym osocza i płytek krwi.

Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa łączy pracowników banku i krwiodawców z całej Polski. Działająca od 2009 inicjatywa, stała się znakiem rozpoznawczym naszej fundacji. Cieszymy się, że coraz więcej osób dołącza do grona krwiodawców. Wszystkim serdecznie dziękuję za udział w naszej akcji – mówi Aleksandra Mazur, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego.    

Celem Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa jest nie tylko zbiórka krwi, ale także podniesienie poziomu wiedzy na temat krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz pozyskiwanie nowych dawców. Do tej pory już ponad 20 tys. osób oddało krew w ramach zbiórek BAHK.

Od dawna myślałam o oddaniu krwi. Kiedy dowiedziałam się, że nasza Fundacja organizuje Bankową Akcję Honorowego Krwiodawstwa od razu się zdecydowałam. Mam nadzieję, że moja krew komuś pomoże. To wspaniałe uczucie, tym bardziej, że cały proces oddawania krwi jest bardzo prosty, bezpieczny i bezbolesny – mówi Magdalena Zalewska z Oddziału 12 PKO Banku Polskiego w Warszawie.

Oddaję krew już ponad 25 lat, bo uważam, że każdy kto może, powinien to zrobić dla drugiego człowieka. Co ważne, nie wiąże się to z żadnymi kosztami, za to daje ogromne korzyści. Nie tylko potrzebującym, ale także dawcom, którzy mają dużą satysfakcję z pomagania - podkreśla Maciej Wojtasiewicz z Departamentu Bezpieczeństwa PKO Banku Polskiego w Warszawie.

Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa realizowana jest we współpracy z Narodowym Centrum Krwi i Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. 

Dziękuję Fundacji PKO Banku Polskiego za wieloletnie zaangażowanie w promocję honorowego krwiodawstwa. To bardzo pomaga w utrzymaniu właściwej ilość krwi, potrzebnej do ratowania życia i wykonywania zabiegów medycznych. Stale zachęcamy do oddawania krwi. Nie trzeba mieć ze sobą żadnych badań. Wystarczy dzień przed wypić ok. 2 litrów płynów, a w dniu donacji zjeść lekki posiłek i z dowodem tożsamości zgłosić się do centrum. Zapraszamy – mówi Marzena Grędzicka-Przybysz, kierownik Działu Promocji RCKiK w Warszawie.

Ewa Maciejewska