Laury CESSIO dla dwóch zespołów PKO Banku Polskiego

Dwa zespoły PKO Banku Polskiego zdobyły prestiżowe nagrody na Kongresie Zarządzania Wierzytelnościami. I miejsce w kategorii Laur CESSIO OUTSOURCINGU zajął Zespół Outsourcingu pod kierownictwem Marcina Wróblewskiego, a III miejsce w kategorii Laur CESSIO Wierzyciel pierwotny z sektora bankowego – Zespół Sprzedaży Wierzytelności z Departamentu Outsourcingu i Sprzedaży Wierzytelności oraz Wierzytelności Wydzielonych pod kierownictwem Moniki Winnickiej-Wałaszek.
około min czytania

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 12 września podczas gali otwarcia XV Kongresu Zarządzania Wierzytelnościami we Wrocławiu. Laur CESSIO to prestiżowe wyróżnienie, które Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (wcześniej Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce) przyznaje, aby promować najlepsze praktyki w zarządzaniu wierzytelnościami i umacniać pozycję branży na rynku finansowym.

Nagroda przyznawana jest w czterech kategoriach:

Laur CESSIO – jako wyróżnienie dla wierzycieli pierwotnych za najlepiej zrealizowany przetarg na sprzedaż portfela wierzytelności; w tym roku po raz 10.

Laur CESSIO OUTSOURCINGU – jako wyróżnienie dla wierzycieli pierwotnych, organizujących przetarg na serwis wierzytelności, których standardy pracy oceniane są wysoko; w tym roku przyznany po raz 8.

Laur CESSIO INWESTORÓW – jako wyróżnienie dla wierzycieli wtórnych przystępujących do przetargu na zakup portfela wierzytelności, których standardy pracy oceniane są wysoko; w tym roku przyznany 9 raz.

Laur CESSIO OUTSOURCINGU – Serwis Wierzytelności – jako wyróżnienie dla oferentów serwisujących wierzytelności, których standardy pracy oceniane są wysoko; w tym roku przyznany po raz 7.

Bank był brany pod uwagę w dwóch kategoriach i w obu odniósł sukcesy. Zdobyte Laury CESSIO są wyrazem docenienia przez rynek najwyższych standardów przeprowadzonych postępowań przetargowych. Szczególnie ważna była pełna transparentność przetargu, czytelne kryteria, szybkie tempo i wysoka jakość merytoryczna odpowiedzi i materiałów udostępnianych w toku postępowania oraz poziom obsługi posprzedażowej.

Marcin Wróblewski, kierownik Zespołu Outsourcingu, który zwyciężył w kategorii Laur CESSIO OUTSOURCINGU:

„Laur CESSIO to ocena rynku wystawiona przez naszych partnerów biznesowych. Dotyczy ona przygotowania oraz prowadzenia postępowania przetargowego, jak również codziennej współpracy przy szeroko rozumianej windykacji należności. Jest to dla nas niezwykle istotne wyróżnienie, które nie tylko motywuje nas do dalszej pracy na rzecz podnoszenia standardów, ale również stanowi dowód na to, że nasze starania znajdują uznanie w oczach naszych partnerów. Niezależnie od docenienia i nagrody, sami czujemy potrzebę dalszej poprawy procesów oraz warunków codziennej współpracy z naszymi partnerami. Stawiamy przede wszystkim na trzy obszary:

Komunikację, czyli zasady współpracy, które są jasne dla wszystkich stron umowy. Jest to w naszej ocenie bardzo ważny element codziennej współpracy, istotny szczególnie podczas prowadzenia przetargu tj. w chwili, kiedy uzgadniamy założenia, warunki i cele, jakie chcemy wspólnie osiągnąć.

Partnerstwo – staramy się traktować firmy współpracujące z nami jak parterów biznesowych, a nie podwykonawców. Szukamy porozumienia na wszystkich płaszczyznach już od pierwszej chwili, słuchamy potrzeb w zakresie oczekiwanych zmian i usprawnień, zamiast narzucać własne rozwiązania, co jest niestety częstą praktyką na tym rynku.

Szybkość działania to trzeci bardzo ważny element, który został doceniony przez partnerów w prowadzonym postępowaniu przetargowym i stanowił istotną przewagę rynkową. Postępowania przetargowe zwykle trwają na rynku ok. 12 miesięcy, a my jesteśmy już dziś gotowi do przeprowadzenia ich w terminie 4-5 miesięcy. Jest to możliwe dzięki bardzo dobrej wewnętrznej komunikacji i zrozumieniu oczekiwań przez koleżanki i kolegów z departamentów współpracujących przy pracach uzgodnieniowych, jak i samym postępowaniu przetargowym.

Chcę jednocześnie podkreślić, że nagrodę zdobyliśmy przede wszystkim dzięki znakomitej pracy i zaangażowaniu ludzi z mojego zespołu. To oni są autorami tego sukcesu, oni go wypracowali, czego im serdecznie gratuluję!”.

Monika Winnicka-Wałaszek, kierownik Zespołu Sprzedaży Wierzytelności, który zdobył III miejsce w kategorii Laur CESSIO Wierzyciel Pierwotny z Sektora Bankowego:

„Jako zespół zajmujemy się w banku pakietową sprzedażą wierzytelności trudnych. Kiedy postępowanie windykacyjne prowadzone wewnętrznymi siłami przestaje być efektywne, sprzedajemy wierzytelności na zewnątrz. Bank prowadzi taki proces od kilkunastu lat – pierwsza sprzedaż pakietowa miała miejsce w 2005 roku. Jest to stały proces kończący postępowanie windykacyjne. Wybór oferenta, który kupi pakiet wierzytelności organizowany jest w kilku etapach: najpierw oferenci wyrażają zainteresowanie udziałem w przetargu, potem przeprowadzane jest badanie due dilligence, następnie oferenci dokonują wyceny i składają ofertę cenową. Na koniec odbywa się licytacja, w której wyłaniamy najwyższą ofertę. W takim procesie bierze udział kilkunastu oferentów. Współpracujemy z podmiotami posiadającymi licencję KNF, z którymi mamy podpisane umowy ramowe.

O naszym zwycięstwie w tym roku zadecydowała transparentność na każdym etapie procesu. Wszyscy oferenci biorący udział w przetargu wiedzą, kto wygrał, jaką złożył ofertę, jakie są warunki transakcji oraz jak będzie wyglądała umowa. Jest to już nasze trzecie wyróżnienie – w zeszłym roku także zajęliśmy trzecie miejsce, a parę lat temu pierwsze.

W procesie współpracujemy z bardzo wieloma osobami oraz jednostkami w banku. Podziękowania należą się przede wszystkim członkom naszego zespołu i Departamentu, ale także jednostkom, które nas wspierają, np. przygotowując dane i analizy, wymagane do uzyskania niezbędnych zgód na przeprowadzenie transakcji, czy współpracując z nami w obsłudze posprzedażowej.

Ten laur jest oczywiście motywujący, takie wyróżnienie ma dla nas znaczenie, ale na co dzień o tym nie myślimy. Nie jest to wyznacznik tego, jak pracujemy, chociaż pokazuje, że robimy dobrą robotę i że podmioty, z którymi współpracujemy, mają do nas zaufanie”.

Specyfika tej nagrody, a także waga wyróżnienia, polega na tym, że jej przyznanie świadczy o niezależnej, wysokiej ocenie naszych procesów przez rynek. Przy nominacjach pod uwagę brane są wszystkie organizacje – zarówno bankowe, jak i niebankowe – które w danym roku organizowały przetargi na sprzedaż portfeli wierzytelności. Ocena odbywa się poprzez głosowanie firm, które brały udział w tych przetargach, a nad przebiegiem konkursu czuwa kapituła. W tym roku w jej składzie znaleźli się:

  • dr Tadeusz Białek, Prezes, Związek Banków Polskich (ZBP)
  • dr Sławomir Dudek, Prezes Zarządu, Główny Ekonomista, Instytut Finansów Publicznych (IFP)
  • Robert Jurkiewicz, Partner, PwC
  • dr hab. Grzegorz Mazurek, Rektor, Akademia Leona Koźmińskiego (ALK)
  • dr Domink Stanny, Rzecznik Etyki (ZPF)

Kongres ZPF to największe wydarzenie branży windykacyjnej, biorą w nim udział przedstawiciele takich sektorów, jak bankowość, telekomunikacja, firmy pożyczkowe, windykacyjne, ubezpieczeniowe, leasingowe, factoringowe, dostawcy mediów, fundusze sekurytyzacyjne.