PKO Bank Polski upamiętnia 80. rocznicę Powstania Warszawskiego

Na bankowych budynkach – PKO Rotunda przy Rondzie Dmowskiego i na siedzibie banku przy Chmielnej 89, zostaną wyświetlone okolicznościowe iluminacje.
około min czytania

W bankomatach i na ekranach w oddziałach PKO Banku Polskiego w Warszawie będzie można zobaczyć specjalną rocznicową grafikę. 

Z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego budynki PKO Banku Polskiego zyskają specjalne iluminacje. PKO Rotunda w samym centrum stolicy na tydzień rozbłyśnie na biało i czerwono. Na budynku przy ul. Chmielnej 89 widoczny będzie symbol Polski Walczącej.

Budynek.jpg

 

PKO Bank Polski z dumą włączył się w obchody 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Oddajmy wspólnie cześć Powstańcom i ich chwalebnej walce. Z roku na rok żyjących uczestników tego zrywu jest coraz mniej, a to dzięki nim możemy pielęgnować pamięć o tym wydarzeniu. To oni dają świadectwo temu, że Warszawa jest piękna i niezwyciężona – mówi Szymon Midera, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego. 

Bank był także Sponsorem Głównym 33. Biegu Powstania Warszawskiego. 27 lipca w stolicy odbył się 33. Bieg Powstania Warszawskiego, którego Sponsorem Głównym jest PKO Bank Polski. To jeden z biegów Warszawskiej Triady Biegowej. W biegach w Warszawie wzięło udział niemal 10 tysięcy osób, a ponad tysiąc dołączyło do nas wirtualnie. Biegacze wystartowali o godz. 20:30 i rywalizowali na dystansach 5 i 10 km.
Uczestnicy biegu mogli przyłączyć się do akcji charytatywnej Fundacji PKO Banku Polskiego Biegnę dla…, by  pomóc Kacprowi oraz Patrykowi. 9-letni Kacper urodził się jako skrajny wcześniak, co spowodowało wiele komplikacji zdrowotnych. Potrzebuje m.in. terapii logopedycznej. Jest podopiecznym Fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą. 23-letni Patryk ma mózgowe porażenie dziecięce, padaczkę i inne problemy zdrowotne. Potrzebuje turnusów rehabilitacyjnych. Jest podopiecznym Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Słoneczko.
 
Organizator inicjatywy, Fundacja PKO Banku Polskiego w zamian za zaangażowanie biegaczy przekazuje darowiznę na rzecz beneficjentów. 
 

Dramatyczna historia Powstania Warszawskiego splata się z historią PKO Banku Polskiego. W budynkach ówczesnej centrali PKO, w samym centrum Warszawy swoje schronienie miało m.in. dowództwo Armii Krajowej, a także cywile. Powstańcza historia jest wciąż żywa, w naszych sercach i umysłach. Można ją spotkać na każdym kroku, spacerując po Warszawie. Chrońmy ją od zapomnienia – podkreśla Szymon Midera.

1 sierpnia 1944 r. w centrali PKO u zbiegu ulicy Świętokrzyskiej i Jasnej normalnie zakończono dzień pracy. Wybuch Powstania zaskoczył pracowników. Wielu z nich nie zdołało dotrzeć do domów i wróciło do siedziby. Drugiego dnia Powstańcy zajęli gmach centrali i zorganizowali w nim szpital polowy, siedzibę Komendy Okręgu Warszawskiego AK oraz Biuro Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK. Przez dziesięć dni na przełomie sierpnia i września w centrali PKO mieściła się także Komenda Główna AK i siedziba Delegata Rządu na Kraj, a także radiostacja powstańcza. Budynki centrali zapełniały się też uchodźcami z bombardowanej i ostrzeliwanej Warszawy.
 
Warunki w gmachu PKO szybko się pogorszyły. Ze względu na ostrzał życie toczyło się w schronach umieszczonych dwupoziomowo w podziemiach. Brakowało prądu i wody, gmachy zaczęły się palić. 5 września do szybu windy wpadła bomba, powodując śmierć wielu ludzi. Gdy budynki zostały niemal całkowicie zniszczone, zlikwidowano szpital i sztaby AK. W nocy z 5 na 6 września 1944 r. przeprowadzono ewakuację budynku. Ostatecznie wszystkie pomieszczenia, oprócz skarbca gotówkowego na parterze i skarbców w podziemiach, zostały spalone i w części zburzone.