Czy wiesz, że…? Poznaj ciekawostki na temat PKO Biegu Charytatywnego

W jakich miastach odbędzie się 5. PKO Bieg Charytatywny? Ile osób może wziąć w niej udział? Ile wynosi rekordowa liczba okrążeni biegu, wykonanych przez jedną drużynę w zawodach? I – najważniejsze – ile pieniędzy na cele charytatywne przekazała już Fundacja PKO Banku Polskiego w związku z imprezą?
około min czytania
  1. 5. edycja PKO Biegu Charytatywnego odbędzie się w sobotę 14 września 2019 r. na stadionach lekkoatletycznych w 12 miastach Polski: Białymstoku, Bydgoszczy, Koszalinie, Krakowie, Lidzbarku Warmińskim, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Rudzie Śląskiej, Słupsku, Warszawie i Wrocławiu.
  2. W PKO Biegu Charytatywnym biorą udział pięcioosobowe zespoły sztafet, które starają się przebiec jak największą liczbę okrążeń. Sztafety ruszą 14 września o godzinie 10.00. Rywalizacja potrwa godzinę. W zeszłorocznej edycji zawodów w całym kraju wystartowało 6,5 tys. osób, które pokonały w sumie blisko 35 tys. okrążeń.
  3. Wyniki uczestników 5. PKO Biegu Charytatywnego zostaną przeliczone na cel charytatywny – edukację dzieci z Domów Dziecka w 12 województwach, w których odbywa się bieg. Środki na szczytny cel przekaże Fundacja PKO Banku Polskiego. W poprzednich edycjach pieniądze były przeznaczane na posiłki dla potrzebujących dzieci. – Do tej pory przekazaliśmy na ten cel blisko 3 mln zł– podaje Małgorzata Głębicka, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego. Tylko w ubiegłym roku była to kwota niemal 730 tys. zł dla najbardziej potrzebujących dzieci.
  4. Rekordowy wynik PKO Biegu Charytatywnego wynosi 54 okrążenia plus 290 metrów i został ustanowiony w 2018 r. przez startujący w Łomży zespół Korytkowski Team. Kapitanem drużyny był Andrzej Korytkowski, a w składzie sztafety znaleźli się czterej inni świetni biegacze: Przemysław Dąbrowski, Jakub Nowak, Rafał Pogorzelski i Bartosz Jurak. W tej samej, czwartej, edycji zawodów w Lublinie, wystąpiła drużyna Stalowowolski Klub Biegacza, która również zrobiła 54 okrążenia i uzyskała niemal taki sam wynik. Po wykonaniu dokładnego pomiaru okazała się jednak o… 30 metrów słabsza.
  5. W każdym z miast w biegu może wziąć udział maksymalnie sto drużyn. Gwarancję startu zapewnia nadanie numeru startowego, który jest przydzielany po zaksięgowaniu opłaty startowej. Jej wysokość nie jest określona, jednak kwota od drużyny nie może być niższa niż 50 zł. Oznacza to, że minimalny koszt startu jednego uczestnika wynosi tylko 10 zł. Przy zapisach warto jednak pamiętać, że im wyższa wpłata, tym więcej pieniędzy zostanie przeznaczonych dla dzieci z Domów Dziecka.
  6. W każdej z lokalizacji 5. PKO Biegu Charytatywnym prowadzone będą osobne klasyfikacje w kilku kategoriach: najstarsza uczestniczka; najstarszy uczestnik; drużyna mieszana o przebiegniętej największej liczbie okrążeń; drużyna kobiet o przebiegniętej największej liczbie okrążeń; drużyna mężczyzn o przebiegniętej największej liczbie okrążeń, a także drużyna, która jako pierwsza zakończy setne okrążenie biegu.
  7. Oprócz klasyfikacji dla każdej z lokalizacji, prowadzona jest klasyfikacja najlepszych miast. W zeszłym roku na pierwszym miejscu znalazł się Lidzbark Warmiński, gdzie wszystkie drużyny zrobiły łącznie 2757 okrążeń. Drugie miejsce zajęła Łomża – 2753 „kółka”, a na trzecim uplasował się Wrocław z 2744 okrążeniami.
  8. W PKO Biegu Charytatywnym mogą brać udział osoby niepełnosprawne, w tym osoby poruszające się na wózkach. Startują na identycznych zasadach jak wszyscy zawodnicy. W przypadku osób na wózkach dopuszcza się wykorzystanie jedynie „standardowych” wózków inwalidzkich, które wprawia się w ruch ręcznie, poprzez popychanie kół dłońmi. Podczas czwartej edycji imprezy jednym z najbardziej wzruszających widoków były dwie zawodniczki na wózkach inwalidzkich, które w deszczu i pocie czoła z całych sił pędziły po bieżni lekkoatletycznej stadionu w Warszawie, żeby pomóc innym. Były to Julia Sadkowska i Katarzyna Leszczyńska, absolwentki LXV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Generała Józefa Bema, które na co dzień uprawiają inną dyscyplinę sportu – taniec na wózkach.
  9. Do udziału w PKO Biegu Charytatywnym zachęcają znane postaci ze świata sportu i kultury, które obejmują role ambasadorów zawodów w we wszystkich miastach. W zeszłym roku byli to m.in. Marek Kolbowicz (Koszalin), Paweł Januszewski i Marcin Urbaś (Kalisz), Iga Baumgart (Bydgoszcz), Marek Plawgo (Ruda Śląska), Joanna Jóźwik (Kraków), Sebastian Chmara (Kutno), Karolina Gorczyca (Warszawa), Paweł Czapiewski (Wrocław), Paweł Korzeniowski (Lidzbark Warmiński) i Tomasz Czubak (Gdańsk).
  10. PKO Bieg Charytatywny przeznaczony jest dla zawodników mających ukończone 14 lat, ale towarzyszyć będzie mu PKO Bieg Charytatywny Młodych. Startować mogą w nim dzieci w wieku od 1 do 13 lat. W ich przypadku opłata startowa wynosi nie mniej niż 5 zł, choć może być wyższa. Pieniądze w całości zostaną przekazane na cel charytatywny. W każdym mieście w biegu może uczestniczyć maksymalnie 350 młodych zawodników.

Marek Wiśniewski