29. Bieg Powstania Warszawskiego. Czy wiesz, że…?

Ile osób pobiegnie w 29. Bieg Powstania Warszawskiego? Jakie historyczne miejsca znajdą się na trasie? Jaka impreza sportowa będzie towarzyszyć biegowi? Poznaj biegowe ciekawostki na temat wydarzenia, które upamiętni 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
około min czytania
  1. Organizatorzy 29. Biegu Powstania Warszawskiego przygotowali rekordową pulę 13 tys. pakietów startowych na biegi na dystansie 5 km i 10 km. To o tysiąc więcej niż w zeszłym roku. Zapisy rozpoczęły się 15 czerwca, a limit miejsc został wyczerpany w niecały miesiąc – 12 lipca.

  2. Na trasie 29. Biegu Powstania Warszawskiego znajduje się dwanaście historycznych punktów, które nawiązują do wydarzeń z sierpnia 1944 r. – Startując w zawodach, warto przypomnieć sobie, że w sierpniu 1944 r. przy ulicy Bonifraterskiej, była jedna wielka linia frontu i graniczyła od zachodu z rumowiskiem zburzonego w 1943 r. getta – mówił w rozmowie z „Bankomanią” Karol Adamaszek z Działu Marketingu i Organizacji Imprez Stołecznego Centrum Sportu „Aktywna Warszawa”. Pełną listę punktów historycznych organizatorzy zamieścili na oficjalnej stronie zawodów.

  3. Honorowym starterem 29. Biegu Powstania Warszawskiego będzie uczestnik Powstania Warszawskiego Leszek Żukowski ps. „Antek”, urodzony 11 lutego 1929 r. w Kutnie. To polski inżynier, specjalizujący się w technologii drewna, nauczyciel akademicki, profesor nauk technicznych. Żołnierz Szarych Szeregów i Armii Krajowej, więzień obozów koncentracyjnych. Major Wojska Polskiego w stanie spoczynku. Od 2013 r. pełni funkcję prezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

  4. Rekordzistą trasy na 10 km Biegu Powstania Warszawskiego jest Mariusz Giżyński. Czas, który ustanowił w 2009 r., do dziś pozostaje niepobity – dystans 10 km pokonał w 00:29:34. – Pobicie rekordu nie będzie to łatwe. To wymagający wynik – przyznaje Giżyński, który sam również zapowiedział start w tegorocznych zawodach. Spośród biegaczy z elity nie zabraknie też Dominiki Stelmach i Ewy Jagielskiej.

  5. W tegorocznej edycji Warszawskiej Triady Biegowej można połączyć medale z Biegu Konstytucji 3 Maja, Biegu Powstania Warszawskiego i Biegu Niepodległości. Trzy, stworzą niepowtarzalny kształt – granic Polski i Warszawy.

  6. Limit czasowy na pokonanie dystansu 5 km wynosi jedną godzinę, a dystansu 10 km – dwie godziny. Podczas Biegu Powstania Warszawskiego nie ma dystansu dla zawodników nordic walking. Organizatorzy zapraszają ich do startów w Biegu Niepodległości i Biegu Konstytucji 3 Maja.

  7. 29. Biegowi Powstania Warszawskiego będzie towarzyszył 6. Bieg Zdobycia PAST-y, który odbędzie się tego samego dnia rano. Zawody polegają na wbiegnięciu na dziewiąte piętro budynku przy ulicy Zielnej 39. Został on wzniesiony w latach 1906-1908 i był najwyższym w budynkiem w całym Imperium Rosyjskim. Walki o zdobycie budynku PAST-y trwały od 2 do 20 sierpnia 1944 r. Obiekt długo był broniony przez Niemców, zdobycie go przez Polaków było jednym z największych sukcesów walk.

  8. Nagrody rzeczowe w 29. Biegu Powstania Warszawskiego przewidziane są dla biegaczy, którzy zajmą miejsca 1-3 w klasyfikacji generalnej mężczyzn i kobiet, dla zawodników na wózkach, którzy zajmą miejsca 1-3 w klasyfikacji generalnej mężczyzn i kobiet, a także dla biegaczy, którzy uplasują się na pozycjach 29, 74 i 1944 na podstawie pierwszej oficjalnej listy klasyfikacyjnej. Nagrodę specjalną otrzyma też najstarszy biegacz wyłoniony wśród zawodników, którzy pokonają trasę w zakładanym limicie czasowym.

Marek Wiśniewski