Bon turystyczny – wakacje za jeden uśmiech

Wakacje z dziećmi? Wyjedź całą rodziną na urlop i częściowo zapłać za pobyt elektronicznym voucherem. To rządowe wsparcie dla rodzin z dziećmi w czasach pandemii. Bon na 500 zł będzie ważny aż do 31 marca 2022 r. Otrzymają go dzieci do 18. roku życia, a dodatkowe 500 zł (razem 1000 zł) dzieci z niepełnosprawnością, bez względu na dochody rodziny. Nie skorzystałeś do tej pory, zrób to teraz.
około min czytania

Wakacje lub weekend z dzieckiem nie muszą być luksusem. Łatwiej będzie spełnić swoje marzenie i wybrać się na rodzinny wakacyjny wyjazd – pomoże w tym specjalny bon turystyczny.

Wciąż rośnie zainteresowanie programem Polski Bon Turystyczny – wydano już ponad 1,6 mln bonów na kwotę blisko 1,5 mld zł. W połowie czerwca liczba zarejestrowanych firm uprawnionych do realizacji Polskiego Bonu Turystycznego sięgnęła 23 229, a średnia wartość realizowanego bonu to 730 zł. 

Dopłaty do wakacji lub ferii zimowych są przeznaczone dla 2,4 mln rodzin. 1,9 mln, czyli blisko 80 proc., to rodziny z co najmniej dwójką dzieci, które dostaną świadczenie w wysokości 1000 zł lub więcej. W sumie z programu będzie mogło skorzystać ponad 6 mln dzieci.

Bon turystyczny – dla kogo 1000 zł

To rządowe wsparcie dla polskich rodzin, które zostały dotknięte skutkami epidemii Covid-19. Bon przeznaczony jest dla rodzin, które mają co najmniej jedno dziecko, bez względu na dochód – tak samo jak w przypadku świadczenia Rodzina 500+. Dodatkowe 500 zł (razem 1000 zł) otrzymają dzieci z niepełnosprawnością.

Bonem można płacić m.in. za usługi turystyczne, noclegi w hotelu lub agroturystyce, zorganizowane wyjazdy na wakacje lub ferie – na terenie Polski. Katalog bazy turystycznej jest aktualizowany przez Polską Organizację Turystyczną.

Za pomocą bonu można dokonywać płatności wielokrotnie, aż do wyczerpania kwoty bonu, przy czym mają być one realizowane na rzecz dziecka, na które przyznano bon. Podmioty, które będą chciały przyjmować płatności bonem, powinny zarejestrować się wcześniej w systemie teleinformatycznym prowadzonym przez ZUS.

Gdzie znaleźć Bon turystyczny?

Jest on dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS w zakładce „Ogólny”. W menu bocznym trzeba wejść w zakładkę „Polski Bon Turystyczny”, a następnie „Mój bon”. Bon turystyczny jest udostępniany na PUE ZUS na podstawie danych, które pochodzą z jednostek wypłacających świadczenie „Rodzina 500 plus”.

Od 1 sierpnia 2020 r. bon jest dostępny na platformie PUE ZUS i mogą aktywować go rodzice dzieci do 18. roku życia. Po wejściu na PUE trzeba uzupełnić dane kontaktowe. Następnie aktywować bon i otrzymać kod, którym zapłacimy podmiotom turystycznym. Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS-em. Profil na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej.

Bon turystyczny 2021 – jak go odebrać?

Do aktywacji bonu konieczne będzie zalogowanie się przez osobę uprawnioną w systemie PUE ZUS i potwierdzenie poprawności danych albo dokonanie aktualizacji danych dotyczących adresu poczty elektronicznej i numeru telefonu.

Aby założyć profil na platformie PUE ZUS, wystarczy skorzystać z serwisu iPKO, który pozwala to zrobić bez wizyty w ZUS-ie i dodatkowego potwierdzania tożsamości.

  1. Zaloguj się do serwisu internetowego i wybierz zakładkę „e-Urząd”.
  2. Potwierdź swoje dane na platformie PUE ZUS – bon dostaniesz SMS-em lub e-mailem. Żeby nim zapłacić, trzeba będzie przedstawić bon w czasie rezerwacji lub w momencie zakwaterowania.

Bon turystyczny 500 plus – gdzie pojechać?

Szukając inspiracji, gdzie wyjechać z rodziną na wakacje, możemy zajrzeć na stronę Polskiej Organizacji Turystycznej, która stworzyła bogatą ofertę turystyczną: m.in. produktów turystycznych nagrodzonych Certyfikatami POT, zdobywców tytułu „Polska Marka Turystyczna” oraz laureatów konkursu „EDEN – European Destination of Excellence” i „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej”. Nie brakuje tam również polskich obiektów z listy UNESCO i parków narodowych. W ten sposób POT chce zainspirować turystów do odwiedzenia sprawdzonych miejsc i atrakcji.

Warto również zapoznać się z artykułem, w którym prezentujemy siedem ciekawych miejsc w Polsce na wakacje. Być może i one znajdą na liście atrakcji, za które zapłacimy naszym bonem.

Aleksandra Pietruczuk