Kapitał potrzebny od zaraz, czyli firma gotowa do akcji

Pieniądze na rozwój firmy to jedna z najważniejszych rzeczy. Bez nich nasze przedsięwzięcie utknie w martwym punkcie. Skąd wziąć kapitał na zrealizowanie biznesplanu? Możemy poszukać ich w banku, u inwestorów albo skorzystać z pomocy Unii Europejskiej.
około min czytania

Nawet interes oparty na dobrym pomyśle nie zawsze przetrwa na rynku. Widać to choćby w statystykach dotyczących start-upów. Tylko niewielka część (ok. 10 proc.) z nich pozostaje w branży dłużej niż trzy lata. Ogólnie jest dużo lepiej, bo jak podaje GUS w 2017 r. powstało i rozpoczęło działalność 271 813 przedsiębiorstw. Do 2018 r. na rynku aktywnych było 180 123 z nich. Pierwszy rok działalności przeżywają w Polsce nieco ponad dwie na trzy firmy (spośród firm założonych w 2017 r. do 2018 przetrwało 66,3 proc.).

Bez pieniędzy szansa na ekspansję i realizację biznesu jest niewielka. Szybko skończą się oszczędności, a nawet dzięki pomocy rodziny i znajomych daleko nie zajedziemy. Musimy od razu pomyśleć globalnie. Nawet jeśli zrealizujemy tylko połowę z celów, będzie naprawdę dobrze. Tym bardziej, że jako mała, początkująca firma możemy dostać wsparcie z wielu miejsc. Rozpoczęcie działalności gospodarczej jest naszą szansą.

Według raportu parp.gov.pl spośród przedsiębiorstw utworzonych w 2018 r., w pierwszym roku działalności nakłady na rzeczowe aktywa trwałe poniosło 27,3 proc. podmiotów. Źródłem finansowania inwestycji były przede wszystkim środki własne (75,7 proc.), a w dalszej kolejności kredyty i pożyczki krajowe (6,3 proc.), środki bezpośrednio z zagranicy (4,9 proc.) oraz inne środki (13,0 proc.).

Oczywiście na starcie trudno będzie nam pozyskać do współpracy inwestora na miarę Elona Muska, ale dotację z Urzędu Pracy już się da. Dlatego poszukajmy pieniędzy, które są w zasięgu ręki.

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Sztuka szukania pieniędzy w biznesie jest niezwykle przydatną umiejętnością. Odnajdywanie inwestorów, dotacji, funduszy, a także składanie takich wniosków przynosi wymierne korzyści. Dofinansowanie na rozpoczęcie naszej działalności może być wyjątkową szansą na inwestycje i sukces. Gdzie szukać pieniędzy dla swojej firmy?

  1. Co jakiś czas czasopisma biznesowe, banki i firmy organizują konkursy na biznesplan. Dobry pomysł zawsze jest w cenie. Jeśli go mamy, weźmy udział w konkursie. Do wygrania są często duże pieniądze – od 10 tys. zł do nawet 100 tys. zł. Dodatkowym bonusem jest poznanie środowiska biznesmenów – to warte czasem więcej niż główna nagroda.   
  2. Fundusze Venture capital zajmują się inwestycjami na niepublicznym rynku kapitałowym i związane są z inwestycjami w mniejsze i bardziej ryzykowne projekty. Środki mogą być wykorzystywane na rozwój nowych technologii czy zwiększenie kapitału obrotowego i służą głównie do uruchomienia danej spółki.
  3. Inkubator przedsiębiorczości jest instytucją, której celem jest wspieranie rozwoju biznesu. Zorganizowany został wokół trzech głównych celów, jakimi są wsparcie: początkujących przedsiębiorców, młodzieży i studentów, podmiotów społecznych. Tu także możemy starać się o pieniądze dla naszej firmy.
  4. Celem funduszy pożyczkowych jest pomoc finansowa z zewnątrz dla mikro i małych firm oraz tych, które dopiero rozpoczynają prowadzenie działalności, ale mają problem z pozyskaniem dofinansowania. Gmina, która przystąpiła do projektu „Samorządowa Polska” otrzymała fundusze pożyczkowe, których celem jest pomoc przedsiębiorstwom zarejestrowanych na terenie danej gminy. Pożyczki przeznaczone są m.in. na zakup maszyn i urządzeń, finansowanie inwestycji, zakup materiałów i surowców, itd.

Dofinansowanie dla nowych firm

To jeszcze nie koniec dobrych wiadomości. Nowy podmiot na rynku może o pomoc poprosić również anioła biznesu, czyli przedsiębiorcę, który inwestuje w małe i średnie firmy we wczesnej fazie rozwoju.

Jest on współwłaścicielem firm w zamian za wniesiony kapitał. Przedsięwzięcia, które finansuje charakteryzują się dużym potencjałem wzrostu. Z zainwestowanych środków Business Angel oczekuje zysków. W Polsce znajdziemy ich m.in. w Amber Invest, Lewiatan Business Angels, Polban oraz Wschodniej Sieci Aniołów Biznesu.

Po pieniądze na rozkręcenie interesu możemy również wybrać się do urzędu. Osoby bezrobotne, które rozpoczną życie biznesmena, mogą liczyć na dotacje przyznawane przez powiatowe urzędy pracy – bezzwrotne wsparcie na założenie firmy jest programem finansowanym przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. W ciągu 10 lat w ten sposób przygodę z biznesem rozpoczęło 460 tys. bezrobotnych, którzy pozyskali łącznie blisko 7 mld zł. Wysokość wsparcia udzielanego osobie bezrobotnej uzależniona jest od przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. W 2019 r. średnia dotacja wynosiła ponad 27 510,18 tys. zł.

Tego typu ofertę ma również Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Znajdziemy tam dofinansowanie dla młodych firm startujących na rynku zagranicznym oraz tych przedsiębiorców, którzy po porażce biznesowej chcą raz jeszcze spróbować swoich sił.

Pożyczka i kredyt na rozpoczęcie działalności

Kolejnym miejscem, gdzie możemy liczyć na pomoc jest bank. Także PKO Bank Polski ma dla młodych przedsiębiorców ciekawą ofertę – Pożyczkę na start. Mogą się o nią starać osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, przedsiębiorcy prowadzący działalność w ramach spółek cywilnych osób fizycznych, przedsiębiorcy prowadzący działalność w formie spółek jawnych i spółek partnerskich albo rolnicy zainteresowani rozwojem firmy. - Środki z pożyczki firma może przeznaczyć na dowolny cel związany z prowadzoną działalnością gospodarczą: sfinansować inwestycje (np. wyposażenie sklepu) i bieżące wydatki (zakup towaru i opłacanie bieżącego czynszu, opłat eksploatacyjnych czy składek ZUS) – mówi Piotr Cirin, ekspert w Formacji Bankowości Firm i Przedsiębiorstw.

Wyposażenie sklepu czy biura, urządzenia jak również środek transportu można sfinansować za pomocą leasingu. PKO Bank Polski oferuje możliwość finansowania od pierwszego dnia działalności.

Na naszej liście powinien się znaleźć również kredyt inwestycyjny. Dzięki niemu podatnik może kupić urządzenia niezbędne w nowo otwartej firmie, zakupić nieruchomość, w której będzie prowadził działalność lub dokonać zakupu wartości niematerialnych, takich jak licencje lub koncesje. Pamiętajmy, że niektóre banki mogą wymagać wkładu własnego. Dlatego własne oszczędności bardzo nam pomogą – zerowy wkład własny to dużo wyższy koszt pozyskania kredytu. Ponadto, w takiej sytuacji bank będzie wymagał wyższej zdolności kredytowej.

Jedną z najprostszych i najbardziej opłacalnych metod pozostaje więc poszukiwanie finansowania w banku. Rozwiązaniem może być program akceleracji Let’s Fintech with PKO Bank Polski. Jak dotychczas do programu zgłosiło się 350 start-upów, z czego niemal połowa przedstawiła rozwiązania, które można przenieść do wszystkich sektorów gospodarki.

Dotacje unijne na rozpoczęcie działalności

Unia Europejska przygotowała dla przedsiębiorców możliwość wsparcia z funduszy europejskich. Obejmuje ono m.in. badania i rozwój, informatyzację i e-społeczeństwo, energetykę, transport, turystykę, naukę i edukację. Informacje te dostępne są na portalu funduszy europejskich.

Z funduszów europejskich otrzymamy również pomoc de minimis – dla małych firm. Jej reguły zostały ustalone w Rozporządzeniu Komisji Europejskiej, a idea wywodzi się z zasady, iż pomoc o stosunkowo niskiej wartości nie jest w stanie naruszyć konkurencji lub wywierać wpływ na handel między państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Jest ona udzielona w formie dotacji, ulg podatkowych, kredytów czy pożyczek na zasadach preferencyjnych.

Ciekawym projektem jest konkurs „Bon na innowacje dla MŚP”, z którego skorzystało już 900 mikro, małych i średnich firm. To także pomoc z unijnych środków. Konkurs podzielony jest na dwa etapy. Pierwszy umożliwia opracowanie nowego lub znacząco ulepszonego produktu, technologii lub projektu wzorniczego. Jego pomyślne ukończenie daje możliwość przejścia na wyższy poziom i szansę na inwestycję w jego produkcję.

Tomasz Waligóra