Bierz plecak i w drogę – wakacyjna podróży z kartą lepsza niż gotówka

Wycieczka zagraniczna jest nadal sporą niewiadomą. W tym roku urlop w kraju to bezpieczeństwo i konieczność. W ramach niskobudżetowych wakacji można zdecydować się na podróż z plecakiem.
około min czytania

Google na podstawie fraz, które wpisujemy do wyszukiwarki, przeprowadził analizę naszych wakacyjnych destynacji. Wygląda na to, że wakacje 2020 spędzimy w Polsce. 84 proc. wyszukiwanych haseł dotyczy przede wszystkim turystyki krajowej. Przed rokiem miejsca w Polsce były wyszukiwane w 60 proc. przypadków.

Szukamy natury, parków narodowych i miejsc w górach. Trend wzrostowy zanotowały takie hasła jak: Tatrzański Park Narodowy, Puszcza Białowieska, Poleski Park Narodowy, pustynia Błędowska, Turbacz oraz hasła „agroturystyka” (46 proc.). Utrzymała się popularność frazy „hotel/hotele”, a spadek zaliczyły m.in. Zamek Czocha, Kazimierz Dolny oraz Karpacz.

W podróży po Polsce przyda się karta bankowa lub kredytowa. Obie świetnie sobie poradzą podczas długiego weekendu. Aż 85 proc. ankietowanych przez Kantar Polska jest przekonanych, że to bezpieczniejsza metoda płatności niż gotówka, zwłaszcza w czasie epidemii Covid-19. Zaletą jest również podniesiony limit płatności bezgotówkowych bez podawania PIN-u (obecnie wynosi 100 zł).

Płatności bezdotykowe – pozostań w stałym kontakcie

Dla zdecydowanej większości (70 proc.) Polaków płatności zbliżeniowe to pierwszy wybór przy płaceniu za zakupy w związku z koronawirusem. Ponad połowa (54 proc.) przyznaje, że to aktualna sytuacja zachęciła ich do częstszego płacenia zbliżeniowo, a 89 proc. badanych twierdzi, że będzie nadal korzystać z płatności bezdotykowych, nawet po zakończeniu pandemii.

Wśród polskich konsumentów najpopularniejszą metodą płatności zbliżeniowych pozostaje wciąż użycie plastikowej karty debetowej lub kredytowej (96 proc.). 36 proc. ankietowanych deklaruje korzystanie z płatności telefonem. 4 na 5 polskich konsumentów twierdzi, że zmieniło kartę, której używa najczęściej, aby mieć możliwość płacenia zbliżeniowo. Z kolei 95 proc. badanych uważa, że przestawienie się na płatności zbliżeniowe jest łatwe.

Karta płatnicza – jak założyć, limity, zamów przez internet

Co lepiej wybrać na podróż – kartę bankową czy kredytową? Zapytaliśmy o to Katarzynę Wypych z Oddziału 19 PKO Banku Polskiego w Łodzi.

Jak przygotować się na wyjazd?

Rekomenduję karty płatnicze. Mogą być te do ROR-u, ale również kredytowe. Wszystko zależy od tego, jakie czekają nas płatności lub zadania. Jeśli będziemy wypłacać pieniądze z bankomatu – karta bankowa jest lepszym wyborem, oczywiście zrobimy to również kartą kredytowa, ale zapłacimy prowizję. Traktujmy więc ją raczej jako narzędzie zakupowe. Zapłacimy tak za hotel, wynajmiemy samochód czy zapłacimy za usługę w internecie lub sklepie stacjonarnym.

A co, jeśli weźmiemy dwie?

Tak jest najlepiej i nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieć dwie karty, w zależności od potrzeb. Tym bardziej, że kartę kredytową rozliczamy dopiero po jakimś czasie, a to przesunie część wydatków na później.

Czy to znaczy, że powinniśmy zrezygnować z gotówki?

Płatności bezgotówkowe są zdecydowanie najlepsze. Polecam je wszystkim. Wybierając się jednak na wyjazd powinniśmy mieć przy sobie parę złotych w gotówce. Bywa, że terminal ma awarię, a sklep przyjmuje chwilowo tylko banknoty i bilon. Są różne sytuacje. Jeśli nie musimy, nie płaćmy gotówką, ale dobrze przygotować się na niespodzianki.

Aleksandra Pietruczuk