Studium oszczędzania. To warto zaliczyć na 5

Czy studenci oszczędzają? Okazuje się, że tak. Już na studiach myślą o swojej finansowej przyszłości. Nie zawsze idzie im gładko, ale się starają. Przydadzą im się do tego również produkty bankowe.
około min czytania

Studenci ze Szkoły Głównej Handlowej w styczniu 2020 r. przeprowadzili badania rynku oszczędnościowego na grupie kilkuset żaków z całej Polski. Chcieli dowiedzieć się, czy ich koledzy i koleżanki myślą o przyszłości finansowej. Wyniki wydają się zaskakujące.

Finanse dla studenta

Co się okazało? Ponad 97 proc. studentów deklaruje oszczędzanie pieniędzy, mimo że tylko 50 proc. badanych odkłada co miesiąc stałą z góry ustaloną kwotę – zatem połowa badanych jest niekonsekwentnych w swoich działaniach.

Głównymi metodami oszczędzania pieniędzy są kolejno:

 • gotówka (91 proc. używa),
 • konto oszczędnościowe (75,8 proc. używa),
 • lokata bankowa (37,6 proc. używa).

Studenci średnio oszczędzają 242 zł, co oczywiście zależy od dochodu. Osoby mające większy dochód do dyspozycji (np. wynagrodzenie, wsparcie rodziców, stypendium i zasiłki) oszczędzają więcej. Ciekawym jest natomiast brak zależności między wielkością dochodu do dyspozycji a samym faktem oszczędzania.

Według raportu ZBP „Portfel studenta” (koniec 2019 r.), z roku na rok polscy studenci dysponują większym budżetem, ale też więcej wydają. Przeciętne miesięczne koszty osoby uczącej się w dużym akademickim mieście mogą przekraczać już 2100 zł. Porównując tę sumę do zeszłorocznych wyliczeń przedstawionych w raporcie, jest ona wyższa o ok. 250 zł. Średnie miesięczne wydatki polskiego studenta od 2016 r. wzrosły o ponad 500 zł.

Jesteś młody? To zacznij od PKO Konta dla Młodych

Wzrost kosztów to jeden z powodów, aby zacząć oszczędzać, a przynajmniej oszczędnie gospodarować finansami. Jednym ze sposobów jest oczywiście wybranie dobrego konta.

Ponieważ PKO Konto dla Młodych przeznaczone jest dla osób od 18 do 26 lat, które dopiero wchodzą w świat finansów, nie może ono przysparzać im dodatkowych wydatków mówi Piotr Dziura, dyrektor  Oddziału 2 w PKO Banku Polskim w Kraśniku. – Dlatego jest to konto właściwie za darmo. Młodzi ludzie mogą również dodatkowo bezpłatne otrzymać kredyt odnawialny oraz pakiet 5 SMS-ów w ramach usługi Powiadomienia SMS. Jedyną opłatą jest ta za użytkowanie karty – wynosi 5 zł miesięcznie. Obniżymy ją nawet do 0 zł, wykonując cztery transakcje bezgotówkowe w miesiącu – kartą lub BLIKIEM.

PKO Konto dla Młodych zapewnia również debet do 500 zł na 30 dni oraz ciekawy system autooszczędzania. Pozwala on odkładać stałą kwotą od każdorazowej transakcji (np. 5 zł) albo procentową wartość od każdorazowej transakcji (np. 5 proc.) lub końcówkę kwoty zaokrąglonej do pełnych złotych od każdorazowej transakcji. Pod uwagę brane są przy tym transakcje kartą debetową wydaną do rachunku, transakcje IKO w ramach usługi bankowości elektronicznej oraz polecenia przelewu.

Otwierając PKO Konto dla Młodych zyskujemy naprawdę sporo:

 • 0 zł za prowadzenie konta;
 • 0 zł za wypłaty z bankomatów w Polsce i na świecie (mogą być opłaty naliczone przez właścicieli bankomatów) lub kartą;
 • 0 zł za korzystanie z BLIKA;
 • płatności zbliżeniowe telefonem;
 • płatności BLIKIEM;
 • obsługę w IKO – najlepszej apce bankowej na świecie według Retail Banker International;
 • 0 zł za prowadzenie konta walutowego;
 • płatności i wypłaty gotówki z bankomatów za granicą swoją kartą wielowalutową w walucie podpiętego rachunku bez przewalutowania;
 • konto walutowe (EUR, GBP, USD, CHF, DKK, NOK, SEK, CZK, HRK, HUF) zasilimy w kantorze internetowym PKO Banku Polskiego z bezpłatnym dostępem przez serwis iPKO i aplikację mobilną IKO.

Joanna Kozłowska