Pieniądze lubią dyskrecję

Kupujecie bilety autobusowe, płacicie za zakupy spożywcze, robicie przelew - po aplikację IKO sięgacie w różnych momentach i bywa, że ktoś stoi tuż obok. Zerka zza pleców albo łypie przez ramię. Nie jest to sytuacja komfortowa. Wiadomo bowiem, że pieniądze lubią ciszę. A przynajmniej dyskrecję.
około min czytania

W PKO Banku Polskim, dbając o komfort klientów, wprowadziliśmy do aplikacji IKO funkcję, która pozwala błyskawicznie ukryć stan finansów wyświetlany na ekranie. Ta funkcja to Tryb dyskretny. Jego włączenie powoduje, że na ekranie głównym IKO oraz podczas kupowania biletów saldo konta nie jest widoczne.

Jak włączyć tę funkcję?

Sposoby są dwa i oba bardzo proste.

Sposób nr 1. Uruchom IKO i naciśnij ikonę przedstawiającą oko. Voilà! Tryb dyskretny został włączony!

Tryb dyskretny - pierwszy sposób

Jednocześnie na ekranie pojawi się informacja dotycząca możliwości ukrywania salda za pomocą obrócenia telefonu. Wystarczy nacisnąć niebieski przycisk Ukryj saldo widoczny na dole komunikatu, by można było je ukrywać lub wyświetlać za pomocą obrotu telefonu. Nie trzeba będzie nawet stukać w ikonę oka.

Ważne! Ten sposób obsługi Trybu dyskretnego można włączyć tylko na ekranach aplikacji, na których działa ukrywanie sald (obecnie ekran główny oraz podczas zakupów biletów komunikacyjnych).

Sposób nr 2. Uruchom IKO, przejdź do Profil → Ustawienia → Bezpieczeństwo i dostępy. Włącz opcję Ukrywanie sald.Tryb dyskretny - sposób nr 2

W tym miejscu użytkownik ma do wyboru jeszcze dwie opcje:

  • Ukryj salda (pozwala na ukrywanie i odsłanianie sald).
  • Włącz przez obrót telefonu (pozwala na ukrywanie i odsłanianie sald za pomocą gestu).

W ustawieniach znajdziecie również informację o tym, dla których miejsc aplikacji możecie ukryć salda oraz przycisk Sprawdź, jak to działa. Po jego naciśnięciu uruchamia się instrukcja, która prezentuje, w jaki sposób wykonać gest, aby wyświetlić lub ukryć stan konta. Jeśli to, co potem na nim zobaczycie, będzie nieprzyjemnie zaskakujące, to pamiętajcie, by jednak ponownie włączyć powiadomienia o transakcjach. A ich analizę ułatwi Wam Asystent głosowy, który chętnie odpowie na przykład na pytanie: Ile wydałem?

„Pamiętliwa” aplikacja

Aplikacja IKO zapamiętuje, czy podczas wcześniejszego uruchomienia, salda na koncie były odsłonięte, czy też schowane jednym ruchem ręki przed czyimś wścibskim wzrokiem. Dzięki temu, jeśli ukryjecie saldo, a potem ponownie zalogujecie się w aplikacji, to zawartość waszego konta będzie w dalszym ciągu niewidoczna. Wystarczy jednak tylko jeden gest, by sprawdzić stan rachunku.

Nigdy nie wiadomo, jakie ma zamiary ktoś, kto dziwnie zerka na ekran Waszego telefonu. Tryb dyskretny służy jeszcze lepszej ochronie pieniędzy.