Powiadomienia o transakcjach, czyli pełna kontrola nad finansami

Łatwo stracić kontrolę nad wydatkami, gdy każdego dnia realizujemy mnóstwo transakcji. Płacimy kartą w sklepie, kupujemy bilet w autobusie, przelewamy pieniądze online, opłacamy rachunki, wysyłamy dziecku kieszonkowe przez BLIK etc. Liczne drobne płatności potrafią pod koniec miesiąca zamienić się w zaskakująco dużą kwotę. Nieprzyjemnego zaskoczenia można jednak uniknąć.
około min czytania

W PKO Banku Polskim możesz skorzystać z wygodnych narzędzi, które pomagają w uporządkowaniu finansów i zapewniają pełną kontrolę nad każdą wydaną złotówką. 

Jednym z nich są powiadomienia o zrealizowanych transakcjach. Powiadomienia można włączyć zarówno w aplikacji mobilnej IKO (jako powiadomienia typu push), jak i w serwisie iPKO oraz w formie w formie SMS-ów. Poinformują one o każdej operacji wykonanej kartą lub przelewem. Dzięki nim użytkownik ma natychmiastowy wgląd do swoich wydatków, co pozwala na szybką reakcję w przypadku nieautoryzowanych transakcji.

Włączenie powiadomień o transakcjach ma ogromny sens – mówi Artur Walczuk, ekspert w PKO Banku Polskim. - Przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo. Jeśli klient straci kontrolę nad kontem, na przykład zgubi kartę, to już pierwsza płatność dokonana taką kartą spowoduje wysłanie powiadomienia i będzie alarmem. Czasem nawet nie wiemy, że zgubiliśmy kartę czy portfel.

Wybierz w iPKO, jak chcesz dostawać powiadomienia o transakcjach

  • SMS-em po każdej transakcji,
  • e-mailem po każdej transakcji,
  • w dowolnym momencie możesz zmienić częstotliwość powiadomień w: Ustawienia → Twoje dane → Korespondencja i powiadomienia → Powiadomienia dodatkowe,
  • możesz zrezygnować z włączania powiadomień, wówczas informację o obciążeniach konta oraz o marży bank będzie przekazywał raz w miesiącu na wyciągu z konta.

Poza bieżącą kontrolą nad wydatkami bank dba także o przejrzystość kosztów. Szczególnie istotne jest to w przypadku transakcji zagranicznych, gdzie do kwoty płatności doliczana jest marża za przewalutowanie. W PKO Banku Polskim marża ta jest zawsze jasno określona i widoczna przed wykonaniem transakcji. Dzięki temu masz pełną świadomość rzeczywistych kosztów i możesz świadomie podejmować decyzje o dokonaniu płatności w obcej walucie.

Warto dodać, że PKO Bank Polski oferuje także Pakiet walutowy, wyjątkowo przydatny dla osób często podróżujących. Więcej o pakiecie znajdziesz tutaj.

Jak włączyć powiadomienia w aplikacji IKO?

  • uruchom aplikację,
  • wejdź w Ustawienia,
  • przejdź do Dane i personalizacja → Powiadomienia w aplikacji →Włącz powiadomienia.

Nie wszyscy nasi klienci już włączyli powiadomienia, a zależy nam na tym, żeby z tej funkcji korzystało jak najwięcej osób. Sukcesywnie włączamy ją tym klientom, którzy do tej pory tego nie uczynili samodzielnie. Część osób uznaje takie powiadomienia za niepotrzebne i je wyłącza, ale moim zdaniem to błąd. Zawsze należy mieć oko na to, co dzieje się z naszymi pieniędzmi. I temu służą powiadomienia – wyjaśnia Artur Walczuk.

Lepszej kontroli nad finansami sprzyja też możliwość ustawienia własnych limitów kwotowych dla transakcji lub dziennych, ograniczając liczbę transakcji możliwych do wykonania danego dnia. Więcej o limitach znajdziesz na naszej stronie.

Włączenie powiadomień daje pełną kontrolę nad wydatkami i zwiększa bezpieczeństwo pieniędzy na koncie. W przypadku zauważenia podejrzanych transakcji można je od razu zablokować. Włączenie powiadomień ma jeszcze tę zaletę, że podsumowanie miesięcznych wydatków może wprawdzie wywołać smutek, ale nie palpitację serca.