W kółko te same korzyści na koncie

Zarządzanie gotówką wychodzi nam różnie – każdy z nas jest przecież inny. Jedni są skrupulatni i nie szastają pieniędzmi, inni myślą o przyszłości, oszczędzają albo lubią żyć chwilą.
około min czytania

W obliczu pandemii niespełna 26 proc. polskich gospodarstw domowych zdecydowało się na ograniczenie wydatków. Pozostała część stara się funkcjonować jak dotychczas i nie decyduje się na oszczędności – wynika z badania Ernst & Young Polska. Większość Polaków liczy, że ich życie jak najszybciej wróci do normalności, a dalsze oszczędności i cięcia wydatków planuje jedynie 16 proc. osób.

Eksperci sugerują, że warto mieć przygotowany finansowy plan B, czyli zabezpieczenie, które pozwoli nam przetrwać trudny okres. 

Co to jest kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny jest dodatkową kwotą, która zasila nasze konto. To koło ratunkowe albo wparcie finansowe w sytuacji, kiedy skończą się nam nasze pieniądze. Jego minimalna kwota to zwykle kilkaset złotych, ale maksymalnie możemy starać się nawet o ponad sto tysięcy. 

Oczywiście, nie dostaniemy ich od ręki – musimy mieć zdolność kredytową. Bank uruchomi kredyt na 12 miesięcy, a później automatycznie go odnowi na kolejny okres.

Z pieniędzmi, które dostaniemy, możemy zrobić co chcemy – nikt nas nie będzie sprawdzał. Sami decydujemy o tym, kiedy i w jaki sposób będziemy je wydawać. Możemy z nich swobodnie korzystać, wykonując przelewy, wypłacając gotówkę w bankomatach kartą wydaną do rachunku, dokonując transakcji bezgotówkowych w sklepach. Mamy przy tym możliwość monitorowania kredytu na bieżąco.

Co myślą o kredycie odnawialnym internetowi forumowicze?

AP102 – Mam go wiele lat, ale rzadko korzystam. Nie da się ukryć, że przydaje się w sytuacjach kryzysowych. Lepiej go mieć niż nie mieć. Zawsze to jakieś wparcie.

Dorka – Korzystałam, ale zrezygnowałam, bo nie jest mi obecnie potrzebny. Mam dobrą zdolność kredytową – wezmę go znów jak będę potrzebowała.

Kredyt odnawialny – jak działa

Przyjęło się, że kredyt odnawialny jest nam najbardziej potrzebny na koniec miesiąca lub kiedy pojawiają się niezaplanowane wydatki.

Bank nie nalicza żadnych odsetek, jeśli z niego nie korzystamy, dlatego niczym nie ryzykujemy posiadając taki produkt. Stanowi on nasz bufor bezpieczeństwa na wypadek nieprzewidzianych wydatków czy problemów finansowych. Jeśli korzystamy z limitu, odsetki naliczane są miesięcznie tylko od rzeczywiście wykorzystanej kwoty. Zobowiązanie możemy zapłacić nawet w ostatnim dniu obowiązywania umowy.

Kwota, która została nam przyznana, może być podwyższona – wniosek składamy on-line i nie musimy nigdzie chodzić. Za udzielenie kredytu zapłacimy prowizję tak jak za podwyższenie limitu kredytowego lub jego odnowienie po roku.

Kredyt odnawialny a debet

Czym się różni kredyt odnawialny od debetu?

  1. Debet w koncie jest przeznaczony dla posiadacza rachunku rozliczeniowo-oszczędnościowego w banku.
  2. Kredyt odnawialny wymaga podpisania umowy kredytowej.
  3. Debet to pożyczenie niewielkiej kwoty – zwykle jest to kwota nie większa niż 1 tys. zł.
  4. Kredyt odnawialny pozwala na większe zadłużenie – nawet 150 tys. zł.
  5. Okres spłaty debetu wynosi 30 dni, natomiast kredyt odnawialny możemy spłacać nawet przez rok.
  6. Przyznanie debetu w koncie najczęściej jest bezpłatne, natomiast za udzielenie kredytu odnawialnego trzeba zapłacić bankowi prowizję.

Jak spłacić kredyt odnawialny?

Podstawową zaletą kredytu odnawialnego jest możliwość wielokrotnego wykorzystania przyznanych przez bank pieniędzy. Każda spłata wykorzystanej sumy zmniejsza jednocześnie nasze zadłużenie i pozwala ponownie dysponować spłaconymi środkami i pozostałą resztą kredytu. Mimo że kredyt uruchamiany jest na rok, nie musimy także pamiętać o jego przedłużeniu. Wystarczy, że mamy regularne wpływy z pensji, emerytury lub np. stypendium.

Nasz kredyt odnawialny spłaca się automatycznie z bieżących środków, które wpływają na konto. Jeśli np. zarabiamy 5 tys. zł i mamy 2 tys. limitu to nasz „budżet” wynosi w sumie 7 tys. zł. Jeśli wydamy 6 tys. zł (czyli całą pensję i 1 tys. zł z limitu), na koncie będzie jeszcze 1 tys. zł limitu. Pensja (5 tys. zł), która wpłynie, pokryje najpierw wykorzystany limit, więc mamy znów do dyspozycji 2 tys. zł limitu i 4 tys. zł z pensji. Odsetki dotyczą tylko kwoty, którą wykorzystamy, a spłata kredytu jest automatyczna przy każdym wpływie na konto. Oczywiście zrezygnować możemy w każdej chwili, po wcześniej spłacie limitu odnawialnego.

Limit odnawialny w PKO Banku Polskim

W PKO Banku Polskim kredyt odnawialny nazywany jest limitem odnawialnym. Aby go otrzymać, musimy złożyć wniosek. Dostępnych jest wiele sposobów – ten najprostszy oczywiście on-line. Można skorzystać z serwisu internetowego iPKO lub z aplikacji mobilnej IKO – zobacz film, jak złożyć wniosek o kredyt odnawialny.

Wszystkie szczegółowe informacje na ten temat znajdziemy pod linkiem. Pamiętajmy, że do 31 stycznia 2021 r. wciąż możemy podnieść wysokość limitu bez prowizji (dotyczy podwyższeń w iPKO, IKO i CC).

Bartosz Piotrowski