Wybierz najkrótszą drogę i płać za autostrady IKO

Autostradą jedzie się szybko i wygodnie. Od kilkunastu lat także Polacy mogą poczuć przyjemność z takiego podróżowania, ale komfort kosztuje. Zwykle trzeba się zatrzymać przy bramce i zapłacić za przejazd. Ale z aplikacją IKO można przejechać płacąc bez zatrzymywania.
około min czytania

Obecnie mamy prawie 1700 km autostrad i 2500 km dróg ekspresowych, czyli łącznie ok. 4200 km dróg szybkiego ruchu. Docelowo sieć autostrad w Polsce będzie miała 2100 km, a dróg ekspresowych – 5880 km. To droga inwestycja. Średni koszt budowy 1 km drogi ekspresowej wynosi ok. 41 mln zł. Ale są też odcinki kosztujące nawet 127 mln zł. Nic w tym dziwnego, że czasami musimy zapłaci za przejazd autostradą.

Warto wiedzieć: W 1921 r w okolicach Berlina uruchomiono 10-kilometrowy eksperymentalny odcinek drogi z jezdniami pokrytymi smołą, który nazywał się Avus Autobahn i był torem wyścigowym. Ale to nie on został okrzyknięty pierwszą prawdziwą autostradą. Zbudowali ją Włosi w 1924 r. pomiędzy Mediolanem i Varese. Z języka włoskiego pochodzi też słowo „autostrada”, bowiem droga to po włosku „strada”.

Opłaty za autostrady

Autostrady w Europie budowano w każdym kraju i według różnych koncepcji. W latach 50. XX w. postanowiono ujednolicać system budowy dróg i zaczęto tworzyć specjalne Trasy Europejskie. Najważniejszą z nich jest E40, biegnąca od Francji aż do Kazachstanu – jej długość to ok. 8500 km.

Wybierając się w taką podróż pamiętajmy, że każdy kraj ma swoje limity prędkości. O ile w Niemczech ich nie ma wcale, to w innych już tak: w Finlandii (80-120 km/h), Wielkiej Brytania (112 km/h), Szwecji (110 km/h), Norwegii i na Cyprze (100 km/h), a w Polsce (140 km/h). Warto je znać, bo do ceny za przejazd autostrady doliczymy jeszcze mandat za przekroczenie prędkości.

Opłaty za autostrady – Europa

Niezależnie od tego, czy chcemy tego czy nie, na całym świecie płaci się za przejazd autostradami. Podobnie zresztą jest w wielu innych usługach – za ekspres trzeba dopłacić. W badaniu Budget Direct, w którym porównano ceny przejazdu pojedynczymi odcinkami autostrad na świecie, odcinek A2 między Świeckiem a Koninem znalazł się na dziesiątym miejscu. Za przejazd liczącą 273 km trasą, trzeba zapłacić 18,53 euro. Na szczycie rankingu znajduje się amerykańska autostrada Turnpike w Pensylwanii. Przejechanie 579 km kosztuje prawie 100 euro.

Pierwsze miejsce w Europie za średnią cenę przejazdu zajmuje Szwajcaria – 21,90 euro. Na drugim miejscu jest Austria – 13,46 euro, a podium zamykają Wyspy Owcze – 13,45 euro. Polska plasuje się na 6. miejscu, ze średnią ceną 7,23 euro.

Za autostrady płać IKO

Płatność aplikacją za autostrady to wygoda. Dzięki niej unikniemy, choć nie zawsze, kolejek, nie musimy mieć przy sobie pieniędzy, a nawet samej aplikacji. Wszystko co potrzebne jest w systemie. Dlatego nie martwmy się, jeśli przypadkiem smartfon zostanie w domu.

Co musimy wiedzieć o samej funkcji IKO?

  1. Możemy z niej korzystać jadąc autostradą A1 oraz autostradą A4 w Polsce.
  2. Będzie nam do tego potrzebna jedynie aktywna aplikacja IKO oraz dodany samochód (dane pojazdu) w funkcji „Opłaty za autostrady”.
  3. Trzeba też podpiąć konto, z którego będzie pobierana płatności.
  4. Aplikacja IKO nie musi być włączona podczas przejazdu.
  5. W jednej aplikacji IKO można dodać kilka aut i podpiąć do nich różne konta do rozliczeń. Np. do samochodu prywatnego konto indywidulane, a inne konto dla samochodu używanego komercyjnie. Jeden samochód może być w tym samym czasie dodany jedynie do aplikacji IKO przypisanej do jednej osoby.
  6. Aby otrzymać fakturę, uzupełnij dane podczas rejestracji/edycji danych pojazdu. Po przejeździe faktura będzie dostępna w Historii.
  7. Podczas podjeżdżania do bramki do płatności elektronicznych należy zwolnić, aby system odczytał numer rejestracyjny. Potem bramka automatycznie się otworzy. Podczas zjazdu z autostrady kamery ponownie odczytają numer rejestracyjny samochodu i naliczanie opłat zostanie zakończone.
  8. Jeżeli szlaban nie podniesie się automatycznie na wjeździe, mimo poprawnej rejestracji pojazdu trzeba pobrać bilet w tradycyjny sposób i opłacić przejazd (gotówką lub kartą płatniczą). W IKO nie zostaną pobrane żadne opłaty. Jeżeli pobranie biletu jest niemożliwe należy wezwać obsługę bramek.
  9. Opłata za autostrady nie obejmuje motocykli.

Zanim jednak wyruszymy w trasę powinniśmy wiedzieć jak uruchomić tę funkcję w telefonie. Do usługi opłat za autostrady przejdziemy z zakładki: Więcej lub Płatności. Możemy dodać ją jako skrót na ekranie logowania.

  1. W IKO wejdźmy w Więcej/Opłaty za autostrady/ Pojazdy/ikonka z plusem i dodajmy swój samochód. Następnie podepnijmy konto, z którego będzie pobierana opłata za przejazd.
  2. Na autostradzie A1 i A4 podjedźmy pod bramkę do płatności elektronicznych. Zwolnijmy, żeby kamera mogła rozpoznać samochód.
  3. Bramka otworzy się automatycznie, a opłata za przejazd zostanie pobrana automatycznie.

Bartosz Piotrowski