Wygeneruj kod, czyli jak płacić BLIKIEM

Płatność z użyciem kodu BLIK to dla posiadaczy IKO pestka. Nic dziwnego – do dobrych rzeczy przyzwyczajamy się bardzo szybko. Jak do tej pory BLIKIEM zapłacono aż za 160 mln rzeczy w internecie. Wystarczy do tego smartfon z aplikacją banku.
około min czytania
 

Jak działa BLIK – poznaj system kodów

Płacenie BLIKIEM to umiejętność, która pomoże nam w życiu, ułatwiając zakupy i sprawiając, że będą bezpieczniejsze. Dlatego jeśli chcemy wypłacić pieniądze lub dokonać transakcji w sklepie, wystarczy wybrać opcję „Wygeneruj BLIK”. Następnie na ekranie smartfona zobaczymy 6-cyfrowy kod, który wpisujemy w bankomacie, terminalu lub na stronie internetowej w polu płatności. Każdy kod ma datę ważności – 120 sekund. W tym czasie na ekranie naszej aplikacji musimy również potwierdzić transakcję kodem PIN.

W skrócie zrobimy to tak:

  1. Na stronie www sklepu wybieramy Zapłać BLIKIEM, w bankomacie – „Wypłata BLIK”, a w tradycyjnym sklepie informujemy sprzedawcę, że chcemy zapłacić BLIKIEM.
  2. Uruchamiamy aplikację IKO w telefonie i generujemy kod BLIK.
  3. Przepisujemy kod z aplikacji banku na stronę www, wpisujemy korzystając z klawiatury w bankomacie lub podajemy sprzedawcy (ze względów bezpieczeństwa w dobie koronawirusa to lepsze rozwiązanie niż wpisywanie go samemu w terminalu).
  4. Potwierdzamy transakcję PIN-em w aplikacji banku.

W przypadku błędu podczas płatności, warto upewnić się, czy kwota nie przekracza naszego ustalonego limitu płatności mobilnych w aplikacji bankowej. Jeśli tak jest, w każdej chwili możemy go zmienić.

Rób co chcesz… byle z BLIKIEM

Wielozadaniowość BLIKA to wielka zaleta, a rozgłos sprawił, że teraz zapłacimy nim również w wielu urzędach, np.: na poczcie. Poza tym BLIK jest darmowy – jego obsługa nic nasz nie kosztuje.

Korzystam z BLIKA regularnie, płacąc w internecie, robiąc przelewy na telefon czy wypłacając z bankomatów – mówi Mateusz Włodarczyk, doradca Oddziału 5 PKO Banku Polskiego w Sosnowcu. – Ale nie jestem sam – jest nas coraz więcej. BLIK jest przydatną i bezpieczną funkcją. Jako doradca zachęcam klientów to tego typu płatności. Kodem BLIK wykonamy wszystkie potrzebne operacje zakupowe. Przyda się również, kiedy np. nie mamy karty bankowej i czekamy na jej przysłanie – wtedy instalujemy IKO i używamy BLIKA.

– Wiele młodych osób wykorzystuje także funkcję Przelew na telefon – praktyczne narzędzie w sytuacjach, gdy trzeba szybko zrzucić się na wspólna pizzę czy kino – dodaje doradca. – Nie zapominajmy również o szybkim przelewie – bezpłatnym w IKO, nawet jeśli wysyłamy pieniądze do innego banku.

Płać BLIKIEM bez przepisywania kodu

W przeglądarkach internetowych, z których korzystamy często, możemy płacić BLIKIEM bez podawania kodu. Interesujące, prawda? Wystarczy, że daną przeglądarkę dodamy do listy zaufanych. Uwaga – opcja ta dotyczy tylko tego urządzenia, na którym aktywacja usługi została przeprowadzona. Jeśli używasz przeglądarki tego samego typu (np. Chrome, FireFox) na innym komputerze czy tablecie, należy powtórzyć proces aktywacji również na kolejnym urządzeniu.

Podobną funkcję znajdziemy również w aplikacjach wielu sklepów, z których korzystamy. Nie musimy wtedy przepisywać kodu. IKO rozpozna sklep i poprosi jedynie o potwierdzenie transakcji kodem PIN. W IKO będziemy mieli listę, w której możemy dowolnie edytować (także usuwać) zaufane przeglądarki i sklepy.

Aleksandra Pietruczuk