Zaparkuj mobilnie i ruszaj na spacer

IKO wciąż się zmienia. Pojawiają się nowe funkcję i kolejne udogodnienia. Przykład: jesteś kierowcą? Zaparkuj swój samochód z aplikacją mobilną.
około min czytania

Mało kto lubi wyprawy do parkometru, szczególnie w kiepską pogodę. Najpierw w jedną stronę, potem z powrotem do auta, tylko po to, aby wcisnąć bilet parkingowy za szybę. Z IKO opłata za parking jest nie tylko wygodniejsza, ale również daje nam więcej możliwości.

IKO – opłaty parkingowe

Za parking można zapłacić z fotela kierowcy, korzystając z IKO. Operacja jest bezgotówkowa, bo aplikacja pobiera opłatę z konta, które wskażemy. Stworzymy w niej również listę naszych pojazdów – to zdecydowanie przyspieszy całą operację. Pamiętajmy jednak, że równocześnie opłacać możemy tylko jeden z nich.

Warto też sprawdzić wcześniej, czy usługa jest dostępna w naszym mieście i realizowana przez operatora aplikacji moBILET. Bez tego ani rusz.

Pobranie aplikacji i rejestracja w systemie moBILET są całkowicie bezpłatne. Połączenie z internetem jest niezbędne w momencie: zakupu biletu, aktualizacji taryfy opłat, sprawdzenia stanu konta, przedłużenia biletu bądź samodzielnego zakończenia parkowania.

Dokładnie tyle na ile

Dzięki jednej z funkcji nie zapłacimy za czas parkowania, którego nie wykorzystamy – pobieranie opłaty zakończy się w momencie, gdy opuścimy strefę płatnego parkowania i wyłączymy naliczanie.

Najchętniej wybieram opcję Start/Stop – mówi Danuta Jaskółka z Warszawy. – Płacę wtedy dokładnie za czas parkowania. Kiedyś takie rzeczy były nieosiągalne. Jest jednak haczyk – trzeba pamiętać, aby po opuszczeniu parkingu wyłączyć opłatę, w innym razie aplikacja zrobi to sama, ale dopiero o godzinie, o której kończą się opłaty za postój. Na szczęście dla zapominalskich jest opcja tradycyjna – od-do, czyli możliwość wskazania godzin, w jakich się parkuje.

Status pojazdu sprawdza się na podstawie numeru rejestracyjnego. Aby ułatwić pracę kontrolerowi, pobierzmy w biurze obsługi Strefy Płatnego Parkowania bezpłatną naklejkę „Parkuję z moBILET” i umieśćmy ją na przedniej szybie, podobnie jak naklejkę z numerem rejestracyjnym. Można również wydrukować winietkę moBILET z aplikacji IKO lub w ostateczności pozostawić odręczną kartkę z napisem „Parkuję z moBILET”.

Jak zapłacić za parking w IKO

  • Zaloguj się do aplikacji.
  • Wybierz opcję Płatności
  • Kliknij ikonę Opłaty parkingowe
  • Wskaż strefę parkowania i podaj numer rejestracyjny pojazdu
  • Wybierz rodzaj parkowania. W przypadku Star/Stop opłata naliczana jest od momentu uruchomienia usługi do chwili zatrzymania; istnieje też możliwość wybrania „czasowego parkowania” – podaje się wtedy godzinę, do której parkowane jest auto.
  • Przejdź do podsumowania i zatwierdź operację/zapłać za parkowanie.

Olga Kobylańska