To mi gra. Konto w dobrym rytmie

Aplikacje muzyczne zastąpiły płyty CD i pliki mp3. Dziś dzieci i młodzież korzystają przede wszystkim z platform streamingowych. Jak najmłodsi mogą zapłacić za dostęp do muzycznych treści? Jest na to sposób – aplikacja PKO Junior.
około min czytania
 

 Z TEGO TEKSTU DOWIESZ SIĘ:

  • Jak nastolatkowie korzystają z aplikacji streamingowych

  • PKO Konto Dziecka z aplikacją PKO Junior. Świetne konto na początek

  • PKO Konto Oszczędnościowe, konto które nie generuje kosztów

Dwie trzecie (67 proc.) nastolatków deklaruje, że słucha muzyki przynajmniej raz w tygodniu – takie są wyniki sondażu zrealizowanego przez firmę Kantar Polska. Mniej więcej połowa badanych (53 proc.) deklaruje, że co najmniej raz w miesiącu ogląda film i programy poświęcone muzyce w telewizji bądź Internecie. Podobny odsetek respondentów co najmniej raz w miesiącu wymienia się ze znajomymi lub rodziną muzyką (50 proc.) oraz czyta o muzyce w prasie albo internecie (49 proc.).  

Rzadsze jest kupowanie muzyki (płyt, plików z muzyką lub dostępu do serwisów streamingowych) – około jedna trzecia nastolatków (35 proc.) deklaruje, że robi to co najmniej raz w miesiącu. Respondenci w wieku 15–17 lat częściej niż młodsi słuchają muzyki dla przyjemności i częściej wydają pieniądze na muzykę.  

Czego słucha młodzież? 

Zapytani o rodzaj muzyki, której słuchają na co dzień, młodzi ludzie najczęściej wymieniają POP (39 proc.), RAP (22 proc.), rock (20 proc.). Zdecydowanie rzadziej wskazują muzykę poważną lub klasyczną (4 proc.), dance (3 proc.) i metal (3 proc.).  

Wśród najczęściej odpalanych aplikacji od dawna króluje YouTube, tam nastolatki spędzają najwięcej czasu, oglądając filmy – zarówno mobilnie, jak i w warunkach domowych. Według badania przeprowadzonego przez Gemius to chłopcy (w grupie 7-12 i 13-15 lat) spędzają najwięcej czasu w omawianym serwisie. Miesięcznie generują ok. 50 mln wyświetleń. Średni czas aktywności to około trzy godziny.  

Światowy rynek streamingowej branży muzycznej jest wart ok. 23 miliardów dolarów. Według prognoz w latach 2021-2027 ma rosnąć rok do roku średnio o 17,8 proc. Co więcej, według raportu amerykańskiej RIAA, zrzeszenia wydawców muzyki, aż 80 proc. przychodu generowanego przez cały rynek muzyczny pochodziło właśnie ze streamingu.   

Już dawno sami muzycy dostrzegli potencjał w aplikacjach społecznościowych i muzycznych. Wielu zaczęło np. zakładać swoje konta na TikToku i stali się jego czynnymi użytkownikami. Doskonałym przykładem jest Jason Derulo, który specjalnie pod tę aplikację wypuścił kilka piosenek.  

Aplikuj na Juniora…  

Młodzi ludzie, którzy nie ukończyli jeszcze 13 lat również mogą bez problemu korzystać z muzycznych platform. Wszystko dzięki PKO Kontu Dziecka i >aplikacji PKO Junior. Wyróżnia ją wygodna i intuicyjna nawigacja, dzięki której można inicjować przelewy, podejmować i realizować wyzwania finansowe stawiane przez rodziców. Aplikacja jest mobilnym odpowiednikiem serwisu PKO Junior, a z samego konta korzysta kilkaset tys. młodych klientów.  

W ramach swoich uprawnień dziecko może zarządzać kontem i oszczędnościami online przez serwis internetowy PKO Junior i aplikację mobilną PKO Junior. Może tam m.in.:

  • zainicjować polecenie przelewu, które rodzic może zaakceptować lub odrzucić w swoim iPKO, 
  • sprawdzać stan swojej karty PKO Junior, 
  • założyć wirtualną skarbonkę,
  • utworzyć plan oszczędzania,
  • używać kalkulatora finansowego,
  • zdobywać wirtualne odznaki.

PKO Bank Polski nie pobiera opłat za prowadzenie PKO Konto Dziecka. Nie pobiera też opłat za polecenie przelewu wewnętrznego i standardowego, które rodzic potwierdza kodem SMS w serwisie iPKO. 

… i PKO Konto Pierwsze  

Dla nastolatków, którzy skończyli 13 lat bank również na dobrą propozycję – to >PKO Konto Pierwsze. Jest już w pełni samodzielne z dostępem nie tylko do bankowości internetowej, ale i aplikacji mobilnej IKO. Użytkownicy otrzymują pełen pakiet możliwości w tym kartę wielowalutową, którą zapłacą np. w zagranicznym sklepie internetowym. Konta nie generuje kosztów, nic nie zapłacimy za prowadzenie konta, przelewy na telefon, zakupy internetowe oraz wypłaty BLIK-iem. Dla oszczędnych jest również >PKO Pierwsze Konto Oszczędnościowe.

Aleksandra Pietruczuk