#zostanwdomu. Co zrobić, gdy zginie karta płatnicza?

Zgubienie karty płatniczej lub jej kradzież wymagają jak najszybszej reakcji ze strony właściciela. Minimalizuje to ryzyko utraty pieniędzy, jeśli kartą chciałaby posłużyć się osoba nieuprawniona.
około min czytania

Sytuacja, w której nie można znaleźć karty w portfelu czy torebce, może się zdarzyć każdemu. Bywa też, że ujawnimy dane karty (np. jej numer PIN) osobie, do której nie mamy zaufania lub je utraciliśmy. Bez względu na to, co się wydarzyło, warto jak najszybciej zastrzec lub czasowo zablokować kartę. Jak to zrobić? Oto wskazówki krok po kroku dla klientów PKO Banku Polskiego.

Zastrzeganie karty:

  1. Zadzwoń na numer 800 302 302 czynny 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku lub na numer 81 535 60 60 i połącz się z konsultantem.
  2. Pracownik infolinii potwierdzi Twoje dane w systemie Banku i zastrzeże kartę. Od tego momentu Bank przejmuje odpowiedzialność za wszystkie transakcje płatnicze dokonane przy jej użyciu. Uwaga: nawet jeśli po zastrzeżeniu odnajdziesz kartę, nie będzie ona już działać i nie da się jej na nowo aktywować.
  3. W czasie zastrzegania karty przez infolinię możesz od razu zamówić nową kartę, która zostanie wysłana do Ciebie pocztą.

Czasowa blokada karty

Gdy nie masz pewności, czy Twoja karta zginęła i chcesz zyskać chwilę, aby ją odszukać zanim ją zablokujesz na stałe, możesz skorzystać z czasowej blokady karty.

  1. Zadzwoń pod numer 800 302 302 lub +48 81 535 60 60 i połącz się z konsultantem.
  2. Pracownik infolinii potwierdzi Twoje dane w systemie Banku i czasowo zablokuje kartę. Na czas blokady nie będziesz mógł płacić kartą w sklepach, wypłacać pieniędzy z bankomatów ani wpłacać gotówki we wpłatomatach. Czasowa blokada kart nie obejmuje operacji, które nie blokują pieniędzy na Twoim koncie online, czyli np. płatności zbliżeniowych bez PIN.
  3. To Ty decydujesz, ile trwa blokada.
  4. Aby zdjąć czasową blokadę karty, zadzwoń pod numer 800 302 302 lub +48 81 535 60 60 i połącz się z konsultantem.
  5. Czasowe blokowanie karty jest darmowe, ale jej włączenie nie wpływa na wysokość opłaty za kartę, w szczególności opłaty miesięcznej, jeśli taka kwota w przypadku Twojej karty jest przewidziana.

Maciej Pobocha